Повече от една трета от пристигналите в Германия през 2016 г. европейци са били от Румъния и България. |
В тази връзка ФАЦ се пита дали германската държава прави достатъчно ясна разлика между истински кандидати за работа и такива, които целят да източват чужди социални облаги. Изданието припомня, че в края на м.г. германското правителство е затегнало правилата за получаване на социални помощи: отказ вече получават онези чужди европейски граждани, които пристигат в Германия, за да си търсят работа, но не успяват да си намерят такава в продължение на 6 месеца. Предишното германско правителство искаше да промени и правилата за получаване на надбавки за деца, живеещи в чужбина, като ги приравни към стандарта на живот в съответната държава. През април Берлин изпрати запитване до Брюксел, без чието съгласие промяната не може да бъде прокарана, но до този момент от ЕК не са отговорили. По данни на германското финансово министерство Германия плаща детски надбавки за 185 000 деца, живеещи в друга страна от ЕС. Ако правилата бъдат променени, както желае Берлин, това може да спестява на държавата по 159 млн. евро годишно.
През 2016 г. в Германия са влезли близо 1.3 млн. чужденци, половината от които (близо 650 000) са граждани на други държави от ЕС. Голямата част от тези европейци пристигат тъкмо от онези страни в ЕС, които се намират в дъното на класацията по благосъстояние, отбелязва вестникът. Повече от една трета от тях са били например от Румъния и България. От Полша са пристигнали 12 000 души, а от Хърватия - 5000. Докато всички французи и британци, взети заедно, са били едва 20 000 души.
ТЕНДЕНЦИЯ
Броят на българите и румънците, които живеят във Великобритания, се е увеличил с почти 80% от 2014 г., когато в страната е имало 230 000 души от двете балкански държави. През т.г. техният брой е достигнал 413 000 души, съобщи британската Национална статистическа служба, цитирана от в. "Гардиън". Увеличаването на броя съвпада с премахването на ограниченията върху правата им за работа на Острова преди три години. Според статистическата служба 80% от българите и румънците в страната имат работа и само 11 500 са безработни. Останалите работят вкъщи, учат или са пенсионери. Само 6200 британци живеят в България и Румъния, сочат данните.