:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,706
Активни 646
Страници 26,271
За един ден 1,302,066

МОН: Учебниците за един ден трябва да тежат максимум 2 кг

В следващите години ще се строят нови училища в големите градове
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
----
Просветното министерство продължава да обсъжда начини да се намали тежестта на ученическите раници, но все така смята, че проблемът не идва от учебниците. Ведомството е направило собствена проверка, от която излиза, че не би следвало книгите, необходими за един ден, да тежат повече от 2 кг дори за децата в горния курс.

"Тежестта на ученическите раници може да бъде намалена за сметка на качеството на учебниците, като се въведе по-лека хартия", коментира просветният министър Красимир Вълчев в Пловдив вчера. Според него обаче намалението в случая ще е най-много 30%. Вълчев посочи, че вече е разговарял с издателите, които обаче заявили, че не е толкова лесно от една за друга година да се направи намаляване на тежестта на учебниците с по-лека хартия. "Въпреки това е възможно за следващата година да предприемем подобни мерки", заяви той, подчертавайки, че за тази мярка ще са нужни допълнителни средства.

Министърът обаче посочи, че ученическите раници тежат и без учебници в тях. "В тях има тетрадки, помагала, вода, храна, екипи и др.", коментира той. В МОН са измерили тежестта на комплект учебници. За първи клас комплектът тежал 2.8 кг, а за горния курс - малко над 4 кг, при положение че се носят всички учебници. Според него обаче не се налага всеки ден да се носят всички учебници - обикновено трябвали половината.

Според Вълчев въвеждането на електронни учебници е допустима опция, но само като допълнителна възможност, тъй като няма страна в ЕС, която да е минала само на е-учебници, нито такава, в която да се учи изобщо без учебници. За тази цел всяко дете трябва да има персонално крайно устройство, а това е трудно да се гарантира, дори те да бъдат закупени от държавата. А и има вероятност някой да го загуби", коментира министърът. Според него е възможно по-скоро учителите да ползват електронни учебници с проектор и платно, а с интерактивна дъска да се преподава електронното съдържание.

От 10 г. даваме предложения за олекотяване на раниците, но и досега не сме видели конкретни мерки, коментира Юлиан Петров от синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа". Според него най-ефективно би било да се посочат конкретни забрани - например, че ученическите чанти не бива да тежат повече от 3-4 кг. Друг вариант е да се въведе правилото по един предмет да има само едно помагало.

Директорът на столичното 119-о училище Диян Стаматов коментира пред "ТВ Европа", че поставянето на шкафчета в класните стаи на учениците е едно от решенията. Друга възможност според него е блоковото разпределение на учебната програма. "Така вместо в един ден децата да имат 7 различни предмета, те могат да изучават само 3", коментира той. Според Стаматов обаче промяната в училище обаче трябва да дойде от самите преподаватели и директори, а не от министерството.

ПРИОРИТЕТИ

"Ако последните години говорихме за недостиг на места в детските градини, то в следващите няколко години ще говорим за изграждане на нови училища в най-големите градове", заяви в Пловдив просветният министър Красимир Вълчев, цитиран от "Фокус". По думите му такива вече има изградени през последните години заради разрастването на някои градове и откриването на нови квартали в тях. Нуждата от нови учебни заведения ще става все по-остра и във връзка с преминаването към едносменен режим на обучение. Според новия училищен закон двусменното обучение трябва да бъде преустановено до началото на учебната 2020/2021 г., когато учениците следва да започнат да учат само в една смяна - сутрин. Това ще е обаче особено трудно за изпълнение именно в големите градове като София, Бургас, Пловдив, където материалната база не достига и в момента.
14
2437
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
25 Октомври 2017 21:26
Аах какви сте хитри маймуниии.. давай сега всички учебници на нов печат.. дери кожи! А то, че са тежки тежки са си, но .. добър ход, наистина ги признах
25 Октомври 2017 21:50
През лятото имаше дебати за учебниците - черно-бели или цветни.Каза се,че първите са 50% по-леки.Защо всички избраха шаренкото?По картинки ли ще учат?
25 Октомври 2017 22:15
От 10 г. даваме предложения за олекотяване на раниците, но и досега не сме видели конкретни мерки, коментира Юлиан Петров от синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа".


...не мога да повярвам, че цяло министерство барабар с всички служители в него и инспекторати не могат да измислят начин как да олекотят раниците..!!!

...да им даде акъл тогава ЦСКАР-я...направете учебниците и помагалата на две части...една част за първи срок...втора част за втори срок...и така раниците ще олекнат двойно...

...освен това да има само една тетрадка, която да бъде за работа в клас и за домашни...това е елементарно...някои учители го прилагат това, но са малко учителите, които мислят за децата...около 5% от учителите изискват от децата само една тетрадка...

...а за екипите по физическо всеки трябва да си има шкафче и да си държи екипа там...както и пособията за рисуване...в шкафчето..

...елементарно е...не мога да повярвам, че толкоз умни глави десет години не могат да измислят как да олекотят раниците...
26 Октомври 2017 09:18
Сериозен проблем изисква сериозно действие.Цялото министерство след като реши всичките проблеми в образованието, опря до тежеста на раниците.
Отбор юнаци-турбо кретени.

Имам дости добри спомени от това как аз съм влачил подобна раница преди десетилетия, и както и да се чудя - не мога да намеря тия 8 килограма от къде идват.4-5-6-7 учебника не правят и половината от което.
26 Октомври 2017 09:44
4-5-6-7 учебника,2-3-4 учебни тетрадки, 1 атлас, 4-5-6-7 тетрадки за работа в клас, 3-4 за домашна работа, моливи, пергел, транспортир, линийка, триъгълник химикалки, блокче, боички, екип за физическо плюс самата раница.
Айде сега, смятай.
26 Октомври 2017 09:47
На мен ми е много чудно защо изобщо трябва да се носят учебници в училище.
Учителят преподава - има черна дъска, по стените са закачени схеми и диграми, модели и т.н., ако има нещо за упражняване, се пише в учебната тетрадка, останалото се пише в тетрадката за работа в клас.
По учебниците се учи в къщи.
26 Октомври 2017 10:02
И навремето сме си носили учебниците

Проблемите са два:
1. използване на хартия хром, с много бели полета вътре, за да се отиде на голям формат учебник и да излезе по-скъп. С оптимизиране на съдържанието и предпечатната подготовка, с отпечатването върху рециклирана хартия, учебникът ще намали значително теглото си. Справка "Учебник по математика за 1-ви клас", по който аз съм учил през 1980 г. и която математика съм научил по-добре от сега. (Имам дете във втори клас)
2. Излишно количество помагала, които съпътстват всеки предмет. Няма нужда от толкова учебни тетрадки, тетрадка, за дом. работа, тетрадка за работа в клас, тетрадка за не знам какво си. Тетрадка за дом. работа в началния курс могат да имат само една за всички предмети. Така или иначе имат един учител. Събира тетрадките и проверява домашните по всички предмети. Тетрадките също трябва да са от рециклирана хартия.
И нещата ще си дойдат на мястото.

И ние сме били в първи клас, и ние сме станали хора и не сме били по-необразовани от сегашните деца.
26 Октомври 2017 10:17
Реалността при мен е следната. Детето е в пети клас. Раницата за училище не му пада под 6-7 кг. За справка - раницата ми за планина с такъмите за зимата вътре е по-лека. Няма вдигане това. Ще ги изгърбим всичките. И моя пак е здравичък. Има деца дето като Мистър Питкин с тежкия водолазен костюм са. А сложат раницата на гръб, а няма крачка напред. Има учебник и по две тетрадки към него. И това за 5 предмета минимум на ден. Вече и 6. Отделно и водичка и сандвич да му сложа, че да не купува боклуците от лафката. Срам...
26 Октомври 2017 11:11
Всеки ученик може да ходи на училище само с един таблет ,съдържащ всички учебници.
Във века на информационните технологии и компютрите в България се обсъждат различни видове ХАРТИЯ за учебниците,вместо да се върви към електронни.
Нали уж бяхме нация техническа?
26 Октомври 2017 11:12
Единни учебници за всички неспециализирани учебни заведения! Стига сме пълнили изкуствено джобовете на издателите. За какво е министерството ако не може да определи най-добрия учебник по даден предмет, след като именно министерството спуска единните изисквания за съставянето му. Тиражът ще намали цената на учебниците, а министерството ще носи пряка отговорност за качеството им и евентуалните глупости в тях.
26 Октомври 2017 12:05
Идиокрация.
26 Октомври 2017 12:50
Всички далавери на издатели, снабдители на закуски, доставилите масите (а не чинове!) и т.н. и т.н. се заплащат със здравето на децата!!
26 Октомври 2017 12:51
Щом потърпевши се оплакват, ще трябва да повярвам.
Много добро стана това образование, тежко
26 Октомври 2017 14:26
Като родител на ученик си мисля, че проблемът идва от т.н. "безплатни учебници"

Понеже учебникът е безплатен и ще се ползва от 3 деца в 3 години поред, в него не може да се попълва и пише, а са набутали упражнения за попълване и писане.
Затова правят и допълнителна, заплащана от родителя "учебна тетрадка", която по същество копира учебника в частта му с упражнения за попълване.
Турнете и по една тетрадка "за всеки случай", да пишат планчета на урока в нея, че като дойдат на проверка, учителят да докаже преподадения урок... и ето ви комплектче от по 1-2 килца по всеки предмет! и да се носи задължително цялото комплектче в час! В пети клас имат по 6-7 часа дневно. 6 комплектчета по 1 килце правят 6 кила без да смятаме вода, гуменки, несесер и раница.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД