:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,370
Активни 678
Страници 26,935
За един ден 1,302,066

Пак дъжд, пак жертви, властите - пак невинни

Трима души загинаха в Бургаско след бедствие, за което институциите отново се оказаха неподготвени
Трима загинали, седем скъсани язовирни стени, стотици наводнени къщи, прелели реки и езера, селища с прекъснат ток и мощна вълна, от която хората са принудени да се спасяват сами. Това е печалната равносметка от поредното водно бедствие в България. Апокалипсисът настана в нощта срещу сряда в Бургаска област, където падналите валежи за 12 дни достигнаха 160 л/кв. м. Част от спасените хора са в тежко състояние, затова е възможно размерите на трагедията да се окажат по-големи. Бедствието отново показа липсата на превенция от страна на българските власти. Сигналите от граждани за неподдържани съоръжения и непочистени шахти са стотици, но мерки, както е видно от последствията, не са били взети.

Жертвите са две жени и един мъж от селата Черни връх, Полски извор и Ливада, община Камено. Почина и още една жена, но е била болна и не е ясно дали конкретната причина за смъртта е бедствието. Бургаският сайт "Флагман" описа истински ужас в село Ливада - разлялата се местна река е пълна с трупове на удавени животни, дворовете и домовете на хората са заринати с тиня. В една такава къща издъхва 87-годишната баба Иванка. Жената се опитала да избяга от двуметровата вълна, но силите й свършили на прага на стаята. Нейният внук намерил тялото й сутринта. По сходен начин смъртта е застигнала и 80-годишната Донка от село Равнец - тръгнала да бяга, съседите й опитали да помогнат, но не успели сред бързо прииждащата вълна.

"На телефон 112 са постъпили 77 сигнала за бедстващи хора, поискали евакуация", съобщи бургаската областна управа. Вълната обаче е затруднявала достъпа на пожарната. Към бургаските спасители се присъединиха и варненски. "Това, което видях на терен от направената организация, смятам, че нашата намеса не е необходима допълнително освен тази, която нашите колеги от Бургас получиха от специализираните оперативни дейности от Варна. Мисля, че това, което видях като организация, е на добро ниво. Прави се каквото е възможно", похвали екипите директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Николов, цитиран от "Фокус".

Както обикновено властите не откриха вина у себе си, а обясниха трагедията с природата. Спешна проверка на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) установи, че скъсаните 7 стени касаят микроязовири, които не са включени в списъка на потенциално опасните обекти и не могат да създадат приливна вълна. "Всички те са под 50 000 куб. м, с изключение на яз. "Чотората", който е с обем от 100 000 куб. м. На територията на община Камено преливат язовирите "Чанаджик" 3 и 4, "Овощна градина", "Кокичина могила" и "Санър дере". Всички те са собственост на местната власт (община Камено се управлява от ГЕРБ - б.р.). Важно е да се отбележи, че под тези язовири няма населени места и водният отток от тях не е причина за човешките жертви. През нощта преливане е имало и на язовир "Чотората". Водата от язовири "Чанаджик" 3 и 4 се е вляла в язовир "Чотората" около 2:00 часа през нощта, който е бил с отворен основен изпускател, но приливната вълна е носела почва и растителност, които са го запушили. Това е довело до рязко повишаване на неговото ниво и преливане през язовирната стена, а водата се е оттекла към Русокастренска река", съобщиха от Министерството на икономиката. По техни данни язовир "Чотората" е собственост на "ДИЕМ" ЕООД. "Най-вероятната причина за преливането на водоемите са падналите валежи през последното денонощие, които са в пъти над прогнозираните, като са били отчетени около 200 л на кв. м", казаха още от министерството. Оттам рапортуваха, че язовирите са проверени за последно миналата седмица и не са констатирани проблеми.

Практиката сочи обаче, че първоначалните обяснения на властите, че не язовирите са виновни, често се пропукват. Така например две седмици след бедствието в Мизия през 2014 г., в което загинаха двама души, общинската управа потвърди съмненията на хората. "Причината са всички язовири в Борованската каскада, в които нивото на водата е било много високо. При някои има скъсани стени, но не само това е причината, а цялата каскада от язовири, които са били компрометирани", заяви тогава зам.-кметът на Мизия Николай Нековски. В Цар Калоян, където през 2007 г. загинаха осем души, също имаше проблем с язовирите. Не е тайна, че общото състояние на язовирите у нас сега е рисково. През зимата проверка на ДАМТН откри 205 опасни водоема, като месец по-късно само пет оператора изпълниха предписанията. Шефът на дирекция "Язовири" в агенцията Йордан Кюмюрджиев окачестви тогава като "наистина зле" 30 водоема.

Бургаската полиция образува досъдебни производства за жертвите. Премиерът Бойко Борисов прати в региона трима министри - на вътрешните работи Валентин Радев, на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и на околната среда и водите Нено Димов. Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък използва ситуацията, за да атакува ГЕРБ. "Повдигаме въпроса за наводненията още от Мизия. За тези години нищо не се направи. Искахме единен орган за следене на язовирите, имахме информация за проблемни места, където не се взимат мерки. Проверете как се разпределят парите за бедствия и аварии от правителствата на Бойко Борисов. Ще излезе интересна информация", заяви тя.



Черна статистика

През последните 10 години в различни по вид водни бедствия у нас загинаха над 40 души. Най-много жертви взеха трагедиите във варненския квартал "Аспарухово" и хасковското село Бисер. Делото за трагедията в Бисер още се точи, а обвинение получи само един човек - бившият областен управител Ирена Узунова. Наводнението в "Аспарухово" беше отдадено на "природен феномен". А за Мизия експертите на БАН обявиха, че виновен е валеж, невиждан за "хиляди и дори милион години".



От мястото на събитието

"Причината е наводнението - пълнят се къщи, от тротоара, нагоре по къщите е била 1.6 метра водата, представете си каква вода е текла през селото, все едно че река Дунав минава. Сега вече водата се изтече, има много наводнени къщи, пълни с батак, тиня, хора се мъчат да почистват. Каквото имаха техника... Всичко е обърнато с главата нагоре", каза кметът на село Ливада Антон Радев.
22
4801
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
25 Октомври 2017 19:44
Голяма част от тези съоръжения са приватизирани, дадени под аренда, с неизяснена собственост и т.н. Когато лошата социалистическа държава ги стопанисваше, с грижата на доказано лош стопанин ( нали за това приватизираме и раздаваме за ползуване),, всички тези водоеми се поддържаха, чистеха и подобни бедствия нямаше.
Отделно, ползуваха се за напояване и не внасяхме картофите от Полша и дините от Гърция, а чесъна от Турция.
Но добре, че дойде демокрацията и сложи край на това безобразие, както и на живота на хората.
Бог да прости загиналите!
25 Октомври 2017 21:00
Чий ли дрийм тийм управлява областта?
25 Октомври 2017 21:13
По-малко държава...
25 Октомври 2017 22:12
160 л. за 12 дни..... Нещо се ебаваме. ..май
25 Октомври 2017 23:56

160 л. за 12 дни..... Нещо се ебаваме. ..май

Бе то, че някой май, май се ...Ама май, че е един дето се има за Господ и знае всичко.Та той каза, че са се изсипали 160-170 куб. метра вода на кв. метър.Като спец по маркучите може да му се вярва.А и колко са 160-170 тона вода на кв. метър.Някой ни е...ва...май.
26 Октомври 2017 06:21
Мдааа... Вълшебната думичка е "компрометиран". Не изоставен, окраден, съсипан, повреден, неогледан, ами точно - компрометиран. И става ясно че циклоните Стефан, Гошо и дъждът Кирчо ще го отнесат накрая. И матряла по пътя им де, ама той не помни дълго.
26 Октомври 2017 07:46
Body count!!!!!! Какво да ви кажа наистина оправляващитестава само за body count. Такива си ги избрахме и те ще ни броят труповете по реки, пътища, спирки, закъснели линейки и т. н.
26 Октомври 2017 08:30
Трима загинали, седем скъсани язовирни стени, стотици наводнени къщи, прелели реки и езера, селища с прекъснат ток и мощна вълна, от която хората са принудени да се спасяват сами. [/quote
Защо още сутринта не са арестувани всичките началници от Държавната агенция по метрология и строителен надзор?Нали тя носи отговорност за състоянието на язовирите-ВСЯКАКВИ?.Ама там където вече няма държава,а държавните органи са Му лична бухалка,си е така.За да е на власт суджук баши,хрантути 440,000 служители-50 пъти повече,отколкото имат САЩ,Холандия /на глава от населението/.Ето ви 1 млн. гласа на изборите за онзи,които така си пазят копанката.

26 Октомври 2017 08:34
Begemot
25 Октомври 2017 19:44
Голяма част от тези съоръжения са приватизирани, дадени под аренда, с неизяснена собственост и т.н. Когато лошата социалистическа държава ги стопанисваше, с грижата на доказано лош стопанин ( нали за това приватизираме и раздаваме за ползуване),, всички тези водоеми се поддържаха, чистеха и подобни бедствия нямаше.

Ей това кутевчетата мира нямате. Я да видим СЕГА какво се е случвало при "добрия стопанин"
Апокалипсисът на 1 май 1966 година: 118 трупа след потоп край Враца
Над 310 семейства остават без дом от катастрофалното наводнение
156 къщи разрушени и отвлечени, 118 обезобразени до неузнаваемост трупове /между тях 4 деца/, 2000 ранени, останали без дом – над 310 семейства, покривите на 1000 къщи отнесени от водната стихия – това е черната равносметка от ужасяващото наводнение, сполетяло Враца тъкмо на 1 май 1966 г.
Точно в часа, когато тръгва празничната манифестация в града!
Причината за този незапомнен апокалипсис, дошъл в дефилето на скалния масив Вратцата, е скъсан бент на хвостохранилището към оловно-цинковата фабрика в близкия рудник.
След скъсването на бента
мътните талази на тонове отровна тиня хукват от високото към града и помитат всичко по пътя си. По коритото на река Лева се носят заедно човешки тела, животни, покъщнина, мебели, тухли, дървета...
Само за 20 минути водната стихия превръща местността в тъжен лунен пейзаж.
Докато трае ужасното бедствие, въздухът се оглася от крясъци и викове на помощ. По тротоарите на града оловно-цинковата стихия запокитва трупове на хора и животни.
26 Октомври 2017 09:35
Кво беше – държавата е лош стопанин, частника – добър.
А да, и естествено, виновни са лошите комунисти, които са построили толкова много – язовири, пътища, мостове , тунели, сгради, че сега демократичните евроатлантици им се налага да теглят милиарди кредити и пак не могат нито да ги поддържат, нито дори да ги боядисат.
26 Октомври 2017 09:39
Федка, ама онова е било еднократно скъсване на язовирна стена,и бъди сигурен, че виновните са били наказани, и то строго.А сега нещо всяка пролет и всяка есен от всеки дъжд има удавени хора и наводнени къщи, а рибите плуват из дворовете.Само че няма нито един в затвора, нали?
26 Октомври 2017 09:50
Само че няма нито един в затвора, нали?

При такива материални и човешки загуби не затвор, а един - двама висящи от клоните "стопани" на язовири биха решили проблема.
Да не говорим за превантивния ефект.
26 Октомври 2017 10:47
Ренегатът-герберасин Аню Ангелов е невинен за наводнението в с. Бисер!
(Язовир "Иваново" намира на територията на военен полигон и в последните 10 години поддръжката му е занемарена.
На 6 февруари 2012 г. стената на язовир „Иваново“ се пропуква и няколкометрова вълна залива село Бисер [2], което се намира на около 10 километра надолу по течението на изтичащата от язовира река Бисерска. В резултат десетки домове са наводнени, а много домашни животни се удавят. [3] Загиват 10 души.[4]
На следващия ден е съобщено за възможността втора язовирна стена да се спука, но това не става. От медиите става ясно, че по стената на яз. „Иваново“ е имало пукнатини още през 2006 г., но не са предприети мерки заради спорове относно собствеността на язовира и прехвърляне на отговорност между Министерството на отбраната, община Харманли и областната администрация в Хасковско.
Еврокомисарят по бедствията и авариите Кристалина Георгиева пристига на мястото, където заедно с премиера Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев се запознава с нанесените от бедствието щети. Заедно със средствата, отпуснати от държавата, кампании по набиране на дарения и подпомагане на пострадалите се извършват от граждани, организации и учреждения.
Правителството обявява, че контролът над всички язовири в България преминава към държавното предприятие „Язовири и каскади“. [9]. 8 февруари е обявен за ден на национален траур. Българските власти искат от ЕС помощ чрез механизма на ЕС за гражданска защита. )
26 Октомври 2017 11:00
Добре де, представете си , че около вас, на 1 кв.м. се излее един варел вода. Но по един варел се излива и на всеки квадратен метър около вас и така - наколко хиляди квадратни километра.
А, къде да отиде тая течност, а ?!
Баща ми казваше "Проста вода няма" - тя винаги тръгва по наклона, намира дупки, пролуки.
И като се знае това, кой нормален човек ще си пльосне къщата в ниското, на равното, край реката , или дерето ???
Сега реват. Бот да прости загиналите, но си има и приказка - Пази се сам, да те пази и Господ !
26 Октомври 2017 11:15
viva1234
26 Октомври 2017 09:39
Федка, ама онова е било еднократно скъсване на язовирна стена,и бъди сигурен, че виновните са били наказани, и то строго.

Бе еднократно там. 118 загинали наведнъж. СЕГА всеки отишъл си живот е трагедия не само за близките му, обаче случват се и природни аномалии, при това без значение кой и какво стопанисва. Да напомня наводнението в София през юни 1983г. Така че, малко повече уважение към Природата, и към хората, чието призвание е да се борят с последиците от изненадите, които същата тази Природа ни поднася понякога.
26 Октомври 2017 11:22
да се оправдаваш с природата ВСЕКИ път е типично за безхаберниците.
При положение, че "ПРИРОДАТА" се случва ежегодно щеше да е смешно и изтъркано ако не беше трагично. Кой да предположи, че есента ще вали?!?
26 Октомври 2017 12:53
"Иване, кажи си!"
Кажи си Иване /Костов/ как оплячкосахте "Напоителни системи" и ги превърнахте в "Отводнителни системи".
Поливните съоръжения , които изобилстваха по нашите ниви, ИДЛ, "Фрегата" и др., сега поливат нивите на Северна Гърция.
Защото някакви американски "експерти" , поканени от СДС, решиха, че поливането в България е нерентабилно ?!
Сега няма градинарство, няма овощарство, а хипермаркетите са пълни с гръцки, турски и македонски плодове и зеленчуци.
26 Октомври 2017 13:15
50 години след построяване на язовир, той се губи много от обема си заради тинята, ако някой няма пари за изгребване, да го подари на общината. Не че тя ще свърши работа
26 Октомври 2017 13:23
ако някой няма пари за изгребване, да го подари на общината.


Той си е на общината. Тя го е отдала на концесия, но отговорността си остава. Схващаш ли?
26 Октомври 2017 19:27
"Нека е трагично името ни, нека !"- Иван Вазов.

Нека е трагично, Боже, но поне да не е комично !
26 Октомври 2017 19:45
Кадърните и гениалните толкоз могат ...
28 Октомври 2017 05:38
Федя, като повечето, изповядващи евроатлантически ценности, не намира за нужно да чете дори това което цитира. През 1966 не става дума за язовир. То си го пише!
е скъсан бент на хвостохранилището към оловно-цинковата фабрика в близкия рудник.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД