:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,750
Активни 470
Страници 5,653
За един ден 1,302,066

Вицепремиер смята 1/4 от болничните за фалшиви

Орязването на първите три дни е само отложено, а не отменено, но няма да влезе в сила за 2018 г.
СНИМКА: БГНЕС
Според Томислав Дончев трябва да се въведе и лимит на болничните, които един лекар може да напише.
След като премиерът обвини работещите, че като дойде петък, вземат болничен и "айде в Гърция", правителството продължава да разказва куриозни случаи за пациенти и доктори. От вчерашната порция телевизионни изяви излезе, че в кабинета не смятат за естествено жена с нарушена вестибуларна функция да се разболее и от нещо друго. Надълго и нашироко бяха описани случаи на дълги болнични, но отново нямаше нито един факт, който да подкрепя намерението да се намалят първите три дни от болничния, плащани от работодателя. Не се разбра и да има наказани лекари според съществуващите и в момента контрол и санкции.

Вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че корупция има навсякъде, както има и при болничните, и призна, че в момента контролът не е ефективен. Според зам. здравният министър Мирослав Ненчев обаче не може до всеки лекар и до всеки пациент да се постави контролен орган, за да се следи дали болничните листове са фалшиви или не. Без да са представени каквито и да е данни от анализа на използваните болнични по региони, фирми и служители, вицепремиерът Дончев обяви пред Би Ти Ви, че имало основания да се смята, че около 1/4 от издадените болнични са нередовни или фалшиви. За м.г. издадените болнични листове след четвъртия ден са 1.9 млн. за над 15 млн. дни. "Трудна е оценката на това от 100 болнични листове колко са фалшиви", коментира пред Нова телевизия Ненчев.

С доста насмешка Ненчев разказа за "наистина забележителни примери на боледуващи хора" "сега, когато се разгоря тази тема". "30-годишни, с тежки и сменящи се болести. В една табличка, която съдържа данни за пациенти с дълги болнични, чиито имена по много интересен начин съвпадат с името на фирмата, в която тези хора работят. Имало някаква система с многото болнични, които се отразявали и на данъците на фирмата и тя получавала облекчения. Тези данъчни облекчения обаче ги плащаме всички ние. Един пациент се разболява от остър бронхит, след 10-дневен болничен за остър бронхит се налага втори болничен за остър, но неидентифициран бронхит, за което получава още две седмици болнични. Когато внезапно е излекуван от бронхита, вече има грип с пневмония с неидентифициран вирус. Когато и този двуседмичен болничен изтича, той е с увреждане на шийните коренчета, некласифицирани другаде. Вирусът му тормози белия дроб, но внезапно отскача и му уврежда нервите на врата. После му откриват нарушена вестибуларна функция. Лекарските комисии тук са едни и същи. При една дама, която също има нарушена вестибуларна функция, продължила близо месец и половина, в същия ден, в който й минало дърпането надясно, изведнъж е получила възпаление на вътрешните полови органи, като й минало и то, получила маточно кръвотечение и отново се е върнало нарушението на вестибуларния апарат. Това също е млад човек и въобще не е забавно, независимо че го представям по забавен начин", заяви зам.-министърът.

Кабинетът през цялото време говори за болничните от четвъртия ден нататък, които се плащат от НОИ в размер на 80 на сто. А предложението за орязване бе за болничните до третия ден, които се плащат от бизнеса. Финансовият министър Владислав Горанов напомни вчера, че орязването е само временно спряно, но не и оттеглено. Той обаче увери, че то със сигурност няма да влезе в сила от 2018 г.

ИДЕИ

Представителите на правителството се разминаха и по отношение на мерките, които трябва да се въведат. "Може би е редно да се даде по-строг регламент кой лекар колко болнични има право да издава. Винаги трябва една система да се контролира, дори и контролната. Първоначалното предложение първите дни да се плащат в размер на 50% очевидно е крайна мярка, макар че би саморегулирала системата. Нужен е малко повече медицински контрол на входа", коментира Дончев. Здравният министър пък заяви, че фалшивите болнични не са "само български феномен", и повтори думите на управителя на НОИ, че в "половината ЕС първите три дни въобще не се плащат. Тоест очевидно, че и там са се сблъскали с подобен проблем". По думите на Дончев идеята за плащане само на половината от заплата през първите три дни е "рестриктивна мярка", но тя щяла да саморегулира системата. Дончев обяви, че има ясна карта къде има струпване на дълги болнични и това определено е подозрително".
22
3753
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
26 Октомври 2017 21:32
В една западна държава когато си в болнични ти се правят внезапни проверки. И ако не те намерят в къщи (след като си болен това е мястото където трябва да стоиш), болничните не се признават, а има и глоби.
26 Октомври 2017 23:10
Да се повторя от "Горещите" под същата тема.

Изплащането на първите три дни болничен, вместо от НОИ от работодателите, бе въведено през 2010 г., от Дянков, като временна мярка, която трябваше да е уж само за една година. После стана и за още една и така вече осма година.

А по принцип, заплащането на болнични съвсем спокойно може да се изведе, като доброволно застраховане. Болничният ти дава право да отсъстваш от работа, а дали ще получиш или не, и точно каква сума за неработоспособност, може да бъде въпрос единствено на доброволно застраховане.
26 Октомври 2017 23:59
През пролетта ми се наложи да взема болничен, пневмония, която се откри на снимка, слушалката даде ясни тонове... Та като влезе в компютъра си личната ми /моя съученичка btw/ вика - а, че ти не си стъпвала тук от 2012. Тогава явно съм боледувала нещо. Това са 5 години. За месец горе-долу здравните вноски са ми около 80-90 лв. Грубо да речем - на година 1000лв. За 5 години - 5000лв. Крупна сума. Та тази крупна сума потъва нейде из касата, о да, разходно-покривна система...
27 Октомври 2017 01:47
трябва да се въведе и лимит на болничните, които един лекар може да напише.


Т.е. нашите полудържавни властелини (по Пушкин) искат от лекаря да наруши базовите принципи на професията си и да пуска хората недоизлекувани да ходят на работа. Е те затова ще са вечно болни и ще им се налага отново и отново да излизат в болнични за лекуване и долекуване на тежки последствия.
Тирани, всуе се морите! Направо разстрелвйате болните граждани! Дёшево и сердито!

Вместо да се търки коренът на злото - корумпирани лекари, проблемът отново се прехвърля от здравата глава на болната в буквалния смисъл на думата.
27 Октомври 2017 01:53
когато си в болнични ти се правят внезапни проверки


Кой у нас ще ги "прави"? Полицията? Жандармерията? БОРКОР? Икономическата полиция? Или ще се основе още някакво звено от типа медицинска полиция дза храним и тях с данъците си? И всичко туй - за хатъра на робовладелците (по Ганий)
27 Октомври 2017 03:01
о да, разходно-покривна система...

Тц, само солидарна система и само от към плащането и то само от едни доходи-заплата ... за да е по-просто и разбираемо за прост-съюзите и за оня, дето бил прост за да го разбираме.

и да пуска хората недоизлекувани да ходят на работа.

Та, лекарят не знае ли че има модерни (и скъпи от всякакво естество) лекарста и пациентът само като ги види (цената) веднага припка на работа.
Само едно не мога да разбера как лекарите знаят, че пациентът работи във фирма с персонал до десет човека, та да го лекуват 11-12 дни (половин месец - общо 3.6 млн. болнични дни), а другите пациенти за 3 до 5 дни? Дали няма някаква тънка сметка работодателска, при която вместо да плати 100 и кусур лева минава с два пъти по-малко + едни 46лв. за първите три дни болнични? И това се прави само за свободата на работника - на воля да си работи цял месец. И в почивните дни, когато има поръчки. А когато няма, да си свърши изостаналата домашна работа.
27 Октомври 2017 04:29
Лъжат! Това е акция, за да помогнат на работодателите, които протестират за МРЗ и вдигането на осигурителните прагове. Никой няма да търпи работник в частна фирма, който взема болнични, пък било и действителни! А това, че някои работодатели дават премии на работниците си да ходят болни на работа, не е доказателство, че злоупотребяват. Ако в частна фирма се допускат прекалено много болнични, това означава, че работодателят има някакъв интерес. Вместо, когато няма поръчка, да държи хората и да им плаща, сигурно ги кара да вземат болнични.
Примерите, които дават някои, по никакъв начин не доказват злоупотреби. Това, че пациент може да бъде "лекуван" дни наред от бронхит, грип и прочие и още да е болен, си е напълно реално. И като се получат усложнения и се направят изследвания, да се открият и други заболявания.
Аз лично през март се разболях от грип и до октомври не бях излекувана. Личният доктор беше в отпуска и първо отидох при заместничката. Даде ми лекарства 4-5. Нищо не стана. Върна се моят доктор и след 14 дни и той ми изписа пак толкова. Като ми откри и ларингит. пак 10 дни хапчета и нищо. След това преминах на самолечение. Без ефект! Продължих месеци да кашлям, макар и по-малко. И като ме лепна вирус през октомври, положението стана ужасно. Вече 20 дни съм с лекарства, а се дера от кашлица, че чак повръщам. Преди 3 години пак заради грип и то неизлекуван два месеца ме докараха до болница. Въпреки че ходих на специалист на частно. Но не пневмония ме лепна, а ми се отрази на сърцето. Същите, които от телевизора ви говорят да си сложите ваксина, ако имате хронични заболявания и до какви усложнения може да доведе грипа, сега ви разправят, че, ако вземете болнични, било злоупотреба?
27 Октомври 2017 08:48
Според Томислав Дончев трябва да се въведе и лимит на болничните, които един лекар може да напише.


За да се роди такава мисла в герберската му тиква, означава колко е зле тоя! И 1000 дни болнични да му дадат, няма да се оправи! Бива омраза към хората, бива, ама чак толкова омраза към хората, към народа си - не бива!
27 Октомври 2017 08:51
В една западна държава когато си в болнични ти се правят внезапни проверки.

В коя "западна държава" правят такива работи?
Ако такова нещо се направи в някоя "източна държава", тутакси ще бъде заклеймено като покушение върху правата на човека.
27 Октомври 2017 08:52
Никой няма да търпи работник в частна фирма, който взема болнични, пък било и действителни!

Батти глупостите! Някои още живеят в 1994 г.
27 Октомври 2017 09:48
Не е хубаво да се говори/ пише така, но ега един ден тия "съмняващи се" подигравчии с власт ги сполетят същите неща, които сега осмиват.
27 Октомври 2017 10:12
Като контролът е толкова невъзможен има и друг вариант, от който няма да страдат болните, а най-много "болнавите" екскурзианти. До 3 първоначални болнични годишно да се изплащат като сега, над 3 бр. за първите 3 дни въобще да не се плаща. човек, който 5-6 пъти годишно се разболява и същевременно се оправя за 3-5 дни значи си е здрав и най-много да му куца пазенето от болести, а всъщност си донамества отпуските да го кажем честно.
27 Октомври 2017 10:27
В коя "западна държава" правят такива работи?


В Италия социалните служби се занимават с такива работи.
27 Октомври 2017 10:29
В Италия социалните служби ходят па къщите на хората, за да проверят дали болният си е в къщи.
Това ли искаш да ми кажеш?
27 Октомври 2017 10:33
Това ли искаш да ми кажеш?


Точно това ти казвам. Всички знаят, че подлежат на проверка, а кога ще го проверят никой не знае.
27 Октомври 2017 10:37
И ако не те намерят в къщи (след като си болен това е мястото където трябва да стоиш), болничните не се признават, а има и глоби.

Не бъркайте болничните дни с олекотената алтернатива на задържане под стража - домашният арест.
27 Октомври 2017 12:08
Според Томислав Дончев трябва да се въведе и лимит на болничните, които един лекар може да напише.


Имбецилщини! В периоди на грипни емидемии какво предлага този - на едни заболели да се издадат болнични, дордето се изчерпят, а останалите, за които лимитът според тоз е надхвърлен, да падат и мрат на улицата, в обществения транспор и на работните си места! И цялта тая гнъсна офанзива. - за да се спести още някой и друг лев на робовладелците!


..для того, чтобы управлять, нужно, как-никак, иметь точный план на некоторый, хоть сколько-нибудь приличный срок. Позвольте же вас спросить, как же может управлять человек, если он не только лишен возможности составить какой-нибудь план хотя бы на смехотворно короткий срок, ну, лет, скажем, в тысячу, но не может ручаться даже за свой собственный завтрашний день?...
27 Октомври 2017 12:18
Гусина Дончев дали е наред с главата?!?!
Грипна вълна,човек с 39 градуса и джипито му вдига рамене и вика:Сори,ма лимита за болнични ми се изчерпа,ай със "здраве"!
27 Октомври 2017 12:23
И ако са изписани лечебни процедури - нагревки примерно, вкъщи ли ще трябва да се правят, за да удостоверят проверяващите, че болният е вкъщи?
А ако живее сам, пълно е с такива наоколо, все някак ще трябва да се довлече и до аптека, и до хранителен магазин.
Болен не означава напълно парализиран.
27 Октомври 2017 12:29
Тия най-добре първо да се отчетат къде Дянков завлече парите от здравните ни осигуровки.
Защо ДДС върху лекарствата е толкова високо, както и изобщо цените на лекарствата, та се налага болните да си ги купуват от съседни държави.
И още въпроси, на които не се е отговаряло никога...
Да отговорят най-после.
След което да отидат в някой ъгъл и да се гръмнат.
27 Октомври 2017 14:58
След което да отидат в някой ъгъл и да се гръмнат.


Ох това последното е балсам за душата ми. Знам, че няма да го направят, но пък като си представя /визоализирам / ...
27 Октомври 2017 17:36
Тия най-добре първо да се отчетат къде Дянков завлече парите от здравните ни осигуровки.

Здравните осигуровки нямат нищо общо с плащанията към и от НОИ, за съжаление. В случая иде реч за осигуровката от 3.5% "общо заболяване и майчинство" и перманетния дефицит по този фонд на НОИ. Дори не се дискутират осигуровките и фондовете "трудова злополука" (0.6% и излишък по фонда) и "безработица" (1% и натаманяване на фонда), въпреки че индиректно са свързани.
Защо ДДС върху лекарствата е толкова високо

Все си е 20% ... като за стоките от първа необходимост ... и още от времето на Жан Виденов. Вероятно не се намаля (Баце, кога беше в Израел, 2010 г., сподели революционната си идея за 19% ДДС, но реализира другата -2% по-малко пенсионна осигуровка ... и после "отличната" Малка пица трябваше да прави каламбури с бюджетния дефицит), защото ежегодно НОИ (фонд пенсии) се субсидира с по 4.7 млрд. лв. годишно. След като парите от акциз (на цигарите) отивал бил за здраве (по Дянков и Баце), ДДС-то (8 млрд. годишно) явно отива за пенсии.
Иначе ДДС-то е извън полезрението на властващата либертаска доктрина, защото фирмите, де факто, не го плащат - прехвърля се на крайния потребител-физическите лица.
И още въпроси, на които не се е отговаряло никога...
Кой да Ви отговори при сбъркана данъчно-социално-осигурителна система и безцелно "усвояване" на средства!? Дори и в предложението на Neopol, "доброволно застраховене", липсва отговор на "екзистенциалния" въпрос "Какво ще се брои за трудов стаж?" или по-общия "Докога прост-съюзниците (и още по-простите НПО-шки) ще бърникат дискриминационно критериите за пенсиониране?"
Но, например, ако се тури един нисък максимален праг за осигуряване, примерно 3.5% от МРЗ. Сиреч всички работещи плащат еднаква месечна вноска от 16.10 лв., 193.2 лв. годишно (от 2018 г. по 17,85 лв.) и получават еднакво обезщетение при болест от 11 лв. дневно (230 лв. месечно), болничните ще се редуцират три пъти. Остават само въпросите дали болничните дни ще се признават за трудов стаж и осигурителната вноска (доброволното допълнително застраховане) ще се включва в осигурителния и/или облагаемия доход, както е в момента (било заради неграмотните данъчни и управляващи - не можели да смятат "под единица" ) по отношения на осигурителния доход и когато "доброволното застраховене" надхвърли 10% от облагаемия доход, се облага с данък върху дохода.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД