Три и половина години след фалита на КТБ депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид се заеха да спасяват остатъците от нея. Вчера те внесоха в парламента поправки в Закона за банковата несъстоятелност. Целта, обяви Йордан Цонев, била да се спре вторичното разграбване на активите на банката. Експерти обаче веднага коментираха, че целта е по-скоро политическа, а предлаганите текстове погазват конституцията. Пеевски, както винаги, не се появи в парламента.
Не бе обяснено защо промени се правят точно в този късен момент, след като и Пеевски, и Цонев бяха и в предишните състави на Народното събрание. На практика разграбването на банката стана веднага след обявяването й в несъстоятелност и няма как да бъде спряно. Това на практика прави безсмислени обявените от вносителите цели.
Промените предвиждат да бъдат обявени за нищожни всички цесии и заличавания на обезпечения по кредити, направени след поставянето на банката под специален надзор до започване на осребряването на имуществото й. Според юристи и финансисти подобно действие на закон със задна дата може да бъде обявено за противоконституционно.
Пред журналисти в парламента Йордан Цонев поясни, че законовите промени са направени след анализ на случващото се след фалита на КТБ. "В момента синдиците на КТБ водят над 800 дела по направени цесии и прихващания, които са много сложни, с много експертизи и се бавят във времето", посочи депутатът. Един от проблемите бил пропуски в законодателството за банковата несъстоятелност, тъй като то до момента е било съобразено с нормалното функциониране на банките, а не по този начин, по който е функционирала КТБ. Според вносителите проблем били и грешките и неправомерните действия на квесторите, докато банката е била под специален надзор.
Законопроектът предвижда всяко прехвърляне на акции и дялове от търговски дружества, извършено от длъжник на банка след датата на поставянето й под специален надзор, да бъде обявено за недействително. Предвижда се законът да се прилага и към откритите към датата на влизането му в сила производства по несъстоятелност. Всяка сделка, при която вземане с произход от банката е прехвърлена на трето лице, ще бъде обявена за недействителна, ако в срок до 6 месеца не е постъпило имущество, съразмерно на прехвърленото вземане. Синдиците и фондът за гарантиране на влоговете пък ще могат да предявяват пред съда искове за обявяване на недействителни сделки в рамките на 5-годишен срок от откриването на производство по банкова несъстоятелност.
"Не може такъв сложен проблем да бъде решен по толкова опростен начин, само с две странички законов текст. Има много проблематични предложения, като например текстове, които се отнасят само за КТБ, или други, които може да атакуват добросъвестни сделки", коментира пред в. "Сега" финансистът от БАН Григор Сарийски. Според него подобен текст едва ли ще стане закон.
"Този законопроект изглежда по-скоро като политическа инициатива, отколкото като нещо, което реално може да свърши работа и да е ефективно", каза пред Медиапул икономистът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов. По думите му много хора както от лагера на Делян Пеевски, така и от този на Цветан Василев са се възползвали от спорните цесии и прихващания по време на квестурата. "Сегашната инициатива поне отстрани изглежда като част от войната между двата лагера, която по принцип е доста сложна и голяма и в която всеки използва инструментите, с които разполага", каза още Богданов.
Пеевски бе бизнес партньор на собственика на КТБ Цветан Василев, но двамата скъсаха отношенията си малко преди срутването на банката.
Ако законът се приеме, това ще е ефективен правен инструмент в ръцете на синдиците да възстановят разграбеното от КТБ, твърди Йордан Цонев. В част от законовите промени и мотивите на вносители ясно прозира казусът с оръжейния завод "Дунарит", който стана заложник на множество цесии и прихващания и в момента спорът за собствеността му се решава в съда. Затова анализатори допускат, че внасянето на законопроекта е част от продължаващата битка за апетитни активи на фалиралата банка. Като фалшификации и манипулации обаче определи вчера Йордан Цонев твърденията, че Пеевски също участва в този процес.
Самият Пеевски излезе с писмено обяснение, като определи банката за "пирамида", кредитирала множество кухи фирми, предоставяли заеми на други, също кухи, а те на трети и четвърти, като последната по веригата е получавала определен актив, който не е заложен пряко в банката. "Наясно съм, че настоящата законодателна инициатива ще срещне съпротива от страна на лицата, стоящи зад ограбването на банката, както и от страна на медиите, даващи трибуна на тези лица", посочи Пеевски. Според него това "би показало ясно на обществото кой именно не желае да се позволи законодателно на синдиците на КТБ да свършат своята работа и Фондът за гарантиране на влоговете да бъде удовлетворен в максимална степен".
РЕАКЦИИ
Ще обсъдим законопроекта на ДПС и ще вземем политическо решение, каза вчера председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Според него работа на прокуратурата и службите е да се произнесат дали има вторично разграбване на КТБ. От БСП също реагираха, че първо трябва да се запознаят с предложените законови промени. "Това е най-голямото преразпределяне на икономическо богатство след прехода и е свързано с поредица от престъпления. И самото създаване на КТБ, и самият фалит на банката", коментира зам.-председателят на ПГ на БСП Жельо Бойчев.
Преди 3 г. по времето на Орешарски заявих: „Данчо Цонев и Пеевски да пишат закон е все едно Хитлер и Химлер да напишат закон в защита на евреите” и получих доста упреци. Впоследствие всички осъзнаха фалита на КТБ откъде идва. Днес този филм на политическата мравоядност се повтаря.
Кольо Парамов
https://frognews.bg/glasat-na-jabata/glasat/pisaneto-tsonev-peevski-zakon-vse-edno-hitler-napishe-zakon-zashtita-evreite.html
Кольо Парамов
https://frognews.bg/glasat-na-jabata/glasat/pisaneto-tsonev-peevski-zakon-vse-edno-hitler-napishe-zakon-zashtita-evreite.html