:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,299
Активни 442
Страници 5,202
За един ден 1,302,066

Синоптиците се оказаха виновни за щетите и жертвите от потопа в Бургас

Проблем за управниците се оказа не наличието на 200 опасни язовира, а лошото време и слабата метеорология
БГНЕС
Проливните дъждове в Бургаско предизвикаха сериозни наводнения в областта. Най-тежко е в селата Ливада, Равнец и Полски извор. Държавната агенция по метрологичен надзор, която наблюдава язовирите, заяви, че скъсаните язовирни стени в района не са причина за човешките жертви, защото в близост нямало населени места.
Властите обогатиха добре известния инструментариум, с който обяснява водните бедствия. Ден след трагедията в Бургаска област, при която загинаха трима души, виновни се оказаха синоптиците, които не прогнозирали правилно колко лошо ще е лошото време. Това се случва, въпреки че през пролетта Държавната агенция за метрологичен и технически надзор съобщи, че 205 язовира са неизрядни, само 5 са изпълнили предписанията за укрепване, а 30 са в много лошо състояние. Почистването на речните корита също е вечен проблем. Вчера обаче представителите на властта се обединиха около заключението, че държавните институции са си свършили перфектно работата, и подчертаваха при всеки повод, че държавните язовири в управляваната от ГЕРБ област Бургас нямат принос за бедствието.

Версията за синоптиците се появи сутринта в изява на председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пред Нова телевизия. Той всячески се помъчи да неглижира факта, че Камено и Бургас се управляват от кадри на ГЕРБ, и стрелна метеоролозите: "Кодът, който беше подаден, беше жълт... Винаги, когато се планират дадените решения на местната и изпълнителната власт, и разбира се, призивите към гражданското общество... е на база прогнозата, която се получава". И даде пример как в САЩ и Западна Европа метеоролозите предсказват успешно бурите. Всъщност бедствието настана на 24 октомври през нощта, като кодът за този и следващия ден бе не жълт, а оранжев.

Тезата за подценената прогноза беше застъпена и в изслушването на няколко министри в парламента. Там министърът на икономиката Емил Караниколов, привикан от БСП с трима свои колеги за обяснения, заяви, че предупрежденията са били за валежи до 60 л/кв. м, а са паднали 200 л/кв. м. "НИМХ на БАН е издал оранжев код за значителни валежи в 16 области за 24 октомври. Очакваните валежи са били с количество от 35 до 50 л/кв. м за 24 часа, като локално е било възможно да достигнат до 60 л/кв. м. Реално валежите са били повече от прогнозираното", информира министърът на околната среда Нено Димов. "Когато природата се разгневи и удари всички, ние сме като мравки пред нея", обобщи вицепремиерът Валери Симеонов. Това и остава основната версия на управляващите за трагедията.

"Синоптиците ни са си свършили добре работата", коментира пред Сега" проф. Христомир Брънзов, шеф на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Още на 23 октомври от службата му са обявили оранжев код за опасно количество валежи, което означава, че могат да паднат от 30 до 60 л на кв. м за денонощие. "На 24 октомври отново бе обявен оранжев код за 16 области, а в 12 часа - за Ямбол, Хасково и Бургас. На 25-и сменихме кода за Бургас в червен, тъй като отчетохме предишното количество валежи", коментира той. По думите му синоптиците не могат да прогнозират къде точно колко количество дъжд ще падне. "За Бургаска област паднаха 120 л за двата дни, което и беше прогнозирано и своевременно подадено към Гражданска защита и МОСВ", посочи проф. Брънзов. Той определи като некоректно сравнението с американската метеорологична служба, която получава в пъти по-голям ресурс от българския. "Ние нямаме дори автоматични дъждомери, с които веднага да се отчита количеството паднали валежи", коментира още той.

Вариантът за човешка грешка бе изчерпан с краткото "разследването ще покаже". Снощи от Държавната агенция по метрология и технически надзор отново заявиха, че седемте язовира със скъсани стени са каскадни и че под тях няма населени места и водният отток от тях не е причина за човешки жертви. По-рано обаче различни представители на властта побързаха да посочат, че приливната вълна е тръгнала от два язовира, които са в ръцете на частници. Първо кметът на Бургас Димитър Николов се възмути, че язовир "Трояново", който се държи от частен арендатор, не е бил изпуснат и оттам се е получила голямата приливна вълна. Министърът на икономиката Емил Караниколов обаче влезе в противоречие с него и в парламента обяви, че приливната вълна е тръгнала от частния яз. "Чокората", макар че не можа да изтъкне някакви нарушения при стопанисването му. Според местни агенции този водоем се държи от семейството на общинска съветничка от БСП - партията, която дълги години имаше кмет на пострадалата община Камено, преди ГЕРБ да го измести през 2015 г.

Пострадали собственици на рибарници имат различно обяснение за наводнението. В писмо до "Бургасинфо" "Хай Мед Тех" ЕООД, която има рибарник и др. имоти в района, разказва, че в 7:30 часа (на 25 октомври) през обекта им преминава приливна вълна от над 2 м от нерегламентирано изпуснатия според тях язовир "Трояново" и залива всичко по пътя си. "Смятаме, че ако от "Напоителни системи Бургас" бяха изпускали язовира поетапно и при първите признаци за покачването на водите, щетите щяха да бъдат сведени до минимум", пишат още от "Хай Мед Тех".

Собствениците на яз. "Чокората" пък предоставиха видеозаписи от охранителните си камери на ДАМТН. "Според тях се вижда как около 2:00 часа през нощта започва да приижда вода, която носи наноси - пръст, храсти и дървета. Следствие на прииждащата вода и обилния валеж започва рязко повишаване на нивото на язовира, като се стига до преливане през короната на стената и водата се разлива в земеделски земи. Въпреки това съоръжението задържа основната водна маса и не се стига до пълно разрушаване на стената", обясняват от агенцията.

Все пак регионалният министър Николай Нанков призна, че погледът следва да бъде насочен не само към язовирите, но и към непочистените дерета. Той заяви, че са установени деретата, по които се е движила вълната. "Компетентните органи започнаха и проверка на язовирите в община Камено, за да се провери дали те или поройният дъжд е виновен за бедствието... Имаме уверенията на областния управител на Бургас, че са правени проверки, давани са предписания. Дори за днес е имало планирана проверка на язовирите. Факт е, че в продължение на реката, която свързва тези 4 язовира, е дошла приливна вълна, тръгнала от празен язовир", каза той.

"Всички версии са възможни. Чакам компетентните органи да кажат", заяви в следобедните часове пред "Сега" кметът на Бургас Димитър Николов. Любопитно е, че от тази година община Бургас изпълнява проект за интегрирано управление на риска от наводнения на стойност 548 000 евро. В бургаското село Равнец почина жена, което повлече съмнения за ефективността на системата. Николов заяви обаче, че жената е починала от инфаркт и системата е сработила. "Нямаме жертва. Реагирахме час и половина преди другите общини. Евакуирахме хората преди вълната", заяви той.

Разчистването след непосредствения ужас в селата на Камено продължи. Бургаското сметище претърпя поражения и бе затворено. Правителството отпусна 400 хил. лв. на Бургас и 600 хил. лв. на Камено за неотложни дейности, а вероятно ще се предоставят още пари по линия на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, чийто резерв е над 2 млн. лв.

Освен човешките жертви наводненията причиниха и големи материални щети.

 Освен човешките жертви наводненията причиниха и големи материални щети.


11
6699
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
26 Октомври 2017 20:00
На крива ракета........
26 Октомври 2017 21:56
В понеделник набедените синоптици пуснаха код оранжево за Бургас с около 100 литра/кв.2, но не може гЕРП да е виновен просто няма начин всички сме виновни, че ги търпим.
26 Октомври 2017 22:29
Не са ли отговорни от службата която трябва да следи дали язовирите са изправни или не? НЕ е ли тя тази, която да наложи санкции на виновните мърлячи и се погрижи съоръженията да са в ред? Не бяха ли до сега в годините многократно повтарящи се КАТАСТРОФИ със скъсани диги и язовирни стени?!

КОЙ НОСИ ОТГОВОРНОСТ ЗА СЛУЧВАЩОТО СЕ, СЛЕД КАТО ОТ ГОДИНИ ВСИЧКИ ЗНАЕМ ЗА ПЛАЧЕВНОТО СЪСТОЯНИЕ?!?

Какви ги бръщолеви този гусин Войнов от ТВ-то. Откога е ШЕФ точно на тази служба която е ДЛЪЖНА да се грижи да няма повредени стени, преливници и пр. неща. Да няма скъсани стени и загинали хора?!

Има ли поне един полустрахлив журналист, та да направи едно ЖУРНАЛИЛСТИЧЕСКО разследване, а не да се спотайва цялата гилдия, да се снишава и да преписва сама безумията на световната робовладелска преса?! Има ли случайно главен, полуглавен, подчинен или под канапето прокурор, та да се сети някой от тези борци за ред и законност и да издаде заповед за разследване заради убийство, най-малкото заради поради непредпазливост и нереализирани служебни задължения?!

Ъ-ъ-ъ-ъ-ъ?!
26 Октомври 2017 22:51
Ама Боце НИМХ -БАН с американската метео служба ли ще сравнява? Що не вземе да си сравни и армията с американската, щото разликата във финансите между НИМХ-БАН и американската метео служба е колкото разликата в бюджетите на БГ-армията и армията на САЩ!
26 Октомври 2017 23:17
КОЙ НОСИ ОТГОВОРНОСТ ЗА СЛУЧВАЩОТО СЕ, СЛЕД КАТО ОТ ГОДИНИ ВСИЧКИ ЗНАЕМ ЗА ПЛАЧЕВНОТО СЪСТОЯНИЕ?!?

Орешарски??
26 Октомври 2017 23:30
Да, в комбина с Путин!
27 Октомври 2017 05:03
Искъро как е? Да не помете Бай Хой барабар със суджука от министерството на конгречулайшъна ...
27 Октомври 2017 07:30
Извод : в наличие на структурен синдром в главата на рибата сме всички....
27 Октомври 2017 07:34
Нищо ново под стабилното, устойчиво Слънце на България. Тези успяха да наводнят Добрич - представяте ли си - в равна, суха Добруджа! Недостижими са в съсипването. А за удавения тогава човек (парализиран, на легло), ГЕРБавата кметка на града обявява, че той не е жертва на наводнението, а на роднините си, които не го били прибрали навреме.
27 Октомври 2017 07:52
Мнения много, да не говорим за желаещи да се изкажат. И от една седмица, лично аз не съм чул да се спомене закона за водите, да чуем поне един човек учил "Язовири и каскади" или "Хидрогеология". Зная че е най-удобно за всички да живеят чрез сутрешните блокове където се канят удобните хора.
27 Октомври 2017 08:55
Вярно е , че има закон за водите , но вярно е и че след 10-ти ноември системата за контрол и стопанисване изградена преди това беше изцяло занемарена , за което говорят последващите събития. Също така вярно е , че по темата ще е най-правилно да говорят компетентни хора запознати с ХТС , а не станалите професори след като са се занимавали и изчерпали с политическата си дейност , тоест този сектор не е за разбиращи от всичко политически кадри на всевъзможни управляващи. Няма нищо лошо да се внедряват модерни системи за наблюдение за контрол на водни нива и валежи , на критични ситуации и прочие последствия , но най-важното е да не се допускат ! Това показва , че политизираната структура за управление на водите и т.нат. прилича в последствията си на всичко останало - полуфабрикат. Как е възможно изобщо да се подценява до такава степен човешкия фактор в превантивната дейност...?!! Така , че като ще се говори за закони , не да се обърне внимание и как са написани , как се третира отговорността , после защо именно такава структура на управление се предлага в тях и...всичко ще си отиде по местоназначение...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД