Каталунските партии, подкрепящи независимостта на областта, биха загубили мнозинството си в местния парламент, ако изборите се състояха сега, сочат данните от социологическо проучване на агенцията Sigma Dos, цитирани от в. "Ел мундо". Допитването е направено преди решението от петък на регионалния парламент за отцепване от Испания. За сепаратистките партии биха гласували 42.5% от каталунците, докато политическите им противници събират 43.4 на сто подкрепа, показват данните от анкетата. Вчера в Барселона се проведе огромна демонстрация в подкрепа на целостта на Испания. Според организаторите в нея са взели участие над 1 млн. души, но според полицията те са били около 300 000.
Зам.-лидерът на Каталуния Ориол Жункерас обяви, че регионалната власт не приема решенията на Мадрид, който в петък отне автономията на областта, уволни досегашната власт и насрочи избори за 21 декември. Карлес Пучдемон е и ще остане начело на регионалното правителство, заяви той и определи като "държавен преврат" действията на испанския кабинет. Самият Пучдемон пък призова каталунците към мирна съпротива и обяви, че ще продължи да върви по пътя на изграждане на самостоятелна държава. Жункерас добави, че в близките дни ръководството на Каталуния ще предприеме стъпки за консолидиране на провъзгласената република. "В близките дни ще вземем редица решения и невинаги ще бъде лесно те да бъдат разбрани", предупреди той.
Правителството в Мадрид пък обяви, че отстраненият от власт Карлес Пучдемон може да участва в регионалните избори на 21 декември. "Ако Пучдемон участва в тези избори, ще може да упражни тази демократична съпротива", заяви говорителят на испанското правителство Иниго Мендес де Виго. Бившият премиер на Каталуния може да поиска убежище в Белгия, съобщи белгийският държавен секретар по убежището и миграцията Тео Франкен. Ако той направи това, то последната дума ще е на съдебната власт, уточни Франкен.
Бивши украински ветерани от военната операция в Донбас пък обявиха, че създават батальон за защита на териториалната цялост на Испания, предаде РИА "Новости". Видеообръщението им беше публикувано на страница във "ФейсбуК" на т.нар. Всеукраински съюз на ветераните на АТО. Доброволците били готови "с оръжие в ръце" да отидат да защитят единството на Испания. Те били около 300 души.
РЕАКЦИЯ
Обявяването на независимост от Каталуния не получи одобрение от света. Всички европейски лидери обявиха, че застават зад единството на Испания и подкрепят действията на правителството на премиера Мариано Рахой. "Испания остава нашият партньор и се надяваме да използва силата на аргумента, а не аргумента на силата", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Държавният департамент на САЩ обяви, че Каталуния е "неразделна част от Испания" и че подкрепя усилията на испанското правителство да запази страната "силна и единна". Русия смята ситуацията в Каталуния за вътрешен въпрос на Испания, съобщи руското МВнР. България подкрепя запазването на териториалната цялост и държавния суверенитет на Испания, заяви външното министерство в София.