5 самолета ще са годни за тренировки, и то след като влязат в употреба двигателите от Русия, които имали проблеми с документацията. |
Каракачанов разви тезата, че армията се политизира, защото много генерали са влезли в политиката и властта. На въпрос дали е против това висши военни и генерали да влизат във властта, той отговори, че не е. Смятал, че това навлизане показвало, че малко или много армията е политизирана. А тя трябва да остане деполитизирана, политиците трябва да я оставят на мира и да не си правят политически акции през нея, добави той.
Каракачанов не обяви кого точно има предвид като генерали и висши военни, влезли във властта, но даде да се разбере, че не е само един и не са само в парламента. На практика председател на парламентарната комисия по отбрана е Константин Попов - генерал, бивш шеф на отбраната и на ВВС, президентът Румен Радев също е бивш ръководител на Военновъздушните сили и генерал, представители има и в парламентарните групи като например Симеон Симеонов от ДПС, който също е генерал, пак бивш ръководител на Военновъздушните сили и пак началник на отбраната. Също генерал е и зам.-министърът на отбраната - ген. л-т Атанас Запрянов, а пък бившият военен министър генерал Аню Ангелов е съветник в политическия кабинет на премиера Бойко Борисов.
"Предпочитам да има млади буйни пилоти, а не заспали плъхове, които чакат ден да мине, друг да дойде", обяви още Красимир Каракачанов по повод кризата с отказа на военните пилоти да летят. Той призна, че малкото летателни часове в авиацията са хроничен проблем. "Тези млади момчета са се възползвали от законното си право в тази ситуация да не летят. Бунт няма. Те си изпълняват задълженията", коментира Каракачанов. Преди дни той се възмущаваше, че армията не е детска градина.
Министърът призна, че самолетите не са на необходимото ниво, защото една част от тях не са поддържани от много години. "Проблемите с документацията на доставените двигатели са предимно технически. В момента, в който тези 10 двигателя влязат, те ще облекчат положението. Надявам се това да се случи тези дни", поясни той. И допълни, че договорът за тези двигатели е сключен от предишното ръководство на министерството. Ставало дума за 4 чисто нови двигатели и за 6 ремонтирани. След пускането им в експлоатация щяло да има 5 изцяло годни за учебни цели и бойни задачи МиГ-29. Той обаче чакал документите по договора и нямал намерение да го нарушава.
От корпорация "МиГ" обаче обявиха, че съобщенията, че България не може да пусне в експлоатацията получените двигатели на МиГ-29 заради отсъствие на документация, не съответстват на действителността. "Всички двигатели са предадени на Министерството на отбраната на България с пълен пакет експлоатационни и технически документи", съобщиха от пресслужбата на държавната фирма, цитирана от руските медии.
ЗАБРАНА
Държавният департамент на САЩ публикува през уикенда списък с 39 руски оръжейни компании и разузнавателни служби, с които вече е забранено да се търгува. Сред тях е корпорацията "МиГ", с която България има сложни отношения заради модернизацията на бойната ни авиация. До нея се нареждат още големите износители на оръжие "Рособоронекспорт", "Калашников", "Сухой", "Ижмаш" и други. Този факт поставя под въпрос бъдещите ремонти на български самолети от руската фирма.