Патриотите и социалното министерство вчера излязоха с противоположни идеи как да се запушат пробойните в инвалидните пенсии. Коалиционният партньор на ГЕРБ иска да прати всички хора с увреждания на нова медицинска експертиза в следващите около 2 г. Социалното министерство пък иска по-тежка процедура на оценка - всеки да минава първо през медицинска комисия за увреждането, а след това - през комисия към НОИ, която да прецени работоспособността.
Патриотите изложиха идеите си на среща с организации на хора с увреждания. "Хората с увреждания са около 1 млн. и се разделят на две големи групи. Около 450 хил. са тези между 18 и 60 г., те имат ТЕЛК-ови решения в работоспособна възраст. Още около половин милион имат интеграционни добавки за хора, пенсионирани по възраст. През годините тази цифра се е увеличила повече, отколкото са евентуалните хора с увреждания. Трябва да има ревизия и този публичен ресурс да се изразходва за хората, които имат нужда", коментира депутатът от "Обединени патриоти" Калин Поповски. Той и колегите му обаче се съгласиха с две възражения на организациите - че не трябва хора с доживотно увреждане, напр. ампутирана ръка, да се разкарват за нови експертизи, и не е редно да има две комисии.
Разделянето на комисиите е записано в концепция за реформата на ТЕЛК, внесена в Народното събрание от социалния министър Бисер Петков. От нея става ясно, че реформата, от която кабинетът смята да спести милиони за увеличение на всички пенсии, ще влезе в сила най-рано през 2020 г. Догодина социалното министерство предвижда да прави законодателните промени, а през 2019 г. да изгради капацитета на новата комисия по оценка на работоспособността, която ще заработи към НОИ. Записаното в концепцията не се различава твърде от идеите на втория кабинет на Борисов, призна Петков. Концепцията освен това не дава отговор на най-важния за хората с увреждания въпрос - възможно ли ще е получаването на инвалидна пенсия заедно със заплата, когато човек може да работи. В нея не се предвижда ревизия на всички ТЕЛК, както искат патриотите.
КРИЗА
Според цитирани в концепцията данни от 2001 г. до края на 2015 г. броят на хората с увреждане над 16 г. е стигнал 729 хил., а децата до 16 г. с увреждане са 45 хил. Разходите за инвалидни пенсии от 2000 г. до 2016 г. са нараснали почти седем пъти - от 244 млн. лв. на 1.7 млрд. лв. за миналата година. Съществен дял от тези разходи са за социални пенсии за инвалидност, които не са свързани с осигурителен принос на хората. В концепцията се признава, че много българи в работоспособна възраст търсят възможност за ранно пенсиониране чрез инвалидна пенсия заради състоянието на пазара на труда, здравеопазването, образованието. Посочват се обаче и други тревожни тенденции, водещи до увеличаването на тази група хора - застаряващото население и увеличаването на социалнозначимите заболявания.
Концепцията освен това не дава отговор на най-важния за хората с увреждания въпрос - възможно ли ще е получаването на инвалидна пенсия заедно със заплата, когато човек може да работи.
Ади сега!!! Значи може един полковник и един генерал на служба да получават И пенсия,И заплата, пък за инвалидите не можело!!! Тези тикви знаят ли колко инвалиди работят??? Нищожно количество!! Да им таковам на патриотите и икономиите от пенсиите на инвалидите, които работят!!