:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,644,608
Активни 147
Страници 15,018
За един ден 1,302,066

Пирати, плагиати, тарикати. Справедливост няма

Ние спориме двама със дама на тема: „Книгите във новото време“
Митко Новков
Да ме прости Вапцаров, ама такъв спор вярно ме сполетя: дамата твърдеше, че електронните четци ще изместят хартията, аз възразявах и тогава тя приведе необорим, според нея, довод: "Печатната книга трябва да я носиш със себе си, докато в Kindle-а си изтегляш от интернет колкото си искаш книги безплатно и ги четеш!" Което си е вярно - можеш, но друго ме учуди в аргумента: пълната забрава, че тези книги, теглиш от интернет, имат автори и/или преводачи, следователно онова, което вършиш, е чиста проба кражба. За филми и музика да не говорим - там явлението е достигнало размерите на пладнешки грабеж, всеки дърпа на воля каквото и колкото му се прище.

Светна ми всъщност защо в България няма и няма скоро и да заима пиратска партия...

Наистина у нас въпросът с авторските права е рожба понякога на такива скимвания, че нещата стигат до абсурд. Абсолютно е загърбен проблемът с репроправата (репрографски права) - правата, които вносителите на репродукционна техника - фотокопирни машини, принтери, на репродукционни носители - дискове, дивидита, флашки и т.н., както и фирмите, преснимащи учебници, монографии, романи, са призвани да плащат на съответните национални организации. Тези права са извадени от Закона за авторското право и сродните му права (с телефонно обаждане, доколкото знам) и лишени от юридически фундамент, висят във въздуха неприютени и отрязани. В същото време в не кой знае колко развити в други области държави репроорганизациите събират и разпределят съвсем не скромни числа: в Буркина Фасо сумата възлиза на 44 000 евро. А в България за 2014 г. председателят на "Репро-БГ" Дамян Яков съобщава, че в касата влезли едва 60 лв. (!) При държави от нашата черга в Словения са набрани 144 000 евро, в Унгария - над милион (данните са от "Репро-БГ").

Ама, ще речете, всичката Мара втасала,



та за репроправата се затюхкала



И ще сте прави, разбира се, защото у нас дори въпросът с плагиатстването не е уреден по надлежен ред. Скандали вулканични - последствия нищожни. За разлика от по света: в Германия сума ти държавен ръководител вече не е държавен ръководител заради обвинения в плагиатство. И то не обикновени чиновници, а важни министри - на отбраната, на образованието. В Съединените щати Моника Кроули, която трябваше да бъде "гласът на Тръмп", скоропостижно онемя, след като се оказа, че на няколко пъти е преписвала: цяла книга, че и докторантурата си. В Унгария цял президент стана курбан: Пал Шмит подаде оставка преди пет години, защото преписал дисертацията си от българския учен Николай Георгиев и германския Клаус Хейнеман.

Обвинения в плагиатство валят като дъжд, особено към световноизвестни и музиканти, и писатели. Джими Пейдж го заподозряха, че откраднал "Стълба към небето". Преди време кипърски автор обвини Умберто Еко, че заимствал от негова книга "Името на розата". И той имал манастир, и Еко имал манастир, и в неговия манастир станало убийство, и в Ековия станало убийство, и там бил забъркан монах, и в Ековия е забъркан монах... Обвиненията обаче не издържаха и няма как да издържат: ако тръгнем по тази линия, то цялото творчество на Великия бард трябва да обявим за изплагиатствано. "Крал Лир" и "Макбет" от Джефри Манмаут, "История на бритите"; "Хамлет" от "Деяния на даните" на Саксон Граматик (и не само от тях), а "Ромео и Жулиета" - от италиански ренесансови писатели и най-вече от Луиджи да Порто, написал "Новооткритата история на двама благородни влюбени" (1530). Фабулата "плагиатство" не е неизвестна нито в исторически, нито в интернационален план. Дори д-р Мартин Лутер Кинг седи на преписваческата скамейка, бидейки обвинен, че откраднал 1/3 от дисертационния си труд. Чак Нобелов лауреат е "задържан" в плагиатство: Антъни Хюиш, взел приза за откриването на пулсарите, всъщност присвоява труда на своята докторантка Джослин Бел. Тя останала без награда...



В България също има куриози:



Елин Пелин се нахвърля върху Йордан Йовков - харесал си сюжета на "Боряна" от "Гераците". В скандала има пръст критикът Д. Б. Митов, пръв повдигнал обвиненията. Друг критик, Георги Цанев, пише: "Някой си Иван Рилски преписал стихотворението "Пролетно утро" от Димчо Дебелянов и го напечатал под ново заглавие "Към планината". Преводачката проф. Ана Димова хвана в крачка свой колега - Владко Мурдаров, гуруто на езикознанието; във Варненския технически университет ректорът попадна на прицел. Чак в чалга средите се дърпат за "творчески" права: ДесиСлава подбра друга фолк грациетка - Емилия, че копирала стила й.

С други думи, и от плагиатство, и от обвинения в плагиатство полза все има: плагиатът е спестил време и по "втория" начин се е сдобил с титла, която му открива път към академичното общество; обвиненията пък те правят поне 15 минути прочут покрай световното име, което си набедил и донякъде опозорил.

Всъщност и пиратите, и плагиатите са тарикати, целят да минат метър: първите пестят пари, вторите интелектуални сили (доколкото ги имат). Засега присъдата срещу тях е повече морална, не юридическа. Не че някой по-дебелоок плагиат ще се трогне до сълзи от нравственото неодобрение. Затова с щекотливия въпрос трябва да се захване законодателството - все пак друго си е, когато мечът на Темида виси над главата ти.

Макар че, от друга страна, кога ли в България мечът на Темида е влизал в действие, за да възстанови справедливостта? Тук той е повече нащърбен и изхабен, не остър и точен. Поради това тарикатите - и пирати, и плагиати, а и не само те, си хойкат на воля.

Ние съгласни сме двама със дама на тема: "Справедливостта във нашето време".

Няма я...

 Засега присъдата срещу пиратите на съдържание и плагиатите е повече морална, не юридическа. Не че някой по-дебелоок плагиат ще се трогне до сълзи от нравственото неодобрение. Затова с щекотливия въпрос трябва да се захване законодателството - все пак друго си е, когато мечът на Темида виси над главата ти.
10
3157
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
14 Ноември 2017 20:38
Афторе, плагиат не е ли откраднатият текст, и крадецът му - плагиатОР ?!?

14 Ноември 2017 20:52
Никой истински творец не се вълнува особено от авторските права.
Важно е осъщественото чрез творбата влияние върху потенциалната публика, а не осребряването му.
Иначе, иде реч за занаятчийство, а не за изкуство.
15 Ноември 2017 01:37
Споко, г-н Новков, Вашите авторски права ще бъдат запазени, поне от мен!
Виж, за авторските права на Вазов, Йовков, Ботев и т.н. няма да плащам, но ще ги чета!
15 Ноември 2017 08:02
Афтуре, не е за прощаване, че смесваш носителя на нещото с основанията за придобиване и/или ползване на това нещо. Изразяваш милюцунерската мисла от 1950 г., че не трябва да има частни коли, щото заради тях ще се краде (откраднатото ще се пренася по-лесно).

Напротив, самата идея на Kindle-а е да си изтегляш от Интернет ПЛАТЕНО съдържание, затова и самите четци Kindle са относително доста евтини. Това, че винаги има тарикати, пирати и крадци не значи, че трябва да мъкнем печатни книги.

Плагиатството пък няма нищо общо с основната тема, освен това, че сега благодарение на Интернет то се хваща много по-лесно.

Виж, че санкциите за пиратство би следвало да са много по-строги е друга работа. А санкциите за кражба на милиарди? Е, извода си го написал: "Справедливостта във нашето време… я няма".
15 Ноември 2017 09:41
"Печатната книга трябва да я носиш със себе си, докато в Kindle-а си изтегляш от интернет колкото си искаш книги безплатно и ги четеш!" Което си е вярно - можеш, но друго ме учуди в аргумента: пълната забрава, че тези книги, теглиш от интернет, имат автори и/или преводачи, следователно онова, което вършиш, е чиста проба кражба.

Специално класиката наистина е безплатна, минала е давността на плащане на авторски права. Във Великобритания книгите на класиците с меки корици и в книжарниците са много евтини с цел хората да ги купуват и четат.

15 Ноември 2017 10:21
Г-н Новков, ако аз взема книга от приятел и я прочета без да платя на автора пират ли съм? Кражба ли върша, а? Какво му е по-различното, ако я изтегля от мрежата? Авторът е качил там за да популяризира творчеството си, не е ли така?
Ако книгата ми хареса много ще отида и щe се я купя за да си я имам и да си я препрочитам, защото аз много обичам да препрочитам книги, винаги откривам по нещо ново.
Откакто си купих електронен четец, не съм спрял да чета и да си купувам и хартиени книги, дори напротив. Няма спор, четецът е много удобна вещ , но е някак си механичен, студен и бездушен и поради тази причина "кефът" от прочетеното спада наполовина. Да, за пътуване на дълго разстояние е много полезен, но книгата си е книга - готина, шарена, авторитетна, стилна, красива.
15 Ноември 2017 12:40
За филми и музика да не говорим - там явлението е достигнало размерите на пладнешки грабеж, всеки дърпа на воля каквото и колкото му се прище.
Нека да се уточним - за Kindle не съм наясно откъде се тегли "безплатно" - а и няма никакъв смисъл. Книгите, особено електроните, са евтини и за цената на един Kindle повечето хора могат да си купят достатъчно книги за повече от година. С филмите и музиката е друго - там самият модел на ценообразуване е сбъркан и понеже е картелиран не се дава възможност за промяна. Нека да се разберем - филмът е продукт. Значи - рекламира ми се като нещо грандиозно, парите ми се взимат предварително, а след това ако не ми хареса и не отговаря на рекламата си проблемът си е мой. Е, как да бъде?! Нищо чудно, че жълтите вестници са пълни с изцепките на "звездите", които когато не се занимават със сексуални престъпления парадират с богатството си. Давам си сметка, че има бедни актьори - особено в България, където има съвсем специфичен проблем. Но се надявам, че всички в един момент да си дадат сметка, че т. нар. "пиратство" възниква като естествена реакция на един сбъркан ценообразуващ модел - в много по-голяма степен, отколкото като дребен тарикатлък да получаваш нещо за нищо.
15 Ноември 2017 14:30
А кой пък е казал,че ако имаш принтер или фотокопир, непременно ще си правиш копия на книги и учебници, а ако си купиш флашка, то е за да записваш на нея музика и филми. Я пак?
15 Ноември 2017 14:32
Освен това хартиените книги се намират и в библиотеки, където ги четат много хора. Престъпление?
15 Ноември 2017 16:58
tatyana1 15 Ноември 2017 14:32
Освен това хартиените книги се намират и в библиотеки, където ги четат много хора.
Ето, това е едно добро начало, за да се променим по тертипа на аФтора!
Толкова много библиотеки все още се намират в централната градска част и заемат мястото я на някой МОЛ или гурме ресторант.
Да се забранят библиотеките! Немедлено!
Ало, аФтора
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД