Между българското и турското правителства има политическа воля въпросът с износа на български ток да бъде решен взаимоизгодно между двете страни. Това заявиха турският външен министър Абдула Гюл и българският му колега Соломон Паси след срещата си в МВнР вчера. Гюл отказа да уточни дали участието на турския холдинг "Джейлан" е задължително условие от страна на Турция.
Българският и турският енергийни министри ще разгледат в Анкара на 29 май подписания договор за износ на ток срещу инфраструктурни проекти и ще обсъдят как той може да функционира по най-добрия начин, каза Гюл. Той изрази надежда, че ще има взаимнополезен резултат.
До този момент по договор Турция е купила от България електроенергия за $ 400 млн. В този период се появи излишък на еленергия у нас, а от друга страна договорът с България не се спазваше и така се стигна до прекратяване на закупуването на електричество, обясни турският гост.
Гюл отрече износът на ток за Турция и сделката за БТК да са обвързани, но подчерта, че много турски фирми имат интерес да инвестират у нас. Двамата министри се договориха да се създае група на високо правителствено ниво, която периодично да следи за изпълнението на постигнатите договорености.
|
|