Затоплянето на дипломатическите отношения между България и Македония се пренесе и на църковно ниво. Вчера Светият синод на Българската православна църква (БПЦ) се съгласи да съдейства на Македонската православна църква (МПЦ) за каноническия й статут.
"При положение че МПЦ признава БПЦ за своя Майка-Църква, БПЦ, със съзнание за своя свещен дълг, поема ангажимента да окаже пълно съдействие, като ходатайства и се застъпва пред Поместните православни църкви, предприемайки всичко необходимо за установяването на канонически статут на МПЦ", гласи решението на Синода. Македонската църква хареса взетото в София решение и бързо изрази благодарност към нашия Синод.
На практика решението на Синода означава, че БПЦ ще представлява македонската църква пред останалите православни църкви и ще настоява МПЦ да бъде призната. Необходимо е да се направят поредица от дипломатически совалки и да се намери подкрепа от другите православни църкви, най-вече от Москва и Атина, коментираха богослови пред в "Сега". "Ако другите църкви не подкрепят решението ни, ние ще продължим да настояваме", заяви вчера патриарх Неофит.
В момента Охридска Архиепископия - това е църквата на територията на Македония, се намира в схизма, наложена от Сръбската църква още през 60-те години на миналия век. В началото на този век на практика има две охридски архиепископии - едната е официалната македонска църква, която е непризната, а другата бе доминирана от просръбски духовни лица, която е призната от Сърбия. Сръбската църква признава автономията на "своята" МПЦ, но не и автокефалия. Самата сръбска църква е с 200 години по-млада от Охридската Архиепископия и трудно може да мине за църква майка.
Богослови обаче предупредиха, че подкрепяйки неканонична църква като македонската, БПЦ сама се поставя в схизма. Друг тънък момент е, че само църквата, наложила схизма, може да я вдигне. Преди седмица Сръбската православна църква обяви, че е готова да възобнови диалога с македонската.
На заседанието си вчера Светият синод определи и архиерейска комисия за преговори. Тя е оглавена от Старозагорския митрополит Киприан, а нейни членове са Ловчанският митрополит Гавриил, Пловдивският митрополит Николай, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопският митрополит Серафим, Русенският митрополит Наум и Врачанският митрополит Григорий.
ПРЕГОВОРИ
За сложността на предстоящите преговори предупреди и митрополит Гавриил. Пред в. "24 часа" той посочи, че ако нямаме твърдото становище на другите православни църкви, има голяма вероятност върху БПЦ да бъде наложена отново схизма, както тази през XIX век. Освен това никой няма да признае нашето решение за вдигане на схизмата от МПЦ.