Напрежението в управляващата в Германия коалиция между консерваторите на канцлера Ангела Меркел и социалдемократите ескалира, след като стана ясно, че министърът на земеделието еднолично е гласувал в подкрепа на удължаването с 5 г. на разрешителното за използване на хербицида глифозат в ЕС, съобщиха местните медии. Вотът се състоя в понеделник късно вечерта в Постоянния комитет по растения, животни, храни и фуражи, като 18 държави подкрепиха предложеното от ЕК удължаване на лиценза, 9 бяха против, а 1 се въздържа. Решението беше взето след няколко неуспешни опита на страните да постигнат компромис. През октомври ЕК предложи удължаване на лиценза за използване на глифозата с 5 г., след като първоначалният й план за 10 г. не получи достатъчна подкрепа.
Ключовият глас за одобряването на глифозата е бил на Германия, твърдят дипломати, запознати с вота. До понеделник Берлин се въздържаше. България, Полша и Румъния, които преди също гласуваха с "въздържал се", постъпиха като Германия и промениха мнението. При вота в понеделник само Португалия се въздържа.
Промяната в позицията на Германия предизвика остър политически скандал в управляващата коалиция в момент, в който консерваторите и социалдемократите се опитват да договорят нов управленски съюз. Министърът на земеделието Кристиан Шмид на своя глава одобрил удължаването на лиценза за глифозата. Той е от партията на Ангела Меркел. Досега Германия се въздържаше заради разногласията между християндемократите и социалдемократите по темата.
Министърът на околната среда от Социалдемократическата партия Барбара Хендрикс, която е категорично против хербицида, обвини Шмид, че е превишил правомощията си и дори заговори за "срив в доверието" в управляващата коалиция. Хендрикс заяви, че със Шмид са се договорили Германия отново да гласува "въздържал се". Пред тв канала ARD земеделският министър обясни, че ако вотът му бил различен, то ЕК щяла да има последната дума и разрешителното пак щяло да бъде удължено. Шмид отказа да отговори дали Меркел е знаела как ще гласува. Вотът на Шмид беше силно разкритикуван и от германските Зелени, с които доскоро Меркел преговаряше за нова коалиция. Те поискаха оставката на Шмид.
Франция също беше много недоволна от вота и президентът Еманюел Макрон заяви, че глифозатът ще бъде забранен в страната до 3 години.