:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,272
Активни 337
Страници 22,682
За един ден 1,302,066
На източния фронт

В Донбас разместиха основните фигури сред бунтовниците

Лидерът на ЛНР бе свален с преврат и избяга в Москва, докато ДНР помогна на пучистите и отново заговори за създаването на "Малорусия"
СНИМКА: www.DonPress.com
Въоръжени мъже в униформи без опознавателни знаци отцепиха центъра на Луганск.
В края на миналия месец в размирния Донбас в Източна Украйна отново се стигна до голямо напрежение, но този път то бе предизвикано в редиците на самите бунтовнически кръгове. След няколко дена неяснота лидерът на сепаратистите в Луганск избяга в Русия, след като улиците на града се превърнаха в арена на конфликт между Игор Плотницки и уволнения от него вътрешен министър на самопровъзгласилата се Луганска народна република (ЛНР) Игор Корнет. Според руски медии кортежът на Плотницки включвал роднините му и негови приближени от администрацията на ЛНР. Самият Корнет заяви, че хората му контролират ситуацията в региона и с помощта на "своите братя" от т.нар. Донецка народна република (ДНР) са предотвратили ЛНР да премине на страната на Украйна. По-рано някои представители на властите в Луганск заявиха, че са готови да се върнат под контрола на Киев, което шокира доста хора в Донбас и най-вероятно предизвика сегашната криза.

По време на краткото противостояние между двамата лидери конвой от десетки военни камиони навлезе по тъмно в Луганск от ДНР и всъщност предреши съдбата на Плотницки. Събитията много напомниха първите дни на руската военна намеса в Крим през февруари 2014 г. и последвалото му присъединяване към Русия. Това впечатление се засили още повече, когато въоръжени мъже в униформи без опознавателни знаци отцепиха административните сгради в центъра на Луганск. Информациите за присъствието на военни машини и неизвестни въоръжени лица в града бяха потвърдени от много снимки в "Туитър", видеозаписи в YouTube и от мисията наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), намираща се в града. По всичко личи, че в тази битка за власт Корнет се оказа победител, след като Плотницки подаде оставка и остава на руска територия. Засега не са ясни точните причини за конфликта помежду им. Според някои информации имало разследване срещу Корнет за незаконно присвояване на чужд имот. Срещу бившия лидер на ЛНР



също имаше не веднъж обвинения в корупция,



сред които продажба на хуманитарна помощ във верига магазини, които контролираше неговото семейство. Според руски медии именно заради това той отдавна вече не е обичан от местните хора, които не се надигнаха да го защитят.

53-годишният Плотницки бе лидер на ЛНР от август 2014 г. През август 2016 г. срещу него беше извършен атентат, но той оцеля. Украинският външен министър Павло Климкин говори за конфронтация не само между "бандити", но и между руските тайни служби. Украинският депутат Дмитро Тимчук пък съобщи на страницата си във "Фейсбук", че въоръжените мъже без отличителни знаци били представители на една частна руска военна фирма. А задачата им била да не допуснат ескалация на конфликта между Плотницки и Корнет. Тимчук твърди още, че границата са преминали и няколко военни камиона на редовната руска армия. Руски медии пък информираха, че прокуратурата в Луганск също била щурмувана от въоръжени бойци и имало редица задържани висши длъжностни лица от ЛНР. Русия отрича да е изпращала редовна войска в Източна Украйна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не пожела да коментира темата. Само заяви, че руските власти наблюдавали обстановката и не са се намесвали.

Първоначално дори се смяташе, че Игор Плотницки няма да може да бъде свален чрез преврат. Само седмица преди това руският президент Владимир Путин му вдигна "цената", като за пръв път разговаря директно с него по телефона. Същото шефът на Кремъл направи и с водача на бунтовниците в Донецк Александър Захарченко. С двамата той обсъди въпроса за подновяването на буксуващите от години преговори с Киев за размяната на пленници - част от неизпълнените мирни споразумения от Минск. След смяната на властта в Луганск този процес явно отново ще забуксува. Междувременно се заговори за още една вероятна причина за последните събития в ЛНР - за възможно обединяване на "републиките" Донецк и Луганск. Лидерът на ДНР още през лятото предложи създаването на нова държава - "Малорусия". А Луганск показа, че не е особено въодушевен от това. Захарченко дори обяви тогава, че идеята е получила подкрепата на още 19 региона в Източна Украйна, между които Одеска, Харковска, Запорожка и други области, които са под контрола на украинските власти. Според него заедно с тях ще се



установи нова държава, която ще е наследникът на Украйна



За столица е избран Донецк, а Киев ще се превърне в "исторически и културен център". Малко по-късно представителят на т.нар. Луганска народна република (ЛНР) Владимир Дегтяренко опроверга участието на официални делегати на ЛНР в заседанието в Донецк, на което бе обявено създаването на новия проект. "Нещо повече, дори не бяхме уведомени за намеренията да бъде проведено подобно мероприятие, този въпрос не е съгласуван с нас", увери Дегтяренко. Освен това ние се придържаме към Минските мирни споразумения, алтернатива на които няма, допълни той. И от пресслужбата на лидера на бунтовниците в Луганск Игор Плотницки заявиха, че никой не се е консултирал с него по проекта. Украинският външен министър Павло Климкин определи действията на Захарченко като поредното "шоу" на "кукловодите от Кремъл". "Ние и нашите партньори от Запада няма да позволим това да се случи", написа той в "Туитър". Изненадващото обявяване на плановете за Малорусия може допълнително да влоши буксуващия мирен процес в Източна Украйна, който въпреки примирието не може да прекрати продължилите вече три години сражения в страната, които отнеха живота на близо 10 000 души.

Последните междуособици в Донбас не са нещо ново за разбунтувалия се украински регион. М.г. в ЛНР бяха застреляни или взривени няколко местни командири. За всички тях се твърди, че са били съперници на Игор Плотницки. Роденият в Русия Генадий Ципкалов, друг лугански командир, бе арестуван по обвинения в заговор за преврат в района. Той почина в ареста, а обясненията бяха, че се е самоубил. Сега хората на Корнет разкриха, че той всъщност е умрял по време на разпитите и изтезанията. Друг активист, Иевхен Жилин, който заедно с други проруски протестиращи временно завзеха правителствените сгради в най-големия източноукраински град Харков в началото на 2014 г., бе застрелян м.г. в елитен московски ресторант. Той стана първият известен украински бунтовник, убит на руска територия. В съседния ДНР при различни нападения загинаха видните командири Арсений (Арсен) Павлов, по-известен с прякора Моторола, и командирът на батальона "Сомали" Михаил Толстих, с прякор Гиви. Според различни версии те са загинали вследствие на спецоперации на украинските спецслужби или са премахнати заради противоречия в самата ДНР.

По данни на ООН само в административния регион на Луганск живеят около 224 000 души, които са били принудени да напуснат родните си места - това е повече от една четвърт от всички вътрешни украински бежанци заради войната. Междувременно светът говори все по-малко за украинския конфликт. Фаталното е, че Киев и Москва също не акцентират върху тази "кървава рана" в Европа, докато хората продължават да умират и страдат в Донбас независимо от примирието.



 Новият конфликт избухна между Игор Плотницки (вляво) и уволнения от него вътрешен министър на самопровъзгласилата се ЛНР Игор Корнет (вдясно).
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Лидерът на самопровъзгласилата се Донецка народна република Александър Захарченко поиска през лятото да се създаде новата държава "Малорусия".
2
2833
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
03 Декември 2017 19:06
Малорусия, мала деньги...
03 Декември 2017 19:21
Лидерът на ДНР още през лятото предложи създаването на нова държава - "Малорусия"... Захарченко дори обяви тогава, че идеята е получила подкрепата на още 19 региона в Източна Украйна, между които Одеска, Харковска, Запорожка и други области, които са под контрола на украинските власти. Според него заедно с тях ще се установи нова държава, която ще е наследникът на Украйна.
За столица е избран Донецк, а Киев ще се превърне в "исторически и културен център".

Това е бъдещото на борбата за Украйна. Просто Донбас ще бъде новият държавотворен център на Украйна, около който ще се обединят редица територии. А при следващия по-голям геополитически трус, Украйна или ще се раздели като Кипър, или в Киев на власт ще дойде Югоизтока.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД