Цените на водата минават през регулатора, който обаче в повечето случаи се съгласява с предложеното. |
Рязкото поскъпване на водата в някои области вече доведе до серия от протести и заплахи за блокиране на пътища. Причината е, че новите водни сдружения, които трябва да са по едно на област, предвиждат сериозни инвестиции в новите си бизнес планове. Освен това цената на водата за цялата територия, на която оперират сдруженията, на практика се изравнява. За някои селища това може да е добра новина, но за повечето означава драстично поскъпване.
Но това не е всичко
За да се "тушират" регионалните разлики, сега се обмисля нова такса "солидарност" - по 10 ст. на кубик. С нея държавата ще се опита да попълни част от дефицита от около 8 млрд. лв., нужни за справяне със загубите на вода, проблемите със снабдяването, качеството и др. Това ще залегне в нов тарифен модел, който е разписан в стратегията за водния сектор. Самата стратегия трябва да бъде представена до края на годината. Партньор по изготвянето й е Световната банка, автор и на сметките за т.нар. социална поносимост на водата, която за София в момента е около 10 лв. на кубик (!). Новината за новата такса бе съобщена наскоро от зам.-министъра на регионалното развитие Малина Крумова. Тя разясни, че с натрупаните пари от бъдещата такса ще се разпределят средства за инвестиции в региони като Добрич и Разград, които от години са сред първенците в прахосването на вода и в България, и в целия ЕС - над 80%.
В намеренията на регионалното министерство теоретично е помислено за бедните, но не и за кражбите на вода. Предвижда се облекчение за социално слабите българи - те няма да плащат сметки, ако ползват до 1.5 кубика на месец. Ако обаче надхвърлят това потребление, а те със сигурност ще го надхвърлят, сумите ще бъдат по действащите тарифи.
Общата тенденция е цената на водата навсякъде да върви нагоре и очевидно това ще продължи и в бъдеще. В столицата последното увеличение бе от 18%. Но в други градове нямаха този "късмет" и ВиК фирмите поискаха
увеличение между 30 и 50 на сто
Повишението е залегнало в петгодишните бизнес планове на дружествата. Ето например какво пише в бизнес плана на "Софийска вода" - поскъпване ще има в следващите пет години и тези 18% от тази година съвсем не са окончателни. Дружеството иска нови 9% скок на цените още от Нова година. Макар че КЕВР тепърва трябва да се произнесе, отсега е ясно, че решението й едва ли ще се различава съществено от поисканото. Така, ако регулаторът одобри повишението, още от януари столичани ще плащат по 2.31 лв. за кубик с ДДС вместо както досега - по 2.15 лв. за кубик с ДДС. Поскъпването обаче няма да спре дотук. Повишение се планира и през следващите години, като през 2021 г. цената се очаква да стигне 2.68 лв. за кубик с ДДС, показва бизнес планът на компанията.
От КЕВР все пак се застраховат - в средата на периода, т.е. след около две години, комисарите ще направят т.нар. проверка на показателите, свързана с инвестициите, разходите, броя на авариите и течовете и др. Така ще се установи дали концесионерът се движи по план, или се отклонява и в случай че разликите са драстични, може да има редукция на цените. Само че за подобен случай скоро никой не е чувал.
Говори се, че България има шанс да настигне по-богатите държави в Европа, но това едва ли ще е скоро. По различни оценки секторът има нужда от около 12 млрд. лв., за да достигне поне средните европейски стандарти. Затова и фирмите масово искат повишение на цените. Сметките показват, че до 2023 г. има осигурени около 4 млрд. лева от еврофондовете - основно по програма "Околна среда" и Програмата за развитие на селските райони. Остава дупка от около 8 млрд. лева, която трябва да се запълни. Източниците са увеличаване на цената на водата, частно финансиране и намаляване на разходите, посочи зам.-министър Крумова.
Един от основните проблеми са кражбите на вода, за които сякаш се сещаме само когато предстоят избори. Наскоро от ВМРО съобщиха, че в
ромската част на "Филиповци" има само три водомера,
а там се харчат около 40 хиляди кубика вода на месец. Справка на "Софийска вода" показвала, че само 3% от жителите на столичния квартал си плащат водата. "Говорим за две гета, в които на година потъват по 5 милиона лева. Тази вода я плаща изрядният потребител. Това се калкулира чрез цената на водата", обясни общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера пред Нова тв.
"Оказа се, че в целия квартал с над 10 000 жители вода плащат само болницата и училището. И то по 5 лева месечно, "на база". Загубата на "Софийска вода" бе около 1 млн. лв. на година, естествено, прехвърлена към сметките на другите столичани", добави задочно и бившият общински съветник Георги Кадиев. Къде е тук "Софийска вода" ли? Ами тук е, но прехвърля топката към институциите. Концесионерът бил в диалог с тях, а целта е да се състави план как този проблем да бъде решен. А към момента единственото очевидно нещо е, че за поредна година явно нещо куца в този диалог.
Кражбите обаче не са единственият проблем. Течовете на мрежата и загубите на вода също водят до огромни дефицити, които явно ще се запълват с такса "солидарност". Само в седем града на страната загубите са под 50%. В София те са малко под 50 на сто. Абсолютният шампион е Добрич - там 84% от водата изтича в земята, преди да стигне до хората.
За потребителите обаче има и друг проблем - липсата на задължение всеки апартамент да разполага с индивидуален водомер. В момента по закон подобно задължение няма, а инициативата за такава регулация няма как да дойде от ВиК операторите, тъй като
те така или иначе си събират парите
Ето какъв е проблемът - вие имате водомер и плащате според показанията му. На всяко тримесечие разликата между общия и индивидуалния водомер се "разхвърля" между живеещите в дадения вход - нали все някой трябва да плати разликата. Хората без водомер пък плащат "на база", като заявяват предварително колко души живеят в жилището. Често пъти обаче се случва те да заявят, че са двама или трима, а всъщност да са много повече. Тогава те плащат определени кубици според бройката, а останалата част също минава към общия водомер, разликата от който се плаща от всички.
Няма спор, че цената на водата ще расте и поскъпването няма как да бъде избегнато. Но това освен през цената на инвестициите в мрежата трябва да става и през други източници. Голяма част от фирмите могат да направят оптимизации, които да позволят заделянето на по-голям ресурс за подмяна на тръбите и модернизация на мрежата. Нужни са и сериозни мерки за справяне или поне за намаляване на кражбите. Запълването на дупката от милиарди левове само за сметка на потребителите, които продължават да пият вода със съмнително качество, е нередно. Само тези дни в Златоград имаше среща заради проблема с водата, която бе забранена за пиене в над 50 села в кърджалийските общини Момчилград, Кирково и Джебел. Източникът на замърсяването е хвостохранилището над Златоград, което след дъждовете е преляло и е замърсило реките Голяма и Върбица.
А проучване на "Активни потребители" отпреди година показа, че близо 50% от водата в тестваните проби в цялата страна е замърсена. Превишени нива на нитрати бяха установени във Видин, Димитровград и Пазарджик. Активен хлор над нормата имаше в Русе, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. Изследването обхвана обществени чешми в 29 града у нас. В 14 от тях бе установено наличие на замърсяване като микрооганизми, нитрати и хлор.
Докато това не се промени, сметките не започнат да се събират, а кражбите да се намалят, осезаема промяна за потребителите едва ли ще има, дори и да бъдат натоварени с нова такса "солидарност". Защото реформа с пари наготово лесно се прави. Но често вместо запълване на дупките се отварят нови дефицити за милиони.