Схемите за източването на държавните и общинските болници са законни. Това е абсурдният извод на прокуратурата, която през последните месеци е проверила заедно с МВР и службите стотици договори между държавни лечебници и частни клиники, по силата на които вторите получават милиони.
Законът за лечебните заведения позволява в държавна болница да има и частна клиника, обясни главният прокурор Сотир Цацаров, който даде брифинг със здравния министър Кирил Ананиев и МВР шефа Валентин Радев. Условието е двете структури да извършват различни дейности. Според главния прокурор в масовия случай е тъкмо обратното - дейностите се припокриват. Така по схемата "болница в болница" се източват публични средства, тъй като в държавната структура се насочват безнадеждните случаи и нископлатените дейности, а в частната - тези, от които се печели.
Министрите и главният прокурор признаха, че могат да направят малко по въпроса, защото договорите били законни. Те посочиха, че на двама болнични управители са повдигнати обвинения, които трудно ще издържат в съда - за сключване на неизгоден договор за наем и безстопанственост.
Въпреки клетвите, че това не може да продължава, главният прокурор призна, че договорите нито могат да бъдат развалени, нито пък да се търси отговорност на хора, взели решение за сключването им. Прокуратурата няма правомощие да атакува сделка в съда, а голяма част от договорите са сключени по решение на управителни съвети - т.е. колективно. Остава възможността да се разследват случаите, в които еднолично се е подписвал управителят.
Като примери бяха посочени болници, станали печално известни с лошите си финансови показатели - тези във Враца и Ловеч. Първата е сключила договор с русенска частна клиника още през 2010 г. Уговорката е за взаимно предоставяне на услуги в инвазивната кардиология, като в замяна на предоставените 1250 кв. м помещения държавната болница е трябвало да получи ремонт и апаратура. Техниката обаче била стара, установила проверка на МЗ. Въпреки това договорът бил удължен с анекс за още три години през 2016 г. Така частното дружество е получило над 12 млн. лв., а болницата във Враца - 4 пъти по-малко. Русенската клиника не е извършвала никаква лечебна дейност във Враца, твърдят проверяващите. Врачанската болница има и друг сходен договор с друга частна фирма, подписан през 2009 г. и удължен до 2023 г. Чрез него на частното дружество е дадено право да ползва болничната аптека срещу смешен наем - 50 лв. на година. Заради него е повдигнато и обвинение на бивш управител на болницата - за сключване на неизгодна сделка. Второ обвинение е предявено заради покупката на томограф, за който били платени над 800 хил. лв., което е два пъти повече от реалната му цена. Друг пример от Враца е сключен трудов договор с лекар от Шумен. Никой не го бил виждал, но са му платени над 33 хил. лв.
По сходен начин договори е сключвала и ловешката болница. В частното дружество са отишли над 13 млн. лв., а в болницата - 1.4 млн. лв. Цацаров каза, че крайният резултат би бил фалит, но не и закриването й, а просто смяна на табелата - от държавна на частна.
Той повдигна въпроса и за текста на самия закон, който позволява паралелното съществуване на частна и държавна болница. "Допустимо ли е и ако е допустимо, дали не трябва да се отнася само за индивидуални частни практики, за т.нар. джипита", попита главният прокурор. Другият му въпрос бе дали болниците трябва да бъдат търговски дружества. За това трябвало да се замислят депутатите. БСП отдавна настоява за подобна промяна.
МЕРКИ
Здравният министър Ананиев заяви, че не е сигурно дали изваждането на частните клиники от държавните ще се отрази позитивно. За да се оправят финансираните от държавата структури, трябвало да се приложат оздравителни мерки. Според Ананиев тук се включва и закриването на отделения, ако се налага. Единственото сигурно е, че проверки ще има във всички болници, които се финансират от здравната каса.
|
|