Директорското място в следствието се освободи, след като Евгени Диков (вляво) стана член на ВСС. Той водеше заседанието на прокурорската колегия, която избра Сарафов за шеф. |
На Сарафов не беше поставен нито един остър въпрос. Той изложи концепцията си и отговори на питанията на членовете на колегията, все едно вече беше избран на поста. Едва накрая и някак извинително той беше попитан за острия му конфликт cъc cлeдoвaтeли oт HCлC пo пoвoд делото "Xитpинo", заради който следователят Cтpaxил Kaмeнички му заведе гражданско дело. Сарафов обясни, че казусът е преекспониран, той бил открит човек. За конфликта му с полицайката от ГДБОП Любомила Ценова, която се отказа да го съди едва след като получи извинение, изобщо пък не беше попитан.
Преди избора се разбра, че предишният състав на прокурорската колегия е спасил Сарафов от дисциплинарно дело по случая, като е размотавала предложението на Инспектората към ВСС за образуването му, докато не изтече давността. Проверката на инспектората е стигнала до заключение, че е накърнен престижът на съдебната власт и е оказван натиск върху подчинени. Това изобщо не беше коментирано. За сметка на това Сарафов обясни колко са важни "добрият микроклимат, уважението, толерантността и диалогът".
Той подчерта, че в закона трябва да се предвиди възможност главният прокурор да може да възлага дела на националното следствие. Сарафов беше питан и какво мисли за това, че "огромна част от следователите наред с трудовото си възнаграждение получават и пенсия". Отговори, че е "абсолютно недопустимо и неморално".
ИМУЩЕСТВО
От имотната декларация, подадена от Сарафов, се вижда, че притежава 4 апартамента в София. Майка му има къща в Момин проход и апартамент в Рохалес, Испания. Съпругата и майката имат и земеделски земи. Сарафов и жена му имат общо 4 коли, а майка му - една. Той има влог от 70 180 лв., съпругата му - 41 750 евро, синът му - 4100 паунда, а майка му - 18 500 евро. Сарафов е декларирал още потребителски кредит от 65 хил. лв. и кредитна карта за 4000 лв.