Българинът най-много от всичко обича колата си, крепостта си, Стефан Данаилов и балканското единство - разбираме от пресата.
За "Телеграф" въпросът е личен, затова информацията му се поднася в първо лице, единствено число: "Обичаме колата повече от къщата". Също - "Първи сме по возене и пътешествия". В доказателство - съседна дописка на същата 1-ва стр. уведомява: "150 лева за ЧНГ с Нептун. Запазваме хотели с голф и спа". Това са дописки, изготвени на базата на статистически данни, съобщават се от името на "ние", понеже се предполага, че инфото касае по-голямата част от българите.
За евростатистиката пише и "Стандарт", но той използва не "ние", а "българинът": "Колата по-важна от дома. Българинът харчи за нея повече, отколкото за уют и дом".
След като сме очертали тази концептуална разлика, се връщаме на "Телеграф", където "Българин дебне англичанки за секс". Значи като е за коли, пътешествия, спа и Нептун - "ние". Като е "дебне за секс" - вече е "българин", не сме ние. (Впрочем историята е доволно измекярска - съдят мъж за два опита за изнасилване.)
Дайте да видим сега балканското единство. В "Труд" и "24 часа" това е водеща тема, като разликата е, че в "Труд" е изтъкната ръководната роля на една личност: "Борисов поиска единни Балкани", а в "24 часа" единението е факт и вече има обща инициатива: "Балканската четворка - врата за новите китайски инвестиции в Европа". Балканската четворка пътем решава и проблемите на другите балкански народи (при отсъствие на техен представител): "Ципрас вижда възможен пробив през 2018-а в спора с Македония за името, Борисов готов да съдейства". Дали и как самата Македония ще съдейства - явно друг отговаря за тях.
И, разбира се, всичко това не е от голямо значение, когато народен любимец става на 75: "Президент, цар и кмет пред Стефан Данаилов", пише пак "24 часа".
Да не беше толкова зает премиерът със световните несгоди - и той щеше да уважи юбиляря!
https://www.youtube.com/watch?v=nDbeqj-1XOo
Натисни тук