Кристина Кръстева, "24 часа": Слави Трифонов притеснява ли ви? Той набира скорост.
Волен Сидеров, улегнал политик, бивш Сърдитко, бунтар и рушител на авторитети: Слави Трифонов съм го защитавал, когато го свалиха от Канал 1. Тогава бях зам. главен редактор на "Монитор" и съм писал статии, с които защитавах кукувците, "Хъшове" и т.н. Той би трябвало да ми е благодарен, защото от мен лошо не е видял. Но през 2005-а, когато влязох в политиката и "Атака" проби, изведнъж той започна злостна, яростна и лъжлива кампания срещу мен. Водих дела, осъдих го за лъжа и клевета, но какво от това? Значи, един осъден за лъжа и клевета човек продължава да бъде водещ на предаване в една от основните телевизии, претендира да бъде ментор и критерий за политически морал. Даже кастинг за политици прави.
КК: Не може вие от управлението да сте безразлични към този предстоящ кастинг... Сигурно ви притеснява, че много хора ще му повярват, че ще видят в негово лице алтернативата.
ВС: Не. Има разлика. Ако искаше да влиза в политиката, да заповяда. Това е мъжкото. Ето, теренът е свободен, моля! Освен това той има предимството, че си води политиката през едночасово предаване всеки ден. Той има трибуна, която вече е наложена, и въпреки това не смее да направи крачката. Ами да направи влизането в политиката, да се пребори. Какъв му е проблемът? Защо трябва да го обсъждаме като някаква евентуална хипотетична сянка, която виси над нас? Не мен ми е смешно даже това...
КК: Няма силна алтернатива на управлението, затова.
ВС: Познавам го от студентските години, преди 1989 г. Бяхме даже в една компания. Имах една приятелка от Музикалната академия и покрай нея се въртяха тези, които след това станаха "Ку-ку бенд" начело с Трифонов. Но той не можеше да се каже, че е начело, защото идваше, разказваше няколко вица, на които никой не се смееше, и си тръгваше. А след това другите оставаха с момичетата.
КК: Да не сте се карали за жена всъщност?
ВС: Не. И дума не може да става, защото те просто го викаха да разкаже вицове, на които обаче никой не се засмиваше. След което хората се разпределяха по двойки, а той си тръгваше. Това е живата истина, сега не си го измислям. Даже това ми обяснява амбицията - такъв човек, който е бил пренебрегван от жените на млади години, след това си го изкарва по друг начин. Иска да властва. Той си направи своята властова територия и тези, които са работили с него, после разправят, че бил авторитарен, мачка и така нататък...
Те са много прости нещата - чичо Фройд ги е обяснил, някои други психолози също. Мъже, които имат проблем с жените, обикновено ги избива на някакво властолюбие и свръхамбициозност и то си личи. То е изписано даже.
А с Борисов сме минали през различни фази - и с конфронтация, и с подкрепа.
КК: Аз съм свидетел, че е идвал на рождения ви ден в хотел "България".
ВС: Да. През 2008 г. Винаги сме имали мъжко отношение. Дори в периода, в който сме се сблъсквали. Защото просто знаем и двамата, че няма лицемерие и подлост. Двама мъже могат да се скарат. Могат и да се сдобрят.
КК: Нали мъжете се карат за жени или за пари?
ВС: И от честолюбие най-често. При нас не е било за жени и пари. Значи от честолюбие. Мъжкото честолюбие е фактор, движещ историята.
|
|