Вероятността парламентът да се съобрази с наложеното от президента Румен Радев вето върху текста от Закона за бюджета на здравната каса, с който се налага мораториум за плащане на нови лекарства през 2018 г., е малка. Здравният министър Кирил Ананиев нападна мотивите на ветото, юристи от ГЕРБ също смятат, че те няма да издържат и ветото трябва да бъде отхвърлено. Зам. здравният министър Бойко Пенков пък предупреди, че ако ветото мине, бюджетът на здравната каса ще трябва да се актуализира догодина.
Според Ананиев мотивите на президента, че ако през 2018 г. не се плащат новите над 20 медикамента, ще се създаде различно третиране на хората и се засяга основно конституционно право, гарантиращо на гражданите достъпна медицинска помощ, са несериозни. "Аз съм писал мотиви към вето на президент и мисля, че тези хора, които пишат мотивите на президента, трябва да бъдат по-добре запознати с материята", обяви Ананиев. Така смятат и хора от ГЕРБ, според които засега нагласите сред управляващите са забраната да остане в първоначалния си вид.
"Искам да се обърна към всички хора, които имат нужда от лечение на тежки заболявания. В момента се извършва огромна манипулация от малък брой хора, които обслужват частни корпоративни интереси, манипулирайки и използвайки една много чувствителна тема - здравето на българина, в това число здравето на нашите деца", обяви Ананиев и за пореден път каза, че "няма заболяване, което да не е осигурено с най-модерните прилагани в Европа и по света медикаменти".
Според него новите лекарства не са били в употреба достатъчно дълго, за да е сигурно, че те имат терапевтичен ефект и че не са опасни. "Има случаи даже, в които се стига до фатален край. Трябва да търсим баланса, защото невинаги новите молекули преди тяхното изпитване носят положителен ефект върху лечението на хората", обяви министърът. От индустрията обаче още миналата седмица дадоха данни за 21 лекарства, които към момента попадат под забраната - средно те имат разрешение за употреба от Европейската агенция по лекарствата отпреди 3 години и се поемат с публични средства средно в 15 страни от ЕС.
Управляващите не биха приели ветото и защото то ще наложи промени в бюджета на здравната каса. "Ако мораториумът отпадне, ще се наложи актуализация в бюджета на НЗОК в края на 2018 г.", обяви вчера пред БНР зам. здравният министър Бойко Пенков. "Разходите за иновативните лекарства, ако мораториумът отпадне, биха били около 40 млн. лв., тъй като броят на нарастващите молекули вече е 32", заяви той и се обяви за оставане на бюджета в настоящия му вид. "Това беше бюджет на устойчивост, на спокойствие, повишени са всички разходни пера спрямо този за 2017", каза още Пенков. Той припомни, че ако разходите на лекарства се увеличат заради липсата на забрана за нови молекули, ще има други ощетени - болниците. "40 милиона си представете по 1000 лева за един среден болничен разход на пациент, това означава едни 40 000 души, за които няма да бъде платена извършената за тях работа", обясни Пенков.
Вероятно парламентът ще гледа ветото върху забраната за нови лекарства още тази седмица.
РЕЕКПОРТ
Тези седмица трябва да стане ясно и какво точно предлага БСП да се инкриминира при паралелния износ на лекарства. Преди дни от партията обявиха, че готвят промени в Наказателния кодекс за налагане на наказателна отговорност за реекспорт, но без подробности. Промени иска и главният прокурор Сотир Цацаров, според когото в момента възможностите на прокуратурата са само повдигане на обвинение за данъчно престъпление, пране на пари и евентуално митническа контрабанда. При тези деяния най-опасното е, че се застрашава човешкото здраве, тъй като пациенти остават без медикаментите си, смята той.
Цацаров обеща и повече данни в следващите дни за разбитата престъпна група за износ на лекарства за 90 млн. лв.
От ГЕРБ пък от месеци обещават законови промени, които да ограничат легалния износ на лекарства. С тях ще се позволи на агенцията по лекарствата да спира износ на определени препарати, ако не са задоволени потребностите от тях у нас. Поправките обаче още не са внесени в НС.