Става все по-зловещо. Грозните муцуни на корупцията и беззаконието се зъбят отвсякъде, лапат еврофондове, постове и обществени поръчки, а държавните органи са се зарили в прашните архиви и търсят компромати в миналия век срещу противниците на днешното управление. Гражданите питат кой притежава "Булгартабак", а управляващите пробутват ревизия на старата приватизация.
През последните седмици се разиграва показна наказателна акция срещу Иво Прокопиев, бизнесмен и собственик на едни от малкото останали независими медии. Най-често повтаряният коментар за събитията е "репресия".
Прокопиев се оказа клиент на КОНПИ - Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. КОНПИ вече блокира активи на издателя, като намери повод в едно далечно събитие - приватизацията на разградското предприятие "Каолин" през 1999-2000 г. Сделката вече бе многократно проверявана и разглеждана на три съдебни инстанции. Престъпление не бе намерено. Но сега КОНПИ вади "Каолин" от нафталина, а председателят й Пламен Георгиев лично застана пред камерите и микрофоните, за да обясни
колко "престъпна" е била тази приватизация
и как Иво Прокопиев се е облажил от нея. Медиите чуха потресаващи "аргументи":
Например, че РМД - работническо-мениджърско дружество купило "Каолин"? Че къде е проблемът? Това е бил актуален за времето си метод, уреден ясно и подробно в Закона за приватизация.
РМД-то било договорило да плати при сключването на договора само 10% от цената, а остатъка - на вноски? И тук няма нищо укоримо - това си беше законова уредена привилегия, от която се ползваха всички работническо-мениджърски дружества.
За плащането били използвани компенсаторки, с укорен тон обясни председателят на КОНПИ пред медиите. А защо да не бъдат използвани, щом законът го разрешава и те са съвсем легитимно средство за разплащане?
На по-късен етап фирмата "Алфа финанс холдинг" на Иво Прокопиев участвала в увеличение на капитала? Е, къде е проблемът? Прокопиев уведомил Агенцията за приватизация, внесъл пари, вдигнал капитала. Нима това е криминално?
Според КОНПИ пикът на престъпното поведение на Прокопиев настъпил през 2013 г., когато той продал акциите си в "Каолин" на германска компания за 150 млн. лева. Че откога е незаконно да продадеш нещо за повече пари, отколкото си го купил?!
И още един "грях" на бизнесмена - докато бил акционер в "Каолин", получавал дивиденти. Та нали всеки собственик има право на процент от печалбата.
На базата на тези "тежки обвинения" в КОНПИ изчислили, че Прокопиев "незаконно" се е сдобил със 199 млн. лева. И сега му готвят конфискация на имущество на същата стойност.
"Аргументите" на КОНПИ са толкова нефелни, че е обидно и страшно. Страшно е, защото излиза, че всеки неудобен на властта може да бъде отстрелян, смазан, притискан с несъстоятелни обвинения за незаконно обогатяване, съден и разоряван с водене на дела и конфискации. Защото се оказва, че законите и съдебните решения нямат никакво значение. Обидно, защото очевидно комисията смята публиката за идиот, който може да бъде преметнат с подобни елементарни инсинуации.
Как изобщо се стигна до намесата на КОНПИ?
Всичко тръгна от сигнал, внесен от Стоян Мавродиев в прокуратурата. Мавродиев е бившият шеф на Комисията за финансов надзор, силно критикуван от свободните медии - особено покрай фалита на КТБ, която като компания, търгувана на борсата, бе поднадзорна на КФН. Той не успя да получи нов мандат начело на КФН, но пък наскоро се уреди с важен пост - стана главен директор на държавната Българска банка за развитие. Именно Мавродиев подаде сигнал срещу приватизацията на електроразпределителното дружество ЕВН. В резултат на компромата прокуратурата реши да прати на съд Иво Прокопиев и двама министри от първия кабинет на Бойко Борисов - Симеон Дянков и Трайчо Трайков. Между тримата натопени в сигнала на Мавродиев има нещо общо - говореха открито срещу нездравото разрастване на КТБ, която крепнеше като "инвестиционната банка" на бизнес тандема Цветан Василев - Делян Пеевски. Мнозина са забравили, че тъкмо финансовият министър Симеон Дянков отвори "кутията на Пандора" и разкри, че големите държавни предприятия от енергетиката, оръжейния бизнес и др. масово пренасят парите си в банката на Василев и че тази концентрация е опасна.
Трайчо Трайков като министър на икономиката отказваше да бъде поредното послушно момче в отбора на Бойко Борисов, а след това застана в челото на дясната опозиция, атакуваща управлението на Борсов, недъзите на съдебната власт и "империята на злото" КТБ - банката, чието рухване буквално разклати държавата. Клатенето впрочем продължава и до днес, защото скандалите около активите на КТБ не спират, а актуалният термин на случващото се е "вторично разграбване".
Колкото до Прокопиев, големият му грях е, че е собственик на медии, които показват кривиците на властта и критикуват корпулентните фигури Бойко Борисов, Сотир Цацаров и Делян Пеевски.
Самия Прокопиев е убеден, че
"репресията е заради разследванията на модела "КТБ"
и активната позиция на неговите медии срещу безграничната власт на главния прокурор.
Впрочем обвиненията срещу Дянков, Трайков и Прокопиев заради продажбата на 67% от ЕВН се оказаха толкова зле скалъпени, че съдът върна прокуратурата на поправителен - понеже не ставаше ясно в какво точно ги обвиняват. Приватизацията на електрокомпанията стана през борсата - възможно най-прозрачния метод, така че отсега е ясно, че хората на Цацаров търсят под вола теле. Но "непосредствената задача" е изпълнена - безпочвени или не, обвиненията на прокуратурата развързват ръцете на друг държавен орган - КОНПИ, да рови из имуществото, доходите, данъчните декларации и сделките на бизнесмени и политици с неправилно отношение към властимащите. А комисията бързо оправда опасенията, че ще се използва като инструмент за репресии и разправа с неудобни на управляващите.
И КОНПИ, и прокуратурата действат избирателно. Ако бяха последователни и смятаха сделките за ЕВН и "Каолин" за престъпни, трябваше да се занимават не само с Трайков, Дянков и Прокопиев, но и с шефовете на Агенцията за приватизация, защото именно тя е била страна в подготовката и подписването на договорите за раздържавяване. Ако купувачите и помагачите им са "уличени" в престъпление, би трябвало отговорност да се търси и от продавачите. Само че това не е в дневния ред на прокуратурата.
Ако направим бърз преглед на работата на прокуратурата напоследък, веднага се набива на очи, че сред обвинените са Петър Москов, Даниел Митов, Николай Ненчев, Трайчо Трайков - все знакови имена от Реформаторския блок, сиреч противници на властимащите. "Те не търсят осъждане. Търсят очерняне на човек, който си е позволил независима политическа позиция" , коментира бившият съпредседател на блока Радан Кънев.
Тактиката "очерняне" е зловещо ефективна в България,
защото се прилага чрез институции - набеждават противника, че е вършил престъпления, и го вадят за дълго от строя. Подхващат го прокуратура, НАП, ДАНС, Сметната палата, КОНПИ, правят му проверки, ревизии, разследвания, спретват му дела, запорират му активи, блокират му банкови сметки. Търпи финансови удари, включително и защото трябва да плаща съдебни разноски и хонорари на адвокати и счетоводители. Политическите и бизнес начинания му закъсват. Е, след години може да осъди България в Съда по правата на човека. Но какво от това - безропотният български данъкоплатец ще покрие и тази щета.
Всичко това се случва и е възможно, защото обществото се е втренчило в пъпа си. Всички с охота говорят за справедливост и законност, но смятат, че някой друг трябва да се бори за тях. Българите оживено спорят грозна ли е мис България, търкат ожесточено талони от поредната лотария и се вълнуват кой ще бъде изгонен от Биг брадър, но не забелязват как валякът на държавни институции мачка иканомислещите и убива свободата на словото. Някои дори злорадстват, без да си дават сметка, че утре може те да се окажат на мястото на днешните жертви.
Не знам защо се сещам за тефтерчето на Левски и написаното там "Народе????"
|
|