"Малка група, защитаваща корпоративни интереси" нарече здравният министър Кирил Ананиев протестиращите срещу мораториума върху лекарствата. Те пък му поискаха оставката. |
Но още по-обидно е, когато именно тези хора влязат в безмилостна употреба за нечий интерес, когато уж в тяхно име се вършат всевъзможни глупости, безумия и кражби. А тази година в името на пациента се упражниха поредица граждани и институции и предколедно хубавичко се погавриха. Започна се със здравната каса, която поиска и получи от парламента разрешение да не плаща през 2018 г. нови скъпи лекарства, после дойде редът на отпора - организации, които не представляват и един реален пациент, раздухаха до небето истерията и успяха да уплашат десетократно повече хора, отколкото касае мораториумът, че ще мрат, защото им спират лекарствата. Какофонията стана пълна, когато в темата влезе и президентът Румен Радев и наложи вето, с което парламентът не се съобрази. А за финал се включи тежката артилерия - службите и прокуратурата, които се похвалиха, че се разбили поне един от каналите за паралелен износ на лекарства, които оставят хиляди болни без животоподдържащи лекарства, но така се оплетоха, че още никой не е разбрал какво точно е разбито, но пък на всички стана ясно, че целта на акцията не е точно спиране на реекспорта на медикаменти.
Забраната да се плащат нови скъпи лекарства догодина е директно признание, че здравната каса до такава степен не може да се справи с разходите и контрола при медикаментите, че единственото решение е да не ги плаща. Което пък значи, че
моделът, който е в сила в момента, е напълно изчерпан
Когато се появи нов препарат, който струва, например, 8000 лв., и уж е показан като последно възможно лечение за 20-ина пациенти, изведнъж крайно нуждаещи се от този медикамент се оказват 100 пациенти и касата се налага да плаща за всички. Затова и новите молекули толкова я плашат. От гледна точка на касата е по-добре да не плаща лекарства, които са в клиничната практика едва от 1-2 години и още не е напълно ясно дали са толкова добри и безопасни, колкото твърдят производителите им, и които още не са прилагани на български пациенти, т.е. на никого не се отнема терапията. Която все пак е за малка група пациенти, а със спестените 30-40 млн. лв. може да плати нещо друго, по-евтино и съответно ще покрие нуждите на повече хора. От гледна точка на медицината - струва си да се плати повече, ако ще и един-единствен човек да получи по-добро лечение.
Реакцията не закъсня и хора, представящи се за защитници на пациентите, започнаха да истеризират по начин, който е всичко друго, но не и в интерес на болните. НЗОК спира да плаща скъпите иновативни медикаменти, всички минават на генерично лечение, настава геноцид, обясняват те и плашат хиляди хронично болни, че ги чака страшно бъдеще, при положение че конкретните забрани изобщо не ги касаят. Тези организации започват интензивно да се грижат за пациентите и да говорят от тяхно име единствено когато се зададе опасност да не се плащат най-скъпите лекарства и в никакъв друг случай. Реално те представляват само себе си, въртят малък бизнес, наречен "пациентска организация" и им пука за нуждите на пациентите толкова, колкото и на здравната каса. Да лъжеш и плашиш тежко болни хора, че остават без лечение, е също толкова долна гавра, колкото и да наложиш забрана върху няколко лекарства. Театърът обаче даде резултат - освен че президентът Румен Радев не пропусна възможността да наложи вето върху мораториума, в сценката се включиха ГДБОП и прокуратурата.
Няма как да е случайно, че разбиването на организирана престъпна група, оглавена от мистериозен сириец, се случи точно в пика на истерията със забраната за нови лекарства. Известно е, че обект на паралелен износ са предимно скъпи иновативни лекарства, каквито попадат и под мораториума. Акцията хем трябваше да отвлече вниманието от мораториума, хем да намекне, че разни тъмни сили искат той да падне, за да могат да изнасят нелегално навън и новите медикаменти. И естествено, ако не да спре, то да ограничи търговия, която хем източва здравната каса, хем оставя хиляди болни без лекарства, изпразвайки аптеките. Поне така заръча премиерът Бойко Борисов.
Само че, както често се случва,
за момента имаме едно голямо шумно нищо
7 анонимни обвиняеми, начело с осъждан сириец с фармацевтично образование, са въртели схема за нелегален износ на лекарства за 80 млн. лв. Не знаем обаче каква е схемата, подхвърлят се всякакви варианти, незаконен внос на лекарства от Турция, които се преопаковат у нас и се пращат на Запад; изписани фиктивно лекарства, които се получават от аптеки, но вместо при пациенти отново отиват в ЕС; назначаване на ненужни медикаменти на реални пациенти в болниците, които отново отиват за реекспорт, а не за болния. Какво точно е правила групата на сириеца обаче не е ясно, не е ясно възможно ли е всичко това да става само с помощта на 7 души, които да навъртят огромен оборот за десетки милиони, без да са замесени аптеки и болници, че и по-нагоре. За капак паралелният износ не е престъпление и обвиненията евентуално ще са за данъчни измами и пране на пари. Кашата е пълна, а вътрешният министър Валентин Радев чистосърдечно си призна, че подопечните му нямат хал хабер от материята, защото "много е специализирана терминологията и това ни е голямата битка - да намерим експерти от нашите, които да влязат в детайлите", но пък "тая кампания, която, няма нужда да казвам, започна от една среща при премиера и моите задължения като ръководител на МВР са със службите да направим така, че да дисциплинираме системата".
Когато съвсем скоро майки на деца с диабет отново се оплачат, че никъде не могат да намерят инсулин - нещо, което периодично се случва в последните години, ще стане окончателно ясно, че службите и прокуратурата не са разбили ядрото на износителите на лекарства, а са отвинтили някакъв бушон. И са поредните, включили се в гаврата с тежко болни хора.