Държавният глава Йоханис се оплака, че правосъдният министър Тудорел Тоадер избягва среща с него. "Трябва да си паднал от луната", за да смяташ, че няма да има никакъв ефект, ако тези закони бъдат одобрени, заяви той, след като стана ясно, че ЕК иска да накаже Полша с отнемане на правото на глас в Съвета на ЕС заради спорните промени в съдебното законодателство. Според Брюксел те застрашават върховенството на закона. Румънският президент каза, че не е разговарял още с шефката на Агенцията за борба с корупцията Лаура Кодруца Кьовеши или с прокурори за одобрените от парламента закони. В началото на седмицата над 1000 прокурори и съдии в Букурещ и други градове протестираха срещу реформата.
След приемането на промените в законите лидерът на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол заяви: "Днес е тъжен ден за Румъния и за всички румънски граждани, които протестриха по улиците, за да защитят независимостта на съдебната система... Съдебната система никога не трябва да бъде поставяна под политически контрол в страна - членка на ЕС. Действията на водената от социалистите коалиция подкопават върховенството на закона в Румъния. Това са сигнали за нездрава демокрация".
Междувременно полският президент Анджей Дуда подписа спорните закони за съдебната система, заради които ЕК поиска да бъде отнето правото на глас в ЕС на страната. В тв интервю той дори си позволи да обвини лидерите на Европейския съюз, че лъжат, като твърдят, че промените застрашават върховенството на закона и демократичните принципи.
РЕАКЦИЯ
Унгария обеща да попречи да се отнеме правото на глас на Полша, като наложи вето на предложението, предадоха информационните агенции. "Предприетите от ЕК действия срещу Полша заради съдебната реформа нарушават суверенитета на Полша и Унгария ще наложи вето", обеща вицепремиерът на страната Жолт Шемен. Според него е неприемливо Брюксел да оказва натиск върху суверенна страна членка.