:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,679
Активни 488
Страници 7,244
За един ден 1,302,066

Румънският президент очаква ЕС да отнеме правото на глас и на Букурещ

Полският държавен глава подписа законите, заради които ЕК поиска наказание за Варшава
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Румънци не спират да протестират срещу съдебната реформа на управляващата коалиция.
Президентът на Румъния Клаус Йоханис се притеснява, че ЕК може да поиска да се отнеме и на страната му правото на глас в Съвета на ЕС заради поправките в законите за съдебната система, съобщиха местните медии. "ЕК може да поиска да се задейства член 7 от Договора на ЕС и за Румъния", предупреди той, след като парламентът одобри преди ден промените в Наказателния кодекс и разпоредбите за съдебната система, предизвикали масово недоволство и протести в страната. Предстои да бъдат гласувани още два проектозакона, които ще променят структурата на съдебната система и ще създадат нова структура, която ще разследва всички престъпления, извършени от магистратите. Плановете са депутатите да ги одобрят до края на годината. Опозицията обеща да оспори разпоредбите в Конституционния съд. За да влязат в сила, всички закони трябва да бъдат подписани и от президента, на когото се възлагат надежди да спре реформата.

Държавният глава Йоханис се оплака, че правосъдният министър Тудорел Тоадер избягва среща с него. "Трябва да си паднал от луната", за да смяташ, че няма да има никакъв ефект, ако тези закони бъдат одобрени, заяви той, след като стана ясно, че ЕК иска да накаже Полша с отнемане на правото на глас в Съвета на ЕС заради спорните промени в съдебното законодателство. Според Брюксел те застрашават върховенството на закона. Румънският президент каза, че не е разговарял още с шефката на Агенцията за борба с корупцията Лаура Кодруца Кьовеши или с прокурори за одобрените от парламента закони. В началото на седмицата над 1000 прокурори и съдии в Букурещ и други градове протестираха срещу реформата.

След приемането на промените в законите лидерът на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол заяви: "Днес е тъжен ден за Румъния и за всички румънски граждани, които протестриха по улиците, за да защитят независимостта на съдебната система... Съдебната система никога не трябва да бъде поставяна под политически контрол в страна - членка на ЕС. Действията на водената от социалистите коалиция подкопават върховенството на закона в Румъния. Това са сигнали за нездрава демокрация".

Междувременно полският президент Анджей Дуда подписа спорните закони за съдебната система, заради които ЕК поиска да бъде отнето правото на глас в ЕС на страната. В тв интервю той дори си позволи да обвини лидерите на Европейския съюз, че лъжат, като твърдят, че промените застрашават върховенството на закона и демократичните принципи.

РЕАКЦИЯ

Унгария обеща да попречи да се отнеме правото на глас на Полша, като наложи вето на предложението, предадоха информационните агенции. "Предприетите от ЕК действия срещу Полша заради съдебната реформа нарушават суверенитета на Полша и Унгария ще наложи вето", обеща вицепремиерът на страната Жолт Шемен. Според него е неприемливо Брюксел да оказва натиск върху суверенна страна членка.
9
2883
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Декември 2017 20:05
Както и другаде в Източна Европа в Полша съдиите и прокурорите бяха до един комунисти, които все още пречат и играят мръсни игри. Поляците се опитват да се отърват от тяхната мафия. Тъпият Европейски съюз ги подкрепя, както подкрепяше и Ердоган срещу военните, и Мюсюлманските братя срещу президента в Египет. Тази самозабравила се ляволиберална пасмина копае собствения си гроб.
21 Декември 2017 21:59
Много точно! http://www.segabg.com/profile.php?id=98589
22 Декември 2017 00:42
Да стискаме палци ЕС да изкара до Председателството...

22 Декември 2017 08:29
Междувременно полският президент Анджей Дуда подписа спорните закони за съдебната система, заради които ЕК поиска да бъде отнето правото на глас в ЕС на страната. В тв интервю той дори си позволи да обвини лидерите на Европейския съюз, че лъжат, като твърдят, че промените застрашават върховенството на закона и демократичните принципи.


Можехте да продължите с казаното от ДУДА - аз го гледах по телевизора и го чух с ушите си, и видях с очите си, че каза още следното: прави са от ЕК да ни припомнят, че ТРЯБВА ДА ИМА РАЗДЕЛЕНИЕ между трите власти, но забравят да кажат, че между въпросните власти ТРЯБВА ДА ИМА И СДЪРЖАНЕ ЕДНА-ДРУГА!

Американците му викат CHECKS and BALANCES! И ни показват на практика как едната чеква и (контра)балансира другата! Само у нас Цацата си мисли, че чек н балансиз не важи за него, само у нас съдиите, НЕСМЕНЯЕМИ (що за наглост!) също смятат, че чековете и паланзите не ги касаят, и си отсъждат както им скимне, и пак само у нас, членовете на НС, не биват ИЗБИРАНИ от избирателите (категория граждани, дефинирана в Чл.42 на Конституцията, но на практика НЕСЪЩЕСТВУВАЩА!!!), а назначавани от партийния лидер, по поръка на спонсора от задкулисието!

Светъл пример трябва да е ПОЛША за всички нас!
22 Декември 2017 09:06
Интересно България, като има незастрашено право на глас, за какво го използва, освен разбира се да дава "ясни знаци" и "видими сигнали", или беше обратно?
22 Декември 2017 09:19
Румънският президент като етнически германец от Трансилвания явно все още се надява че четвъртият Райх все още може да се постигне по-мирен път.Иначе румънските власт ще си траят защото апетите към Молдова са силни. Нещо като нашите апетити към македония,но нашитя президент мълчи и ще чака крушата сама да падне от клона,което е малко вероятно. А и румънците вече станаха плацдарм на амер.стратегически планове в района което не може да не се отрази евро-германското влияние в "Източните" Балкани макар че Румъния претендира да не е част от балканският полуостров, само от Югоизточна Европа.
22 Декември 2017 09:22
Да стискаме палци ЕС да изкара до Председателството...

Ееее, нали трябва да се направи тържествено закриване (няма по-подходящи от нас ). Ний къф масраф сме спретнали...
22 Декември 2017 09:42
Всичко е по план.
Накрая глас в ЕС ще имат само Германия и Франция.
Останалите ще имат право да плащат членски внос.
22 Декември 2017 16:14
Полша и Унгария вече не са част от ЕС. Разбирасе - суверенно тяхно решение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД