Роланд Хаузер, посланик на Австрия в България (вляво), и Робърт Дик - председател на Управителния съвет на EVN България, преди извънредната пресконференция вчера. |
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще глоби с общо шест милиона лева двете групи, защото пречели на свободния пазар на ток и злоупотребявали с господстващо положение. Санкциите за чешката ЧЕЗ са за над 2.1 млн. лв., а за австрийската ЕВН - около 3.7 млн. Парадоксалното е, че наказанията идват в края на 2017 г. за "прегрешения" основно отпреди 5 години. Значителна част от обвиненията на КЗК се основава на данни и документи от 2012-2013 г., когато либерализацията на енергийния пазар бе само на хартия и държавата бе главен виновник да няма свободна търговия на ток заради законови недомислия и липсващи правила.
Успоредно с решението на антимонополния регулатор за ЕВН дойде тежък финансов удар и от Комисията за енергийно и водно регулиране. КЕВР съобщи, че глобява австрийската компания с 6 млн. лв. заради пропуски, свързани с подмяната на електромери.
Чуждите инвеститори реагираха остро и директно обвиниха държавата в злоупотреба с власт и упражняване на натиск, а австрийският посланик Роланд Хаузер се включи в извънредна пресконференция на ЕВН. И австрийската, и чешката група съобщиха, че ще обжалват наказанията пред Върховния административен съд. Шефът на ЕВН за България Робърт Дик каза, че решението на КЗК е неоснователно и е лош знак за инвеститорите. Наказанието е за периода от 2011 г. до август 2015 г., когато не са били изготвени всички правила за либерализация на пазара. "Вярваме, че не сме направили нищо грешно. Но за това получихме наказания от 4 млн. лв.", каза Робърт Дик.
КЗК започна разследване срещу ЧЕЗ и ЕВН през 2013 г., след като търговецът на ток "Енерджи МТ" се оплака, че те създават пречки пред конкуренцията и не "пускат" клиентите си да купуват електроенергия от други доставчици. Антимонополната комисия включи в разследването и други играчи на електропазара - като "Енерго про", но очевидно за тях проверките още не са приключили. Глобите за ЧЕЗ и ЕВН са до 8% от приходите на компаниите, става ясно от решението на КЗК. Максимумът на санкциите е 10% от оборота.
КЗК е обобщила доводите си в две решения от над 100 страници, в които твърди, че ЕВН и ЧЕЗ чрез дъщерните си дружества, които работят на регулирания и на свободния пазар, съгласуват стратегии и цени. Това дискриминирало независимите търговци на ток, които били извън тези групи, и ограничавало търговията на ток по свободно договорени цени.
От групата ЕВН изтъкват, че няма законови пречки да участват с различни свои дружества съответно на регулирания и на свободния пазар, което според антимонополния регулатор било нарушение. Нямало и забавяне при разглеждането на документите, свързани с клиентите, които искат да излязат на свободния пазар, освен в единични случаи по обективни причини.
"Съгласно Закона за енергетиката пазарът на ток в България е либерализиран от юли 2007 г., но тази либерализация е само на хартия. Фактическата либерализация се развива поетапно и е затруднявана от множество пречки. Същественото преминаване на клиентите, присъединени с обекти на средно напрежение, на свободен пазар се случва едва след отпадането на регулираните цени за тях (01.08 2013 г.) и след ефективното стартиране на работещ пазар на балансираща енергия и механизъм за балансиране чрез балансиращи групи (след 01.06.2014 г.). Друга обективна пречка пред реалното либерализиране на електроенергийния пазар е силно ограниченият "свободен" пазар на едро", посочват компаниите.
НАТИСК
Санкциите срещу ЕВН, наложени от другата държавна комисия - КЕВР, са заради липсващ втори свидетелски подпис в протоколи за подмяна на клиентски електромери. При това става въпрос само за два случая - един от декември 2016 г. и друг от юни 2017 г. "Несъразмерността на санкцията води до заключения за злоупотреба с власт и натиск на държавни институции срещу един от най-големите инвеститори в България", коментира Калина Трифонова от ЕВН. "Страната ни е де факто най-големият чуждестранен инвеститор в България, а ЕВН е вторият най-голям австрийски инвеститор тук. Затова посолството внимателно и отблизо ще следи развитието на този случай и ще подкрепи ЕВН България", заяви посланик Роланд Хаузер.