Накратко, че още тежи главата от новогодишните вълнения. Празникът, знаете, изисква себеотдаване, а то води до изтощение. Следствията обикновено са вицови: Дочуто на първи януари сутринта - "Скъпи Дядо Коледа, моля те, донеси ми под новогодишната елха една ледена биричка!"
Как не се е досетил някой за такава платена услуга?! Още едно бизнес предложение: Зимни празници по нашенски - от разпрегнатата шейна Дядо Коледа продава свежо еленско.
Всъщност зависи как разбираме това "по нашенски". В тази област вицовете изскачат един подир друг и на групи като врабци от трънка и със сериозен вид ни обясняват какви ги вършим - Новата година настъпи, а още ни е срам заради старата; това не ни попречи да празнуваме както се полага под лозунга "Преживяхме старата година, ще преживеем и новата!"
Януари, месецът на Радичков. Студове, снегове, вълци и суматоха - както буквално, така и инак (заменете например "суматоха" с "европредседателство"...). Януарски виц: За да не се напуква кожата ви от студа, вземете няколко резенчета лимон, щипка сол, бутилка текила и не излизайте от къщи.
Между другото питали ли сте се къде изчезна Дядо Мраз? Обяснението: Вече не споменаваме Дядо Мраз, защото е неполиткоректно, а Низкотемпературен Пенсионер е нелепо.
Кога ли ще плъзнем по нанадолнището и Дядо Коледа? Засега се борим с него поединично: Бащата каза на сина си, че Дядо Коледа е измислица. За отмъщение отрочето каза на баща си, че новините се манипулират.
За разлика от новините статистиката е точна наука, там се борави с цифри. Тази година например статистическите резултати за очакванията на населението са 3 пъти по-оптимистични, отколкото преди година. Традиционно най-много - 38 процента, са тези, които не очакват промени през 2018-а, "всъщност 2017-а никак не бе лоша, скоро ще се убедите сами", сякаш ни казват те. Немалко - 26 процента, са и тези, които очакват икономически трудности, на тях добре прилягат думите "Често се оказва, че Новата година е добре забравена стара". Икономически подем през годината очакват 18 процента, в техните уста бихме могли да сложим манипулативно девиза "Забрави старите грешки! Планирай нови!". Който си е направил труда да сумира процентите, е разбрал, че има и четвърта група нашенци, техните очаквания могат да се резюмират съвсем вицово: По-лесно е да вярваш в Дядо Коледа, отколкото в правителството.
Дядо Коледа, правителство - има общо, има! Очевидно представите за света, формирани в детството, са много силни и затова традиционно голяма част от българите смятат, че държавата трябва да се управлява от Силната ръка и неговите помощници Зоркото око, Хитрата лисица и Дърдоркото папагал. Грешките традиционно се приписват на неведома сила, която за яснота можем да наречем Дядо Коледа. Банка фалирала ли ще е, реактор някакъв ли, нещо там мушия управленска - а вие какво точно си пожелахте, а? Например не че у доста от елита на страната ни съответните неща не се съчетават, но все още звучи като виц следното послание до добрия старец: "Скъпи Дядо Коледа, в писмото, с което като дете те помолих да ме направиш голям човек, имах предвид влиятелен и богат, а не 135-килограмов!"
Следващият виц няма нищо общо с отношенията властдаващи и властимащи, той има за цел да сложи още малко динамит в темела на Дядо Коледа, та отървем ли се от него, дано се отървем и от грешно разбраните желания:
- Какво подари на жена си за Нова година?
- Кожух.
- Брей! А тя на теб какво ти подари?
- Както обикновено - още една най-хубава година от живота си.
Сурва, весела, живи, здрави, до година, до амина и за финал информация за размишление: Случайно ли е, че в Годината на Кучето олимпиадата ще се проведе в Корея?
- Какво подари на жена си за Нова година?
- Кожух.
- Брей! А тя на теб какво ти подари?
- Както обикновено - още една най-хубава година от живота си.
- Кожух.
- Брей! А тя на теб какво ти подари?
- Както обикновено - още една най-хубава година от живота си.