:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,274
Активни 420
Страници 5,839
За един ден 1,302,066

Цацаров получи 300 лв. глоба за неподадена имотна декларация

Главният прокурор и други нарушители от съдебната система са наказани със скромни санкции
Сотир Цацаров
Главният прокурор Сотир Цацаров е глобен с 300 лв. заради неподадена в срок имотна декларация пред инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС). Това става ясно от отговорите на инспектората на въпроси на "Сега". Наложената санкция на Цацаров е възможно най-ниската. По закон магистратите, които не подадат в срок до 15 май декларациите си за предходната година, се наказват с глоба от 300 до 3000 лв. При повторно нарушение наказанието е до 6000 лв.

От справките на инспектората се вижда, че Цацаров е подал документа си само пред Сметната палата, където магистратите пращаха декларациите си до края на 2016-а. Още през август "Сега" изпрати въпроси на главния прокурор, свързани с декларацията, но отговори така и не дойдоха.

Цацаров не е обжалвал наказателното постановление и то е влязло в сила. От инспектората не уточняват какви са мотивите за налагането на минималната глоба. Магистрати обясниха пред "Сега", че се взимат предвид периодът на забавяне, имущественото състояние на нарушителя и постът му. Размерът в случая се определя от главния инспектор Теодора Точкова.

Проблеми с декларацията си миналата година имаше и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той подаде своята пред инспектората, но от Сметната палата го обявиха за нарушител, тъй като не е пратил документ и там, и дори го дадоха за проверка на ДАНС. Оказа се, че от Сметната палата тълкуват, че от Закона за съдебната власт и този за имуществото на публичните личности излиза, че шефовете на върховните съдилища и главният прокурор трябва да подават две идентични декларации - веднъж в Сметната палата и втори път в Инспектората към ВСС.

От ИВСС съставиха актове за нарушение на 26 магистрати, които не подадоха декларациите си в срок. На 19 от тях вече са издадени наказателни постановления, 9 от които са влезли в сила, а останалите 10 се обжалват. Четирима само са предупредени, тъй като нарушенията им са приети за маловажни.

В 17 от случаите е определена минималната глоба от 300 лв., обясняват още от инспектората. Само двама магистрати са санкционирани с 400 лв. заради "утежняващи отговорността обстоятелства". Какви са те обаче, не става ясно от отговорите на институцията. От регистрите й се вижда, че с по-висока глоба са Евгени Диков, който беше директор на националното следствие, а сега е член на Висшия съдебен съвет, както и районният прокурор на Момчилград Емил Александров.



ОБЕМ

Инспекторатът още не е приключил с проверката на обвиненията на съдия Милен Василев от Софийския апелативен съд, че шефката му Даниела Дончева неправомерно му е иззела състава и делата и действията й имат "силен корупционен мирис". Василев разказа в писмо до всичките си колеги, закачено на таблото в съда, че Дончева го е преместила, а е сложила самата себе си на неговото място в съдебния състав. Той свързва действията й с дело от сагата "КТБ". Проверките бяха поискани от самата Дончева, която се и отведе от спорното дело. Срокът на проверката е удължен заради големия й обем, обясниха от инспектората. В средата на октомври м.г. прокуратурата също започна проверка, но отказва всякаква информация, свързана с нея.
1229
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД