:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,028
Активни 439
Страници 6,593
За един ден 1,302,066

Малки общини масово премахват таксите за детски градини

Все повече общини премахват напълно таксите за детски градини, показва проверка на "Сега". Те са предимно с малко население. Едно от обясненията са задаващите се местни избори през 2019 г., а другото - намаляващите деца, което свива разходите и бюджетът за издръжка става поносим за общинските хазни.

В Девня приходът от таксите досега бе около 40 000 лв., а финансовият остатък от 2007 г. е 270 000 лв. Затова от тази година ясли, градини и млечната кухня са безплатни. В Кнежа издръжката на забавачниците е към 100 000 лв. годишно, които общината ще компенсира от перото по сметосъбиране. Безплатно започнаха да посещават градина и около 800 деца в Исперих. Местната община смята да покрие разхода чрез сделки със земи. В Бяла (Русе) таксата от 35 лв. отпадна още в последните месеци на 2017 г., което увеличи посещаемостта.

Междувременно в Благоевград се случи обратното, което предизвика протест на родители в петък. През декември общинският съвет реши семействата да плащат по 40 лв. на месец, което е пълният размер на таксата, независимо от броя на посещенията на детето. С подобни противоречия през годините се е срещал всеки по-голям град. Родителите претендират, че трябва да се плаща за реалното ползване на услугата. Надделяват обаче общинските ръководства, според които таксата следва да е константна независимо от посещенията.

НАКРАТКО

Близо 700 000 тона храна се изхвърлят



всяка година в България. Половината от тази храна е напълно годна и може да бъде спасена, но въпреки законодателните промени дарителите все още са малко, посочва Асоциация "Активни потребители". Страната ни отмени плащането на ДДС върху дарените храни. Според статистика обаче само 270 тона годишно е спасената храна.





Януари е месецът, през който има най-много



именици - близо един милион българи празнуват от първия ден на новата година до Атанасовден, показват данните на националната статистика. Само на вчерашния Ивановден поздравления приемаха над 350 000 именици. Мъжете са 233 342, а жените 129 946. В неделя празнуваха Иван, Ваньо, Ваня, Йоана, Йоан, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Калоян, Жан, Жана, Яна.



Накъде ще вървят цените през 2018 година



е темата на обявената за днес пресконференция на Софийската стокова борса. Експертите на ССБ ще направят обзор на миналата година и ще дадат прогнозите си за котировките на пшеницата, петрола и други суровини през идните 12 месеца.

1
1683
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
08 Януари 2018 14:53
Вече не останаха деца за детските градини...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД