В разговора между Борисов и Ердоган след откриването на ремонтирания храм "Св. Стефан" ключовата дума бе толерантност. |
"Някога трудно сме си представяли президентът на Турция, премиерът на Турция, Вселенският патриарх, българският патриарх, българският мюфтия да сме заедно, и то не за да спорим и да се мразим, а зад гърба ни да има единствения в света в момента такъв паметник на културата, такава прекрасна църква на Златния рог, нашата религия да бъде уважавана", коментира Бойко Борисов. "Премиерът Йълдъръм ясно каза - бият се мюсюлмани с мюсюлмани, християни с мюсюлмани, тероризъм навсякъде, дори в най-големите европейски столици. Само заедно можем да го преборим, само заедно можем да бъдем ефективни, само при пълен обмен на информация", заяви още българският премиер.
"Турция е наш съсед. Това, че на Златния рог има възстановен български храм - "Св. Стефан", е прекрасно доказателство за добросъседство, разбирателство. Много е лесно да се говори и да се противопоставя, много е трудно да се гради мир. Европредседателството е за 6 месеца, а с Турция сме съседи от векове и за векове", подчерта Бойко Борисов.
За реставрацията на Желязната църква са вложени около 3.5 млн. евро, от които България е дала 390 хил. евро. Президентът Ердоган напомни на Борисов, че София също има ангажимент да инвестира в мюсюлмански храмове. "Надявам се това наше сътрудничество да продължи и с историческите, и с религиозните паметници, които се намират в България. Ще бъде удоволствие за мен да участвам в церемонията по откриването на реставрираната джамия в София, каза турският президент. "Нашите деди са проявявали чувствителност към признаването на религиозните убеждения, имат своите фермани от Истанбул до Босна и има исторически доказателства за тях. Лошите спомени, които има от историята, не би трябвало да хвърлят сянка върху надеждата и възможността да живеем заедно", заяви още Ердоган.
ЧУДОТО
Българският храм "Св. Стефан" в Истанбул е уникален архитектурен и културен паметник. Изграден е по проект на арменския архитект Ховсеп Азнавур. Елементите на конструкцията й са били изработени от стомана в Австрия, тежали са около 500 тона, превозени са с влак и са били сглобени на място в Истанбул. Желязната църква е единствена по рода си в света.