:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 139
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Мерките срещу мръсния въздух ще се прилагат със закъснение

На пръстите на едната ръка ще се броят дните, в които ще има евтин транспорт със зелен билет в София
Комисията по екология към Столичния общински съвет одобри мерките за чистотата на въздуха в София с известни промени в тях, от които обаче те няма да станат по-ефективни. В края на заседанието стана ясно, че окончателното решение за вида им ще бъде взето на 23 януари, два дни преди гласуване в зала. До 12 часа на 19 януари ще се приемат писмени предложения от граждани, неправителствени организации и всеки заинтересуван по въпроса.

Големите проблеми на мерките продължават да бъдат, че те ще се прилагат със закъснение и засягат само транспорта, при това само в центъра. Освен това критериите са толкова завишени, че от самата община признаха, че миналата зима на тях са отговаряли едва пет дни. Вчера сутринта пред БНТ кметът Йорданка Фандъкова например рекламира зеления билет на цена от 1 лев, с който ще стимулира гражданите да слязат от колите. Той обаче ще се предлага, ако поне 2 станции покажат 4-кратно превишение на нормите в два последователни дни или ако 4 станции покажат 4-кратно превишение в един ден. Тези показания стават известни най-рано на следващия ден, след като бъдат обобщени от изпълнителната агенция по околна среда. Освен това миналата година е регистрирано 4-кратно превишение (над 200 микрограма на куб. м) само 5 пъти. Не на последно място възниква въпросът защо общината сега предлага по-евтин билет като стимул, след като увеличи цената му без мотиви през лятото на 2016 г.

Общината се отказва и от двойното поскъпване на синя зона в дни с очаквано тежко замърсяване, както и от безплатното паркиране в буферните паркинги при замърсяване между 151 и 200 микрограма на куб. м. Новото предложение е заедно или поотделно да се въвежда забрана за паркиране в части от синята зона или пълното й затваряне, ако две градски станции прогнозират нива на ФПЧ 4 пъти над нормата от 50 микрограма на куб. м за 2 последователни дни. Следващата мярка е в един ден да бъде забранявано влизането на автомобили с четни номера, а в друг - с нечетни, но само ако поне две градски автоматични станции за два последователни дни или на поне 4 станции за един ден посочат стойности над 200 микрограма на куб. м.

По отношение разминаването между прогнозите и реалното замърсяване в началото на годината, зам.-кметът Йоана Христова коментира, че това се е случило в 2 или 3 дни и системата дава на общината достатъчно увереност да смята, че с голяма вероятност може да предвиди замърсяване на въздуха.

НАПРЕДЪК

До 8 февруари желаещите да се снабдят с печка на пелети могат да подават заявления в район "Нови Искър". Бланките могат да бъдат изтеглени от сайта на общината или да се набавят от районната администрация. Вчера там се състоя информационна среща с гражданите, на която им беше разяснено какви документи трябва да приложат към заявленията. До сега подадените заявления са само 7, съобщи кметът на "Нови Искър" Даниела Райчева. За гражданите, отопляващи се на твърдо гориво общината е предвидила всичко на всичко 30 екопечки. На всичкото отгоре, съществуват съмнения доколко "чисто" е този вид отопление.
8
1669
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
16 Януари 2018 22:51
Тези сериозно ли си мислят, че като пуснат билети по един лев, всички ще си зарежат колите и ще почнат да се возят на трамвай?
Цената на билета трябва да е НУЛА.
Само тогава може да се очаква рязко намаляване на трафика.
Но за такава радикална мярка, трябва започне с радикално почистване на общината от некадърни политици...

http://www.drago.info/index.php/2018/01/13/kak-se-spravihme-s-taksata-za-reklama/
17 Януари 2018 10:15
Общинарите са си заровили главите в пясъка и не искат да видят проблема, защото идват избори, афишират се активни мероприятия просто да се симулира дейност. Какво общо има забраната за коли в центъра със замърсяването в крайните квартали? Защо кучето ми мирише на дим като се прибера от вечерната разходки - 21,30ч, когато не можеш да види три коли една след друга по улиците в Овча купел? Тези 30 екопечки ще си ги менкат ли в Нови искър - да забранят печките на твърдо гориво и тогава ще видим колко заявления за екопечки ще има в общината.
17 Януари 2018 10:56
itisiprav, ,
Проблемът е комплексен.
АКО се забранят печките на дръва хората ще почнат да се топлят на ток(на студено не се стои).
Това ще доведе до голямо увеличение на потреблението, за което нямаме необходимата мощност.

Друг е момента, че мерки засега не виждам.
Освен изваждане на въпроса на дневен ред.
17 Януари 2018 14:52
Не смятам, че имаме чак такива проблеми с мощността на електропреносната мрежа.

Доста по-голям проблем е че някои хора нямат парите да се отопляват на ток, тъй като това е доста по-скъпо спрямо твърдото гориво (особено пък спрямо гумите които горят).

Също така освен че си избърсват гъза само с тези "мерки".

Как точно ще помогне забрана за използване на синя зона в даден район? Това просто ще накара хората като стигнат до нея и видят че е затворена да се въртят още докато намерят място което им е удобно или се върнат и напсуват общината. Това по никакъв начин няма да намали изгорените газове.

Второ, как точно ще бъдат известявани гражданите за тези "промоции"?

Повечето хора излизат, качват се в колата и тогава пускат радиото. И какво научават че билетчето било по-евтино днес - е да ама те са вече в колата, к'во ги топли?

Тези мерки ако ще се прилагат постфактум трябва да имат продължителност поне седмица, за да могат хората да планират как да се възползват от тях. Иначе файда ник'ва.

Или поне Ако ще се активират при четворно превишение, трябва да са валидни докато нивата не паднат до влизащи в нормата - ама това някак си не им е икономически изгодно, щото осъзнават че повечето замърсяване не идва от транспорта изобщо и трябва да почнат да признават че проблем има и той е бая голям1
17 Януари 2018 15:23
Exec, ,
АКО 1млн домакинства минат от твърдо гориво на ток и включат климатик/конвектор/духалка и т.н. на 1кВ ще имаме нужда от 1Г мощност.
Т.е. колкото е на единия блок в АЕЦ Козлодуй.
АКО студът е голям и те пуснат отоплителния уред на 2кВ това прави 2Г допълнителна мощност.
Къде е?
17 Януари 2018 17:49
Хайде да не се залъгваме че в софия точно има 1 милион домакинства на твърдо гориво (ако изобщо приемем че има толкова домакинства в София като цяло).
Все пак говорим за мерски за софия, а не за страната.
Масово домакинствата в софия са на ток или на парно, така че тези на твърдо гориво едва ли са повече от 100хиляди.
17 Януари 2018 17:59
Exec, ,
Не приемам деленето на София и всички останали.
В Пловдив, Стара Загора, Плевен, Варна и т.н. хората да не са 'втора ръка'?
Или в провинцията да мрат/дишат отрови, а в Столицата - Европа!
17 Януари 2018 19:57
Аз говоря само за мерките които ще вземе столична община тъй като до колкото разбирам тези проблеми явно се решават на общинско ниво.

Така или иначе няма причина баба на село да не си се топли с дърва. Нивото на замърсяване извън големите градове би трябвало да е доста по-ниско.

Така или иначе няма как да има единни мерки, тъй като навсякъде замърсителите са различни и по вид и по количество.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД