Комисията по екология към Столичния общински съвет одобри мерките за чистотата на въздуха в София с известни промени в тях, от които обаче те няма да станат по-ефективни. В края на заседанието стана ясно, че окончателното решение за вида им ще бъде взето на 23 януари, два дни преди гласуване в зала. До 12 часа на 19 януари ще се приемат писмени предложения от граждани, неправителствени организации и всеки заинтересуван по въпроса.
Големите проблеми на мерките продължават да бъдат, че те ще се прилагат със закъснение и засягат само транспорта, при това само в центъра. Освен това критериите са толкова завишени, че от самата община признаха, че миналата зима на тях са отговаряли едва пет дни. Вчера сутринта пред БНТ кметът Йорданка Фандъкова например рекламира зеления билет на цена от 1 лев, с който ще стимулира гражданите да слязат от колите. Той обаче ще се предлага, ако поне 2 станции покажат 4-кратно превишение на нормите в два последователни дни или ако 4 станции покажат 4-кратно превишение в един ден. Тези показания стават известни най-рано на следващия ден, след като бъдат обобщени от изпълнителната агенция по околна среда. Освен това миналата година е регистрирано 4-кратно превишение (над 200 микрограма на куб. м) само 5 пъти. Не на последно място възниква въпросът защо общината сега предлага по-евтин билет като стимул, след като увеличи цената му без мотиви през лятото на 2016 г.
Общината се отказва и от двойното поскъпване на синя зона в дни с очаквано тежко замърсяване, както и от безплатното паркиране в буферните паркинги при замърсяване между 151 и 200 микрограма на куб. м. Новото предложение е заедно или поотделно да се въвежда забрана за паркиране в части от синята зона или пълното й затваряне, ако две градски станции прогнозират нива на ФПЧ 4 пъти над нормата от 50 микрограма на куб. м за 2 последователни дни. Следващата мярка е в един ден да бъде забранявано влизането на автомобили с четни номера, а в друг - с нечетни, но само ако поне две градски автоматични станции за два последователни дни или на поне 4 станции за един ден посочат стойности над 200 микрограма на куб. м.
По отношение разминаването между прогнозите и реалното замърсяване в началото на годината, зам.-кметът Йоана Христова коментира, че това се е случило в 2 или 3 дни и системата дава на общината достатъчно увереност да смята, че с голяма вероятност може да предвиди замърсяване на въздуха.
НАПРЕДЪК
До 8 февруари желаещите да се снабдят с печка на пелети могат да подават заявления в район "Нови Искър". Бланките могат да бъдат изтеглени от сайта на общината или да се набавят от районната администрация. Вчера там се състоя информационна среща с гражданите, на която им беше разяснено какви документи трябва да приложат към заявленията. До сега подадените заявления са само 7, съобщи кметът на "Нови Искър" Даниела Райчева. За гражданите, отопляващи се на твърдо гориво общината е предвидила всичко на всичко 30 екопечки. На всичкото отгоре, съществуват съмнения доколко "чисто" е този вид отопление.
Тези сериозно ли си мислят, че като пуснат билети по един лев, всички ще си зарежат колите и ще почнат да се возят на трамвай?
Цената на билета трябва да е НУЛА.
Само тогава може да се очаква рязко намаляване на трафика.
Но за такава радикална мярка, трябва започне с радикално почистване на общината от некадърни политици...
http://www.drago.info/index.php/2018/01/13/kak-se-spravihme-s-taksata-za-reklama/