Прокуратурата, която по закон привежда в изпълнение присъдите, не знае колко са бегълците от правосъдието. Това стана ясно след заповед на главния прокурор Сотир Цацаров за проверка във всички прокуратури в страната. Тя трябва да се извърши от петте апелативни прокуратури, като целта е да се разбере колко присъди не са приведени в изпълнение.
Повод за проверката е шесторното убийство в Нови Искър, обясни говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Обвиняемият за престъплението Росен Ангелов, който се самоуби, е бил издирван почти 9 години без резултат. И досега не е ясно защо от МВР не са успели да го намерят. Проверка по случая бе назначена, но резултати не са съобщавани.
"Не са получени всички справки и нямаме пълна информация за лицата, по отношение на които са наложени наказания лишаване от свобода и доживотен затвор и те не се изтърпяват. До вчера анализът на събраните справки сочи, че такива лица са над 500", обясни Арнаудова. Числото обаче със сигурност ще скочи, защото само половината прокуратури са предали справките си. Според заповедта на Цацаров статистиката трябва да е готова до 2 февруари. По информация на в. "Сега" към 30 септември 2017 г. бегълците от правосъдие са 595 души. Тези данни бяха предоставени от прокуратурата.
Миналата седмица главният прокурор заяви пред вътрешната комисия в парламента, че трябва да се промени начинът, по който присъдите се привеждат в изпълнение. В момента прокуратурата разпорежда на Главна дирекция "Охрана" към правосъдното министерство да намери и приведе в затвора осъдения. Дирекцията обаче няма оперативно-издирвателни функции, обясни главният прокурор. Така в масовия случай, когато не могат да открият осъдения на дадения от него адрес, просто прехвърлят случая на МВР, което пък трябва да го обяви за издирване. Така обаче се губи много време. Затова Цацаров предложи на депутатите издирването на осъдените да премине в МВР, а дирекция "Охрана" само да ги води до затвора.
През миналата година МВР е издирвало 511 души, които е трябвало да влязат в затвора, съобщи преди десетина дни шефът на Националната полиция Христо Терзийски. 317 пък са издирвани, защото е трябвало да лежат в арестите с мярка задържане под стража. Избягали от затвора през миналата година са 41 души. Година по-рано бегълците са били 66. "Издирените с натрупване от предишни периоди от тази категория лица през 2017 г. са били 46, като за 2016 г. са били 59", обясни Терзийски.
Прокуратурата не знае колко са избягалите от правосъдието
Да беше само прокуратурата да се излага, бял кахър ще кажеш.
Преди малко по Канала показаха още една щуротия.
Оказва се, че сградата, която Министерският съвет миналата седмица щедро подари на Софийския университет си е действащо училище, но ни министри, ни чиновници не знаели.
Като разправям, че това не е вече държава, а бантустан, никой не ще да ми повярва.
Поне проблемът на прокуратурата лесно може да бъде решен.
Ами да питат спонсорите си от мафията, ще им кажат бройката, да не стават за кашмер...
http://www.drago.info/index.php/2018/01/17/hotela-na-prokurora/