:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 286
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Правителството откри, че има корупция при глобите

Ще се намали "ножицата" между минимална и максимална санкция. Общественото възмущение ще е пречка за споразумение
Ден след като финансовият министър Владислав Горанов обяви, че корупцията у нас е само емоционално състояние и вестникарско внушение, правителството реши да намалява корупционния риск при налагане на глоби.

Работна група от министерства и държавни агенции има 6-месечен срок да предложи решение на проблема, съобщиха от правителствената пресслужба. Този ход изглежда в съзвучие със заканата на премиера Бойко Борисов, който дълго време също отричаше да има такъв проблем, а пред евродепутатите заяви, че "до две-три години ще пречупим корупцията в България".

Задачата на министрите и шефовете на агенции е да анализират законите, по които се налагат глоби, и да предложат промени в тях. Междуведомствена работна група вече е открила редица проблеми - например случаи, в които няколко институции отговарят за едно и също нарушение, правомощията им са или неясни, или се припокриват, а текстовете на законите, по които се налагат глоби, са разтегливи. Сред пропуските в законите е посочена възможността на глобяващия да прецени каква точно санкция да наложи, а размерът на глобата да е в много широк диапазон, например от 100 до 10 000 лв. Това давало "възможности за субективизъм" при определяне на наказанието.

Предложения за промени в Закона за административните нарушения и наказания ще бъдат изготвени от работна група под ръководството на външния министър Екатерина Захариева, която е и вицепремиер по съдебната реформа. С тях ще се въведат понятия като "маловажен случай", "повторно нарушение" и "системно нарушение". В момента имало противоречиво прилагане на закона. Друг проблем е, че преписки се прекратявали незаконно въпреки очевидни нарушения.

Ключова промяна ще е въвеждането на споразумение между органа, който налага глобата, и наказания. Идеята е да се даде възможност на нарушителя да признае вина и да се намали санкцията му. Условията за сделка ще са детайлно описани. "Ще бъдат обсъдени и забрани за сключването й - например в случаите, когато са застрашени животът или здравето на хората или е увредена околната среда; когато на нарушителя са били налагани наказания или санкции за същия вид нарушение за определен период", пише в съобщението. Пречка да се сключва споразумение ще има и когато срещу нарушението има обществено възмущение.
3
3939
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
31 Януари 2018 22:51
Няма да има отменени НП заради грешки, неточна квалификация или несправедливи наказания, ако администрацията само съставя актовете, след което преписката с доказателствата се внася в Районен съд, който да налага административното наказание. Сега е така по УБДХ. Нужно е също да се реши въпроса за давността за събиране на глоби когато е образувано изпълнително дело по реда на ДОПК - защото глобата е наказание, но също така е публично държавно вземане. Отговорът на този въпрос не трябва да остане само тълкуван, а да си има ясен нормативен регламент. Много лутане създава е забраната за кумулация на наказателна и административно наказателна отговорност в хипотезата когато за едно и също деяние вече има влязла в сила НП, но се окаже че то е и престъпление.
31 Януари 2018 23:09
Изключително нагло и безочливо изказване! Не е необходимо да казвам чие е .... На чуждия гръб и сто тояги са малко! Да им сложим и ДДС!
01 Февруари 2018 03:31
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД