:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,150
Активни 637
Страници 25,715
За един ден 1,302,066

Дядовци и баби гледат с европари внуци

Половината от наетите по проект "Родители в заетост" са роднини на децата
Четиринадесет мъже вече отглеждат с европари деца до 5 години по проект "Родители в заетост", съобщиха от Агенцията по заетостта. Да гледат деца срещу заплащане в рамките на минималната за страната работна заплата до момента са одобрени общо 143 мъже, като в повечето случаи за малчуганите ще полагат грижи собствените им дядовци. От Агенцията по заетостта уточняват, че не проследяват дали двете страни са в родствени отношения, тъй като програмата дава право на родителите сами да изберат кой от одобрените детегледачи да се грижи за детето им. Според наблюденията им обаче роднинските връзки присъстват в повече от 40% от случаите.

Най-старият сред общо одобрените около 2000 кандидати за детегледачи е на 82 години, а най-младият на 18. Те са минали пресявка сред над 2500 безработни и неактивни, подали заявления в бюрата по труда. Сключените договори до момента пък са 155. Справка на Агенцията по заетостта, изготвена по искане на "Сега", сочи, че повече от половината одобрени са на над 54-годишна възраст, т.е. хора пред пенсия, които най-трудно намират работа. Част от тях пък са пенсионери, като програмата им дава добра възможност да си докарат допълнително средства към парите за старост.

Интересът към програмата е много голям в София. От всички кандидатствали до момента за детегледачи 341 са от столицата, като шест от тях са преминали всички проверки и срещи с родителите и вече имат сключени трудови договори. Много заявления за включване са подадени и в общините Пловдив и Русе, а от по-малките населени места - в Долна Митрополия и Златоград.

Одобрените по европрограмата детегледачи ще се грижат в продължение на година и половина за децата, които не са приети в общинската ясла или детска градина, а родителите им не могат да си позволят частно детско заведение. Идеята беше да се даде възможност единият от родителите да тръгне на работа и да продължи професионалната си реализация. При подготовката на програмата обаче не стана съвсем ясно как ще се проверява дали детето е кандидатствало неуспешно за градина.

До момента малко над 2 хил. семейства са поискали детегледач, почти половината са одобрени, като приоритетните групи са самотни родители, многодетни семейства, семейства на социално подпомагане, уязвими групи. Да намерят помощници в отглеждането на децата си и да сключат тристранен договор вече са успели над 420 семейства. Детегледачът ще получава минималната за страната работна заплата (510 лв.) в продължение на година и половина. Родителят пък след сключването на договора трябва да се върне на работа, а ако е безработен - да си намери работодател.



НОВ ТУР

Набирането на кандидатури по проекта продължава, съобщиха от Агенцията по заетостта. Очаква се през март бюрата по труда да започнат нов прием на заявления и от семейства, и от детегледачи. Целта на проекта е с планираните 20 млн. лв. да се осигури подкрепа на най-малко 1500 родители за отглеждане на децата им и още толкова безработни и неактивни лица да бъдат наети като детегледачи. След включване на одобрените родители по проекта в случай на останал наличен финансов ресурс Агенцията по заетостта ще обяви нов прием за набиране на заявления от родители.
1
3320
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
05 Февруари 2018 20:48
Ми да не искаш гледачка от детската градина "БрезСАДИСТичка" да си наемат хората за чедото си! Аре!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД