:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,809
Активни 449
Страници 5,712
За един ден 1,302,066

Единствената детска кардиохирургия е пред колапс

Липсват медицински сестри и финансиране
Има сериозен риск единствената клиника по детска кардиология и кардиохирургия у нас да спре работа, предупредиха от Националната кардиологична болница. Причините са недостатъчно финансиране и липса на медицински сестри.

Дългът на клиниката е 500 000 лв., а за нормалното й функциониране са нужни още 20 сестри. "Без помощ можем да издържим до март", предупреди д-р Стоян Лазаров, началник на отделението по хирургия на вродените сърдечни малформации. "Ако клиничните пътеки, по които работи отделението, не се дофинансират, ние не можем да ги покрием по никакъв начин", заяви и директорът на НКБ проф. Марио Станкев.

"В цял свят, Европа и България детската кардиологична помощ не може да се самоиздържа, трябва да има подпомагане от страна на държавата на тази високоспециализирана дейност", обясни проф. Анна Кънева, началник на клиниката по детска кардиология. "Липсата на специфично образование за медицинските сестри в детски профил, тежката патология, голямата отговорност, което съвпадна с откриването на много частни лечебни заведения, доведе до масов отлив на медицински сестри от клиниката и я постави в състояние да намали работата в някои моменти до санитарния минимум", допълни Кънева.

"Сърдечните вродени малформации са най-честите вродени малформации с честота между 8 и 10 на 1000 живородени деца. Половината от тези деца ще трябва да се оперират във възрастта до 18 години, а една четвърт в периода на ранна кърмаческа възраст", съобщи проф. Кънева. В България през 2016 г. са родени около 65 000 деца, като 540 от тях се очаква да бъдат с вродени сърдечни малформации. 250 от тях ще трябва да се оперират до края на първата година, като при 40-50 от тях ще се наложи повторна операция. "Тоест през годината 300 деца ще минат през сърдечната операционна, а състоянието на 40-50 ще е критично и без операция би имало реален риск за живота им", обясни тя.

В НКБ се намира единствената структура в страната, която обгрижва цялостно пациентите с вродени сърдечни малформации - пълната диагностика, пълния набор от изследвания и последващо лечение. Ежегодно в болницата се хоспитализират 900 деца, като операции се извършват на 250 от тях, а други 10 000 пациенти се проследяват. "Това е единствената клиника в страната, която се занимава с тези проблеми, с лечението на тези пациенти и тяхното проследяване", обясни директорът на болницата Марио Станкев.



СКАЧЕНИ СЪДОВЕ

За проблема с лошото финансиране на педиатричните пътеки се говори отдавна. Очаква се от 1 април т.г. цените им да бъдат увеличени. Засега не е ясно с колко и дали това ще стане, тъй като в последния момент в края на миналата година парламентът отмени искания от здравната каса мораториум за плащане на нови лекарства през 2018 г. Очакваният разход от поне 30 млн. лв. не е заложен в бюджета на касата, което може да накара НЗОК да се откаже да вдига цени на клинични пътеки.

6
2533
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
07 Февруари 2018 20:20
Марио Станкев, агент на ДС. А Стоян Лазаров (Стуци) е един от най-големите търговци на медицински изделия в България (продават скъпо струващи медицински консумативи 10 пъти над цената им от производител и преразпределят по партийните централи). Ккаво правят тия двамата на тези позици, не знам. Въпрос на време е всичко там да фалира.
Нищо чудно, че няма сестри. В тая болница имат животинско отношение към тах. Освен че не им плащат.
Да не се кахърят толкова. Скоро българчета съвсем няма да се раждат по тия земи. Пък за ромчета не си заслужава кахъренето.
07 Февруари 2018 21:46
Текстът на снимката илюстрираща статията е малко странен:
Петер Алтмайер, началник на канцеларията на Ангела Меркел: "Имаме коалиционно споразумение".

Не е изяснена добре връзката на коалиционното споразумение в Германия и проблемите на детската кардиология в България.
07 Февруари 2018 22:07
Не е изяснена добре връзката на коалиционното споразумение в Германия и проблемите на детската кардиология в България.

Първосигналната ми реакция беше, абе на този мил човек съвсем не му прилича да се казва "Ана Атанасова"!
07 Февруари 2018 23:08
Важното е да има милиарди за стириопор и за циментови колци и бодлива тел.
07 Февруари 2018 23:22
Отдавна съм се убедил, че това което ще побутне системата отвъд ръба на бездната, че да може после да я направим на здрави основи е кадравата криза!
07 Февруари 2018 23:30
Никой не акцентира че света е конкуренция между държави, а не благотворителна организация. Затова всяка държава която може да вземе нещо от Б-я ще го вземе. Резултат- специалистите намаляват, а европейски фондове <<< вноски към ЕС + паричния еквивалент на загубените специалисти.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД