:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 436,976,781
Активни 260
Страници 22,439
За един ден 1,302,066

Парите за ЧЕЗ идват от фирми, разследвани в "Парадайз пейпърс"

Руско-грузинският милиардер Паата Гамгонеишвили предоставя или гарантира голяма част от финансирането на сделката
Сделката за ЧЕЗ
Чешкият енергиен гигант ЧЕЗ в петък подписа за продажба на своя български бизнес. Купувачът е неизвестната българска фирма "Инерком" България ЕАД, която ще придобие балканското богатство на ЧЕЗ за 8.2 млрд. чешки крони (617.6 млн. лв). "Инерком" обаче не разполага с договорената сума, затова трябва да намери ресурсите от друго място.

"Лидове новини" разбра, че част от финансите на "Инерком" са обещани от фирма, свързана с руско-грузинския милиардер Паата Гамгонеишвили, която се появява в международното разследване за укриване на данъци и пране на пари Paradise Papers и Offshore Leaks. Говорителят на ЧЕЗ Ладислав Кржиж казва, че надзорният орган на ЧЕЗ е проверил финансовите средства на българската фирма "Инерком". "Разбира се, че сме изискали от компанията, която предложи най-добрата цена, да демонстрира начина на финансиране, включително и външни ресурси", каза Кржиж за "Лидове новини". (В една от по-ранните публикации на изданието се посочва, че сделката е била временно спряна от надзора на ЧЕЗ точно заради неясноти около финансирането и съмнения как неизвестна в бранша фирма може да осигури парите.)

Съмненията обаче не изчезват дори след подписването на сделката. В България продажбата на ЧЕЗ е основно политическо събитие. В петък министърът на енергетиката Теменужка Петкова подаде оставка. Довод за нейната оставка е дългогодишното й приятелство със собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова и със съпруга й Славчо. През уикенда ситуацията беше решена от българския премиер Бойко Борисов, който проведе телефонен разговор със своя чешки колега Андрей Бабиш. Нервността на българската страна произтича от факта, че най-голямата фирма дистрибутор в страната ще бъде купена от неизвестна фирма с непрозрачно финансиране.



Милиардер и връзката с Прага



Когато надзорният съвет на ЧЕЗ заседава дали да одобри продажбата, неговите членове получили информация как "Инерком" ще финансира сделката. Един от кредиторите й е офшорната фирма Score Trade, която предоставя 67 милиона евро (1.7 млрд. чешки крони). Неин съпритежател е грузинският милиардер с връзки в Русия Паата Гамгонеишвили. С него е свързана и фирмата Euro Star, която гарантира 180 милиона евро (4.5 милиарда чешки крони) банков заем на фирмата "Инерком".

Паата Гамгонеишвили е оставил следи в т.нар. Paradise Papers и Offshore Leaks. Това са документи, които са част от базата данни на Международния консорциум на разследващите журналисти, в която благодарение на журналистите от немското издание Suddeutsche Zeitung е събрана информация за повече от 785 хиляди фиктивни компании от цял свят. Тези разследвания имаха големи политически последствия в последните години. През 2016 г. след обществен натиск заради разкритията оставка подадоха исландският премиер Давид Гунлаугсон и пакистанският премиер Наваз Шариф. Разследването осветли офшорни сметки на украинския президент Порошенко и на британското кралско семейство.

Но нека се върнем обратно на бизнесмена Гамгонеишвили. Според документите той има регистриран адрес в руската столица Москва. По данни, изтекли от разследвания покрай офшорната компания Appleby, един от източниците на богатство на Гамгонеишвили е Floremzane Limited Group на Британските Вирджински острови и остров Ман. Вторият източник е руската група от компании Wesley Commerce и Golden Babylon.

За Гамгонеишвили няма много публична информация. На уебсайта на руската компания за развитие Patero Development той е вписан като единствен учредител. Той също така е директор на руската търговска банка Slavjanskij Credit.



Мениджър от Карибските острови



Един от директорите на фирмите на Гамгонеишвили - Едуард Петре-Меърс, е управител от Карибския остров Сейнт Китс на над хиляда фирми по света. В Прага от 2015 г. притежава собствен бизнес, занимава се с отдаване под наем на имоти и апартаменти. Финансовите отчети за 2014 г. (повече от актуалните не са налични) показват, че това е пасивна компания - с нулеви приходи и без служители.

Както вече съобщихме, компанията "Инерком" е слабо позната в България, а медиите и политиците се съмняват във финансовия й опит. Според българския седмичник "Капитал" фирмата работи с няколко малки соларни парка, занимава се със саниране на панелни сгради и завършва със загуба 2016 г. Компанията "Инерком" се управлява от Гинка Върбакова на 42 години. Съпругът й Славчо Върбаков официално не се появява в бизнеса, защото в миналото е управлявал друга компания, която обаче е фалирала. Намирането на подробна информация за компанията "Инерком" не е лесно. Собственичката отказва да коментира сделката пред журналисти до закриването на бизнеса на ЧЕЗ. Тя отхвърли и искането на "Лидове новини" за интервю.

Едва през уикенда Върбакова се съгласи да разговаря най-напред с българската агенция БТА, а след това и с местната Нова ТВ. В интервюто тя отрича, че фирмата й е притежавана от някой друг. Тя добави, че сделката се финансира от уважавана международна банка, но не посочи името й.

Разпределителната мрежа на ЧЕЗ в България доставя електроенергия на около три милиона души, включително в столицата София. Чешкото дружество има дълготрайни проблеми с местните власти, поради което е на арбитражен съд с българската държава. През 2013 г. високите цени на електроенергията доведоха до демонстрации и до падането на правителството. И накрая - дори българската полиция не оставя ЧЕЗ на мира, а проверява бизнеса й.

24
3037
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
26 Февруари 2018 20:06
На този руско-грузински милиардер не можеш да му хванеш нито началото, нито края...
26 Февруари 2018 20:29
Некоя партия нема ли се изправи и открито да поиска национализация?
Държавата ли нема 320 милиона?
КОЙ??? ще се изправи?
26 Февруари 2018 20:34
Значи познах, че има руска връзка. Но самият Гамгонещо си май не е никакъв руснак, а си е чист грузинец.

Родился 28 августа 1955 г. в городе Кутаиси Грузинской ССР.

В 1986 г. окончил Московский институт инженеров землеустройства.

С 1986 г. по 1990 г. работал заведующим лабораторией Кафедры вычислительной техники Московского института инженеров землеустройства.

Предпринимательскую деятельность начал в 1988 г., создав кооператив «Системы и программы», который занимался продажей компьютеров и программного обеспечения.

В 1991 г. учредил ЗАО «Коммерческое агентство «Гепард», Президентом которого является, сфера деятельности заключалась в импорте видео, аудио и бытовой техники.

В настоящее время компания перепрофилировала свою деятельность и является Генеральным подрядчиком и Техническим заказчиком, а так же оказывает услуги по эксплуатации зданий и сооружений, на различных объектах строительства, среди которых можно выделить: торгово-складской комплекс на ул. 8-го Марта, арендаторами которого являются такие известные фирмы как DHL Worldwide Express и Cable & Wireless , торгово-сервисный центр «Золотой Вавилон», здание банка «Славянский кредит» на просп. Вернадского и здание Российского Фонда Федерального Имущества.

В 1994 г. создал Коммерческий Банк «Славянский кредит», Председателем Совета которого он был до 2001 г. На сегодняшний день он является Председателем Совета и его соучредителем.

В 1998 г. с целью строительства и дальнейшей эксплуатации торговых центров была основана компания «WAKELIN PROMOTIONS LIMITED», которая в настоящее время является владельцем двух многофункциональных торгово-сервисных комплексов «Золотой Вавилон», расположенных у станций метро «Отрадное» и «Ясенево». По итогам рейтинга Российских торговых центров в 2003 г. торговый центр «Золотой Вавилон» (м. Отрадное) был признан лучшим. Компания «WAKELIN PROMOTIONS LIMITED» является членом Международного и Российского Совета Торговых Центров, постоянным участником и спонсором международных и российских выставок и мероприятий, удостоена множества дипломов и наград.

В настоящее время Гамгонеишвили П.З. активно занимается реализацией множества девелоперских проектов, среди которых крупные торговые комплексы на Кутузовском просп. и ул. Верейская, офисный комплекс на ул. Ивана Франко и коттеджный поселок «Флоранс» на Рублево-Успенском шоссе.

Гамгонеишвили П.З. занимается благотворительной, попечительской и спонсорской деятельностью.

Гамгонеишвили П.З. награжден орденом «За личное мужество».


Не видях да има двойно гражданство.

Още за него: http://www.forbes.ru/forbes/issue/2008-03/11869-vavilonskie-bashni
26 Февруари 2018 20:36
Значи познах, че има руска връзка. Но самият Гамгонещо си май не е никакъв руснак, а си е чист грузинец.

Ми значи не си познал...

Строил някакви търговски центрове в Русия. Ми то тогава тук има всякаква чужда "връзка" с всичките били, кауфланди и т.н.
Ама че тъпотия.
26 Февруари 2018 20:37
Бизнесът му е в Русия. Очевидно има солиден гръб там. За гражданството НЕ ЗНАМ, може и да има руско.
26 Февруари 2018 20:42
Бизнесът му е в Русия. Очевидно има солиден гръб там

То и тук така: имаме американска връзка, чешка връзка и ква ли не друга... Очевидно и те имат солиден гръб тук.
Що търсиш под вола теле? Само и само да е негатив за Русия.
Простотийка, сър.
26 Февруари 2018 20:45
Нищо подобно не търся. Бъркаш, сър. Нито целта ми е да очерням Русия. Търся кой стои зад очевидната сделка на банкянския феодал, с която иска да прилапа "енергото" и да се пенсионира. Много вече го направиха. Костов, Софиянски, Бакърджиев...
26 Февруари 2018 20:49
Не виждаш ли, че бизнесите им са оплетени като свински черва?! Как ще им хванеш края?! Сега и Доган се намесва, явно да не изпусне кокала, ако изобщо и преди това не е било тяхна "идея"...

Доган събира актива на ДПС заради трусовете в държавата
Ще бъде обсъдена и сделката за ЧЕЗ

http://epicenter.bg/article/Dogan-sabira-rakovodstvoto-na-DPS-zaradi-trusovete-v-darzhavata/148159/2/48
26 Февруари 2018 20:52
При прани пари е конфискация, не национализация. Газят просото с танк.
26 Февруари 2018 20:53
Сега и Доган се намесва

Тоя не беше ли БАШхидролог на вилаета що да не разбира и от електроразпределение
26 Февруари 2018 20:54
Тоя още през 1994 е имал банка. Значи не се занимава с някакви си центрове.

В 1994 г. создал Коммерческий Банк «Славянский кредит», Председателем Совета которого он был до 2001 г. На сегодняшний день он является Председателем Совета и его соучредителем.
26 Февруари 2018 20:56
Некоя партия нема ли се изправи и открито да поиска национализация?


С лява ръка в десен джоб няма да стане.
А всички така са си свикнали...

..........................................................

http://www.drago.info/
26 Февруари 2018 21:01
Некоя партия нема ли се изправи и открито да поиска национализация?
Държавата ли нема 320 милиона?
КОЙ??? ще се изправи?


Това беше част от програмата на БСП, с която се яви на избори. Но трябва да е някоя друга партия, нали?

И сега БСП се изправи открито:

БСП поиска държавата да купи бизнеса на ЧЕЗ за 320 млн. евро
http://alfarss.net/1519489128.html

Но трябва да е някоя друга партия, НАЛИ??!?
26 Февруари 2018 21:15
За да се работи е нужна социаиална и институционална инфраструктура. Дори болшевики или якобинци под знамето на революционна целесъобразност не са извършвали подобен атентат не срещу законност, а дори срещу минимум здрав разум или поне инстинкт за самосъхранение. Свидетели сме на уникална криминална революция която дори пияндето Елцин в делириум тременс не е сънувало. И е на път да мине вместо да виснат всички казионни по фенерите. Току що на световният атлас се появи бяло петно с надпис "...там живеят питекантропи""
Finito. На излизане Гинка да дръпне шалтера
26 Февруари 2018 21:30
Ние не сме апендикс, нито буферна зона, дори не сме квазиколония на Европа. Не се ласкайте. Ние сме клоаката. За забравилите или недоучили Гинчета-туй е онуй отвърстие на тъпите патки в което ти входират пениса, а изходираш гюбрето кудкудякайки или квакайки въобразил си че нещо си снесъл.
Дори в Корлеоне подобна наглост ще ги стъписа.
26 Февруари 2018 21:37
Той също така е директор на руската търговска банка Slavjanskij Credit. С такова име на банката на кого да дава кредит Гамгонеишвили? Естествено на Гинка!
26 Февруари 2018 21:41

Гилгамешвили - създател и директор на банката "Славянский кредит"...

Сичката им славянска работа на некои е такава.

Славяни това, славяни онова...
...и накрая пак опира до ени пари на ени хора в ени банки...
и прашшание славянки

sneaky,
мерси за инфото
26 Февруари 2018 22:23
Некоя партия нема ли се изправи и открито да поиска национализация?
Държавата ли нема 320 милиона?
КОЙ??? ще се изправи?

Ще. От утре сутрин започват да записват членове.
26 Февруари 2018 22:40
„Некоя партия нема ли се изправи и открито да поиска национализация?
Държавата ли нема 320 млн.„

Национализацията е експроприиране без овъзмездяване.
Това, за което ти апелираш, се нарича одържавяване.
И защо да го прави държавата?
За да го отдаде на някой друг? Защото знаем, че държавата е лош стопанин.

А за сегашните стопани, „Форбс„ ни е уведомил за целия стомашно-чревен тракт, или както го наричате „свински чревца„
Благодарско! Ключови именца.
И тук песента няма да е „Прошшание славянки„, а онази, на „Бони М„ за Вавилонът.
Тресат ли се вавилонските кули, рутят ли се... Кой ти казва?!
27 Февруари 2018 00:22
Но трябва да е някоя друга партия, НАЛИ??!?

нали нали
тая беззъба, не виждаш ли? На партиен пленум си хортували нещо, че държавата трябвало да ...
то и ние във форума тук си хортуваме, ама кел файда...нещо по въпроса ще направят ли, или не?
От техните действия сега зависи дали аз и много други следващия път ще гласуваме за тях.
Ама да си хортуват по пленуми - да ме прощават... НАЛИ?!?
27 Февруари 2018 00:23
Неин съпритежател е грузинският милиардер с връзки в Русия Паата Гамгонеишвили.

Кво значи съпритежател ? С какъв дял ? Мажоритарен, миноритарен, символичен ? И нататъка почва приказката за краставичката, който съдържа....
27 Февруари 2018 09:50
Ми като броя никовете ви сме достатъчно (2500 подписа требе!) да я направим тая партия, дето я искате ред да тури у всеки батака, наричан България! Айде, давайте - Sine_Metu цяла "тема" на тая тема отвори! А ние всичките тука все за отворковци се имаме!

27 Февруари 2018 11:58
Много е забавно как дежурните по форум не дават и косъм да падне върху репутацията на Русия, браво товарищи, пожелавам ви да съберете парички и да си купите ЧЕЗ
Иначе тоя Паата Гамгонеишвили , ще ви го на-гамгонеишвили изодзадзе, по грузински
27 Февруари 2018 12:01
Ми като броя никовете ви сме достатъчно (2500 подписа требе!) да я направим тая партия, дето я искате ред да тури у всеки батака, наричан България! Айде, давайте - Sine_Metu цяла "тема" на тая тема отвори! А ние всичките тука все за отворковци се имаме!

Вече не е нужна партия,а Народен съд.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД