Сериозни пропуски и неточности във финансовите отчети на бюджетните организации открива за поредна година Сметната палата. В резултат на одитната си дейност тя е коригирала в отчетите за 2016 г. сгрешени счетоводни сметки за над 3.6 млрд. лв. Сумата е с 42% повече от 2015 г. Некоригирани обаче са останали отклонения за около 243.8 млн. лв.
Одитната институция е отказала да завери финансовите отчети за 2016 г. на държавния резерв, СУ "Св. Климент Охридски" и три общини - Лозница, Омуртаг и Братя Даскалови. Причината е множество неточности в счетоводното отчитане, в резултат на което е невъзможно да се получи вярна представа за финансовото им състояние и имущество.
Така например във финансовия отчет на резерва палатата е установила неправилно осчетоводяване на разходи и на сделки по обновяване на запасите за стотици хиляди левове в голяма част от териториалните поделения на агенцията. Установени са и случаи с начисляване на ДДС, въпреки че данъкът не е трябвало да бъде начислен.
За отказа да завери финансовия отчет на Софийския университет за 2016 г. Сметната палата съобщи преди няколко месеца. Тогава одитната институция напомни, че от 2012 г. наблюдава във висшето учебно заведение повтарящи се пропуски, а през 2014 г. също е била отказана одитна заверка.
С резерви са заверени отчетите за 2016 г. на други 19 бюджетни ведомства и общини. Сред тях са 4 министерства - на отбраната, на вътрешните работи, на здравеопазването и на труда и социалната политика.
Масово бюджетните организации допускат грешки при описването на приходите и разходите и при класифицирането на активите и пасивите, посочва палатата. Често се срещало неправилно осчетоводяване на разходите за инфраструктурни обекти, както и на получените средства по европейски програми. Не се посочвали задбалансово какви ангажименти за разходи са поели, както имат ли условни вземания и задължения. Пропускало се да се прави всяка година инвентаризация на активите и пасивите си и не се спазвало задължението да се извършва обезценка на дълготрайните активи и вземанията. Повечето от тези пропуски се констатират за поредна година.
АНАЛИЗ
Според Сметната палата сред причините за нарушенията са недостатъчният административен капацитет и неефективният вътрешен контрол, като това в най-голяма степен важи за общините. Оказва се, че липсва и специализиран софтуер, който да елиминира допускането на технически грешки в счетоводството на министерствата и ведомствата, вузовете и общините. Трябва да има счетоводни стандарти за публичния сектор, смятат държавните одитори.
Одитната институция е отказала да завери финансовите отчети за 2016 г. на... СУ "Св. Климент Охридски" и... Причината е множество неточности в счетоводното отчитане, в резултат на което е невъзможно да се получи вярна представа за финансовото им състояние и имущество.
Ми да си наемат счетоводители от стопанската академия в Свищов...