Федералният административен съд в Лайпциг постанови, че градските власти могат да налагат забрана за дизеловите автомобили. |
Германското правителство и влиятелната автомобилна индустрия в страната се противопоставят на забраните на дизеловите автомобили. Милиони германски шофьори и фирми също трескаво очакваха решението на съда, като мнозина от тях са разтревожени за последствията върху работата си и евентуалната обезценка на техните автомобили. Все пак, изправено пред евентуална наказателна процедура от страна на ЕС заради качеството на въздуха в Германия, германското правителство подготвя алтернативи. По-късно през тази година Министерството на транспорта може да актуализира правилата за движение, за да включи възможност градовете да налагат забрана върху дизелови автомобили по определени маршрути. От месеци обаче се изказват притеснения, че сега милиони германски дизелови коли ще бъдат изнесени като втора ръка за Източна Европа с всички последици за чистотата на въздуха в тези страни.
Междувременно пет града в Германия не одобриха идеята да предоставят безплатен обществен транспорт, за да се подобри качеството на въздуха, определяйки я като нереалистична. Столицата Берлин е подложена на натиск да изпълнява европейските норми за чистотата на въздуха и да избегне глоби. "Никоя община не предложи напълно безплатен обществен местен транспорт", каза кметът на Бон Ашок Шридхаран след обсъждания между петте града и министерството на околната среда. Петте града, в които щеше да се изпробва планът, са Бон и Есен в провинция Северен Рейн-Вестфалия и Манхайм, Ройтлинген и Херенберг в провинция Баден-Вюртемберг.