В понеделник - 12 март, премиерът Бойко Борисов ще посети македонската столица Скопие и се очаква да направи историческо изявление от името на България. Поводът за визитата е 75- годишнината от спасяването на българските евреи и почитането на паметта на жертвите на Холокостта, сред които и 11 343 евреи от Беломорието и Вардарска Македония, депортирани в нацистките лагери на смъртта през 1943 година.
"Очаква се в Скопие Борисов да поднесе извинения за това, че България не е успяла да спаси тези 11 343 евреи от присъединените към Третото българско царство по време на войната територии във Вардарска Македония и Егейска Тракия", съобщи Клуб Z. Заедно с колегата си Зоран Заев Борисов ще участва във възпоменателна церемония за отбелязване на 75-годишнина от депортирането на евреите от Македония. Двамата ще открият мемориал за почитане на паметта на жертвите на Холокоста, както и на онези 11 343 евреи от Беломорието и Вардарска Македония, депортирани в нацистките лагери на смъртта през 1943 година.
България спасява всичките свои 48 000 еврейски поданици, но не успява да спре депортирането на македонските и северногръцките.
Над 11 хиляди евреи от териториите с българско управление по време на Втората световна война в днешна Гърция и Македония имат трагична съдба. Те не получават българско поданство за разлика от другите народности в тези територии, след като попадат под българско управление през 1941 г. Македонските евреи са транспортирани в Аушвиц на 22 и 25 март и Треблинка на 29 март. Общо 11 343 души. 12 души оцеляват.
"Болезнените спомени на малцината оцелели, преклонението пред жертвите, както и дългът на потомците да съхранят паметта на родителите доведоха преди няколко години до решение на арбитражната комисия на Израелския национален фонд за историческо наследство за премахване на четири паметни плочи в гората "България" край Ерусалим. Същите мотиви са в основата на писмото на Централния съвет на еврейските общности в Гърция, с което се настоява тази "малка и неразказана част от историята" да се включи в справочниците, когато се говори за събитията по тези земи.
Целият проблем в случая е, че моралният прочит на миналото предполага не друг, а именно България да прояви мъжество и да заговори първа за случилото се тогава; да намери думите, тона и начина, по който да опише тази "малка и неразказана част от историята", пише преди 5 години журналистката Еми Барух за "Дойче веле".
Тогава по повод 70-годишнината от спасяването на българските евреи в Македония бе излъчен филмът "Трето полувреме" за съдбата на депортираните 7240 македонски евреи . В него България бе посочена като страна, която е виновна наравно с нацисткия режим в Германия. Тогава филмът предизвика доста остра реакция у нас сред общественици, политици и историци.Техният основен аргумент е, че българската държава не е можела да направи нищо, щом Германия забранява на евреите в Македония и Северна Гърция да получат българско поданство.
Не е изключено намерението на Борисов да се извини в Скопие да донесе ново напрежение в управляващата коалиция. Наскоро вицепремиерът Валери Симеонов обвини БНТ защо пуска филма "Откраднати очи" за т.нар.Възродителен процес у нас, в който се разказва и за убитото при сблъсъците бебе Тюркян. Тогава Симеонов възкликна: Ами пуснете и филма "Трето полувреме"!
Вчера българският патриарх Неофит получи от името на Българската православна църква почетния знак "Шофар" на Организацията на евреите в България "Шалом" и на Обединението на българските евреи в Израел "Ехуд Олей България", както и сертификат за незабрава за 75-годишнината от спасяването на българските евреи.
Това съобщава отделът "Връзки с обществеността" при Светия синод на БПЦ.
Наградата за БПЦ-БП е връчена с благодарност за активната дейност по спасяването на българските евреи от изпращане в нацистките лагери на смъртта по време на Холокоста и за борбата на Църквата срещу дискриминирането на евреите у нас през периода 1941-1944 г.
В Синодалната палата, за да благодарят отново за доблестта и смелостта на БПЦ-БП, са били представители на всички еврейски организации.
Негово светейшество е поздравил гостите си, като е казал, че "винаги сме чувствали любов и признателност към нас. Да пребъде дружбата между нашите народи, защото няма да забравим какво сториха предците ни за спасяването на българските евреи. Обичай ближния си като себе си, е казано в Библията и ние ви обичаме като себе си, чувствайки сърдечна близост и благодарност".
Патриарх Неофит е допълнил, че през годините Българската православна църква и еврейската общност винаги са си спомняли за трудностите през времето на Втората световна война, но това е било и с чувство на благодарност за благодеянието, сторено от смелите български митрополити, начело с екзарх Стефан и с Пловдивския митрополит Кирил, станал по-късно български патриарх.
Спасени български евреи от лагерите на смъртта са споделили свои спомени от дните, когато единствената им надежда за спасение е била Българската православна църква.
"Учим децата си, че България каза "не" на фашизма. По-големите държави предадоха евреите, но България се възпротиви", е казал д-р Александър Оскар.
Представителите на еврейските организации са споделили, че благодарение на българската църква, щом са се прибрали в Израел, са установили добри и здрави връзки с Йерусалимската патриаршия, на която и досега оказват голяма помощ. Както и това, че и до днес продължават да учат внуците и правнуците си на български език и история.
В знак на благодарност българското училище в Израел носи името на българския патриарх Кирил. А споменът за жертвената любов на Светия синод на БПЦ се надяват да остане завинаги в живата памет на всички оцелели от лагерите на смъртта.
След срещата патриарх Неофит е показал на гостите си заседателната зала, в която е взето съдбоносното решение Светият синод да се възпротиви и да се застъпи за еврейската общност. Изпят е бил и тропарът на Петдесетница, който се пее преди всяко заседание на Светия синод на БПЦ.
- Царят - Обединител и спасяването на евреите в обединена България Натисни тук
http://www.mediatimesreview.com/april04/jewish.php
- 60th Anniversary of the Heroic Rescue of Bulgaria's Jews during the Holocaust
1943-2003 Натисни тук http://www.geocities.ws/holocaust_bulgaria/
- Унищожените евреи: Кой и как спасяваше в България евреите? Натисни тукhttp://www.mediatimesreview.com/june04/jewish6.php
http://www.mediatimesreview.com/april04/jewish.php
- 60th Anniversary of the Heroic Rescue of Bulgaria's Jews during the Holocaust
1943-2003 Натисни тук http://www.geocities.ws/holocaust_bulgaria/
- Унищожените евреи: Кой и как спасяваше в България евреите? Натисни тукhttp://www.mediatimesreview.com/june04/jewish6.php