Ново изчисление на трафика по улиците в района на новата пешеходна зона по протежението на бул. "Витоша" от ул. "Алабин" до бул. "Ал. Стамболийски" да бъде направено поискаха общинските съветници от БСП по време на заседание на Столичния общински съвет в четвъртък. Забраната на автомобили пред Съдебната палата беше въведена на 3 март.
"Аз ви препоръчвам да направите ново моделиране сега след 15 дни, за да видите вече трафика, защото моделът, който правите на симулация, беше, преди да се въведе пешеходната зона", обърна се общинският съветник от БСП Калоян Паргов към зам.-кмета по транспорта на София Евгени Крусев.
Според социалистите в местния парламент още в началото идеята за удължаване на пешеходното пространство на бул. "Витоша" не е била особено разумна, тъй като в средата на тази му част минава трамвай. Затова и хората масово ползват тротоарите и не слизат на пътното платно. "Второ има потоци колони от автомобили ежедневно, не само в пиковите часове от 8.30 до 18-19.00 ч., които пъплят, замърсяват въздуха, стоейки с работещи двигатели на едно място, след което се убива смисълът на всякаква пешеходна зона, т.е. не постигаме ефект", коментира Паргов. По думите му в момента направената нова организация на движението в района, при която "обърнахме с хастара всички улици наобратно", затруднява повече движението. "В момента ще видите как едни автомобили се въртят, редят се един след друг, за да могат да излязат от този лабиринт, който им създадохме сами, и то в центъра, с презумпцията, че ще бъде успокоена зона. Напротив, тя стана по-натоварена", твърди общинският съветник.
Според Паргов решенията са две - или трамваят да намери нова посока на движение, или пешеходната зона да бъде отменена, тъй като "няма как нещо да се води като пешеходна зона, а в средата на тази пешеходна зона да минава трамвай". Той съобщи, че колегите му вече са получили оплаквания на граждани, че щяло да се стигне до инциденти, тъй като не съобразили, че от там минава трамвай.
"Не бих се съгласил с това, че трамваите нямат място на пешеходна зона. Пешеходни зони с трамвайно движение има в повечето европейски градове. Да, пешеходците следва да бъдат внимателни, когато преминава трамвайна мотриса, тъй като тя е тежко превозно средство, но мисля че ул. "Граф Игнатиев" също е пример, по който трамваите и пешеходците съжителстват успешно, а след ремонта, който предстои това лято, ще стане още по-успешно", каза на свой ред зам.-кметът по транспорта на София Евгени Крусев. Според Паргов обаче паралелът с "Графа" е неуместен, тъй като хората там обикновено се движат по тротоарите. В крайна сметка след дебата не стана ясно дали все пак ще се ревизира зоната.
ПАРКИРАНЕ
Общинският съветник смята, че ако центърът бъде ограден с 4 подземни и надземни паркинга, колите ще могат да бъдат прибрани и това ще намали броя им в центъра, но за да "излезе сметката на тези паркинги, трябва да намалим синята и зелената зона отгоре. Едва тогава общината ще може да си позволи повече пешеходни зони. По думите на Крусев изградените два подземни паркинга на бул. "Тодор Александров" и действащата синя зона в района на бул. "Витоша" имат достатъчен капацитет да поемат автомобилите, които могат да паркират в района. "Целта е хората в централната градска част да могат да достигнат по максимално бърз и удобен за тях начин до съответната пешеходна зона. Това може да стане за пешеходци с градския транспорт, дори с автомобил могат да достигнат, да го паркират в подземния паркинг и да свършат работата си в района", заяви той.
- Един познат ФОРУМЕЦ искаше да строи надземни гаражи в София на възлови места, но всичките му усилия през годините срещнаха само откази заради противното, уродливо срастване на "Паркинзи и гаражи" със Софийската община.
Някои има ли данни за паричните потоци в тази симбиоза и колко нето доходи остават за общината?