Парламентът прекрати в пълна мъгла мандата на Георги Гатев като зам.-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (СРС). Макар и да имаха формалния повод да го махнат от бюрото - отнетия му допуск до класифицирана информация, от БСП предложиха Гатев да бъде изслушан в залата преди гласуването. Левицата бе подкрепена единствено от ДПС. Мнозинството в парламента отхвърли предложението.
Макар Гатев да беше избран за член на бюрото от квотата на ДПС, народните избраници от движението вчера не коментираха ситуацията. Конфликтът между бюрото и прокуратурата датира от 2015 г. Тогава във връзка с проверка за незаконно подслушване по делото "КТБ", в която участва Гатев, главният прокурор публично допуска, че зам.-шефът на бюрото проявява "нездрав интерес" към доказателствата по мегаделото за срива на банката, пише Mediapool.
Много знаков е и отказът на парламента да се занимава с твърденията на председателя на бюрото Бойко Рашков, че атаката срещу Гатев цели да бъде блокирано бюрото. Рашков разказва за много нарушения при прилаганато на СРС-та, но депутатите отказаха да го изслушат на закрито заседание и така му попречиха да им докаже твърденията си с факти.
Главният прокурор Сотир Цацаров, шефът на ДАНС Димитър Георгиев и вътрешният министър Валентин Радев отричат да има системни и масови нарушения при подслушването.
Достъпът на Георги Гатев до тайни беше отнет миналото лято по инициатива на прокуратурата. Искането на обвинението беше уважено от ДАНС, а Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ), пред която Гатев обжалва, само парафира отказа. Гатев отнесе казуса и до Върховния административен съд, но загуби и там. Съществуването на бюрото за контрол на СРС се подкопава с отнемането на допуска на Гатев. Атаката срещу него е и предупреждение към останалите членове на бюрото, което би имало възпиращ ефект. Това пледира Гатев пред ВАС.
Макар че делото срещу отнемането на допуска на Гатев е секретно, много от аргументите на прокуратурата да го поиска бяха публично оборени. Така например Светла Маргаритова - адвокат на плевенския прокурор Димитър Захариев по делото му в Страсбург, опроверга информацията, спусната от прокуратурата до определени медии, че Гатев е съдействал на клиента й да подаде жалба до бюрото. Маргаритова разказа, че сама е посъветвала клиента си да сезира бюрото, после сама е подготвила молбата му. Преди това и прокурорът от Пловдив Росен Каменов опроверга прокуратурата, че Гатев го е съветвал какво заявление да подаде, за да разбере дали е бил подслушван и проследяван незаконно. Писмото си Каменов прати и до главния прокурор.
В становището на Рашков до ДКСИ се потвърдиха версиите на Каменов и Захариев. Разказана е историята и на третия магистрат, за когото Гатев е обвинен, че му е помагал - окръжния съдия от Варна Светлозар Георгиев. Според Рашков съдията сам се е явил в бюрото, помолил е административния секретар да напише молбата му, като е диктувал текста. След скандала с Гатев членът на бюрото Илия Ганев отказал да продължи работата си по проверката. По информация на в. "Сега" тази проверка още е висяща.
НА СЪД
Заради нарушените си права Георги Гатев подготвя и жалба пред съда в Страсбург, научи в. "Сега". Точно след решения на Страсбург беше въведен съдебният контрол върху актовете на ДКСИ. Очевидно за някои съдии той е само формален, коментираха юристи.
Парламентът махна зам.-шефа на бюрото за СРС, без да го изслуша
Е нали някой назова парламента "Нотариата Му" - ето още един пример защо.