Шефът на парламентарната комисия за борба със сивия сектор Емил Димитров е поканил за изслушване представители на засегнатите от новия закон бизнеси следващата седмица. |
Законопроектът, чийто основен автор е Българската газова и петролна асоциация, предвижда регистрация на всички фирми, които искат да търгуват, превозват и съхраняват горива. Те трябва да отговорят и на завишени изисквания за собствен капитал и да предоставят банкови гаранции в полза на държавата. Целта е да се намали сивата икономика в сектора и да се гарантира лоялната конкуренция, твърдят вносителите. Проектът обаче веднага предизвика недоволство, че обслужва големите фирми в петролния бранш и ще извади по-малките от пазара.
"В мотивите на законопроекта е записано, че регулациите не се отнасят за земеделските стопани, но предложените законови текстове показват точно обратното", коментира пред БНР Мариела Йорданова от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Земеделци, които имат собствени бази за зареждане на селскостопанската техника, трябва да се регистрират като складове за горива и да направят банкова гаранция за 3 млн. лв. Другата опция е да се регистрират като търговец на дребно, за което се иска гаранция от 20 000 лв. за всяка колонка. Освен това добилите популярност ведомствени бензиностанции, които в законопроекта са наречени "вътрешни обекти", трябва да бъдат регистрирани и по Закона за устройство на територията. "Голяма част от земеделските стопанства са извън урбанизираните терени и не може да покрият изискванията на този закон", заяви Йорданова.
Утежнените правила ще принудят много земеделски производители да зареждат от бензиностанции на 20-30 км от нивите, което е голям проблем за придвижването на извънгабаритната селскостопанска техника. По-големият проблем обаче е, че земеделците ще трябва да купуват гориво по цени на дребно, т.е. по-скъпо, при положение че ползват отстъпки за закупуване на горива на едро.