Парламентът се отказа да определи зони за високо строителство в София и остави това решение на общинските власти. Това стана ясно вчера при окончателното гласуване на промени в Закона за устройството и застрояването на Столичната община, внесени от ГЕРБ и "Обединени патриоти". Отстъплението на управляващите дойде след масирана съпротива от страна на граждани, браншови и неправителствени организации. Противопостави се и Десислава Иванчева - кметът на столичния район "Младост", който щеше да пострада особено силно от апетитите за строеж на небостъргачи.
Първоначалният законопроект, който беше изготвен с активното участие на общината, предвиждаше създаването на две зони за високо строителство, които да прераснат в "бъдещите ситита на София" - след 7-и километър до река Искър по протежението на "Цариградско шосе" и в западно направление по бул. "Царица Йоана" срещу Околовръстния път. Основен поддръжник на идеята беше главният архитект на столицата Здравко Здравков. "Намираме се в ХХI век. Високото строителство ще идва в София. Нормално е да му намерим място", аргументира се Здравков на обществено обсъждане на проекта в края на 2017 г.
При разглеждането на текстовете на второ четене в парламентарната регионална комисия обаче нейният председател Искрен Веселинов ("Обединени патриоти") и депутатът от ГЕРБ Александър Ненков изненадващо предложиха оттегляне на разпоредбите, които регламентираха високото строителство. Обяснение не дадоха. От думите на Здравко Здравков пред комисията стана ясно, че високото строителство ще бъде фиксирано в Общия устройствен план на София, който предстои да бъде изменен. Очаква се това да се случи след приемането на т.нар. Визия за София - дългосрочната стратегия за развитието на столицата. Визията следва да бъде приета през есента на тази година.
Със закона се въвеждат ограничения за височината на сградите според района. В центъра сградите не трябва да надхвърлят 50 м, а в останалата част на града могат да са до 75 м. В кварталите под Витоша ограничението е 15 м. Отново обаче са предвидени изключения - в смесени многофункционални зони ще може да се строи с височина до 100 м, ако сградата е с лице към голям булевард и в 400-метровата зона около метростанции, като от тази възможност са изключени районите "Триадица", "Лозенец", "Изгрев" и "Младост". Първоначалното предложение беше до 75 м да е ограничението около околовръстния път, а в останалата част на града - 125 м.
Сред другите промени в закона е разпоредба, с която се позволява на Столичния общински съвет да изменя със свои решения подробните устройствени планове, предвидени за градинки, паркове и лесопаркове. Аргументът е, че така плановете ще се привеждат "в съответствие с предвижданията на действащия общ устройствен план". От БСП обявиха, че така се отива срещу желанието на гражданите да се променя по-трудно статутът на зелените площи, за да не се застрояват. "Да не даваме толкова големи правомощия на СОС, защото, както знаем, той не е орган с безупречна репутация", призова безуспешно соцдепутатът Христо Проданов.
Освен това управляващите допуснаха да се променя предназначението на "определени урегулирани поземлени имоти" от жилищни в нежилищни, без да се изисква изменение на подробния устройствен план. В подобни случаи предназначението на бъдещите сгради ще се определя с т.нар. виза - актът по прилагане на плана за застрояване. Социалистът Любомир Бонев посочи, че така визата се превръща в акт за изменение на плана за регулация и застрояване, с което на Столичната община няма да й се налага да си изменя подробния устройствен план по правилата на Закона за устройството на територията. И се дават допълнителни големи правомощия по изменение на плановете на главния архитект на София, който издава визата за проектиране. При това без изобщо да се определят критериите, по които ще се допуска подобна промяна на предназначението.
----ЗАДОВОЛСТВО
Управляващите запазиха пълно мълчание по време на обсъждането на законопроекта. Нарушиха го единствено за да изкажат задоволството си от приетите промени. "Поставяме края на едно доста рационално, обмислено изменение на закона, което решава основните проблеми на София с високото застрояване и опазването на зелената система", коментира шефът на регионалната комисия Искрен Веселинов.
|
|