:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,168
Активни 345
Страници 8,098
За един ден 1,302,066

Бизнесът: Поправките в НК са шмайзер в неопитни ръце

Поправките в НК, с които и частният бизнес ще отговаря за корупция, са опасни, ще доведат до магистратски произвол и могат да се сравнят с оръжие, което ще бъде дадено в неопитни ръце. Това заявиха представители на работодателските организации на дискусия в парламента.

До нея се стигна след силна съпротива на учени, адвокати и магистрати срещу поправките. В тях се предвижда и норма, според която се налага наказание на всеки, който не изпълни задължение към контрагент. Според критиците на закона това означава, че всеки неизпълнен договор може да доведе до разследване от прокуратурата или евентуално до затвор.

В дискусията не участваше нито един представител на академичната общност, въпреки че са били поканени, обясни депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов. "Водих разговори с някои от най-изтъкнатите професори, но те отказаха", заяви Кирилов. Все пак уточни, че те щели да се произнесат по текстовете като членове на съвет по законодателство.

Проектът за НК е със сгрешена философия, бе заявено на дискусията. По-добре е текстовете да бъдат оттеглени, призоваха участниците. "В този му вид даваме шмайзери на хора, които не са ходили в казармата", заяви изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал каза, че не разбира къде е мястото на прокурора в частни отношения. "В частния сектор има свобода на договаряне, кой ще прецени дали това договаряне е добро, ако не договарящите се", заяви той.

У работодателите няма съмнение, че правосъдното министерство е изготвило проекта с недобри замисли, заяви зам-председателят на Българската стопанска камара Маргарита Попова. Тя посочи, че най-големият проблем на бизнеса не е корупцията в частния сектор, а голямата административна тежест, и призова проектът да се оттегли. "Тук има опасност да се отвори вратата за магистратски произвол", каза бившата прокурорка.

"Ако има проблем с корупцията, той е само в публичния сектор", каза адвокат Милен Ралчев от Висшия адвокатски съвет. "Този проект ще създаде много работа на адвокатите, но до всеки предприемач трябва да сложим по един наказателен адвокат", заяви адвокат Валя Гигова.



ЗАЩИТА

Законопроектът бе защитен единствено от авторите му. Според зам.-министъра Евгени Стоянов разбирането "това са моите пари и ще си правя с тях каквото искам" не е правилно, когато става дума за големи фирми или банки. "Има едно известно наказателно дело, там има едни такива мисли", заяви той, намеквайки за делото КТБ, по което бе наблюдаващ прокурор. Стоянов даде пример - ако пътен полицай вземе 20 лв. подкуп, това е престъпление, но ако служител в банка поиска 500 лв., това е фирмен проблем. В България има 33 банки, отговори му адвокат Гигова и ако в едната ти поискат подкуп, можеш да избереш от останалите. При администрацията обаче нямаш избор.
4
1999
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
29 Март 2018 08:58
Какво и дереме на държавата за корупция в частния сектор. Даже не съм сигурен дали термина корупция е релевантен към частния бизнес.
Всякакви нелоялни управленски практики са си проблем единствено на собствениците/акционерите. Те са засегнати, респ. те трябва да вземат адекватни мерки, за да защитят интересите си.
Държавата да се концентрира в публичния сектор - най-вече в обществените поръчки, че там продължава да се краде.
29 Март 2018 09:12
Нова бухалка за отнемане на печеливш чужд бизнес
29 Март 2018 09:55
Аз пък си мисля, че нашите управници са натискани от вън за борба с корупцията и групата “гении” в парламента са се сетили да започнат борбата от часния сектор. Така всяко междуфирмено дело ще влезе в статистиката - борба с корупцията!
29 Март 2018 09:57
Шмайзер? Що па точно шмайзер?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД