Древните, дето се мислели за много умни, казали на латински, че животът е кратък, ама изкуството е вечно (ars longa, vita brevis).
Но древните, макар да са имали умни мислители, нямат нашите културни и биологични натрупвания. В някои сфери на знанието едно днешно дете знае много повече от всичките умове на древността - защото биологичният вид човек много се е развил, много знания е натрупал и въобще много нещо сме видели за тия хилядолетия развитие.
Затова си позволяваме да опровергаем тази древна максима. Има изкуства с по-кратък живот, което не ги прави по-малко стойностни.
Плочките пред НДК например не изкараха и едно председателство - вече се разхлопаха. А не можем да кажем, че са без стойност - платили сме си ги! Политиката също е изкуство - изкуство на възможното, де, вика Бисмарк, но също като нашето изкуство (вестникарството) е писане върху водата - всичко тече и се изменя, минава и заминава, а това, което остава, е историята. Вестникарите и политиците са създатели и свидетели на историята.
Но стига сме обикаляли, да се върнем край НДК.
Прелестната градинка с жълти и сини холандски лалета (дар от посолството на Ниската земя), образуващи логото на българското европредседателство, просъществува към две седмици. Явно лалетата са неиздръжлив сорт - повехнаха и ги оскубаха. Но за поколенията останаха уморазрушително красивите снимки на Лиляна Павлова и нейното синьо-жълто костюмче на фона на лалетата.
Явно лалетата са неиздръжлив сорт - повехнаха и ги оскубаха. Но за поколенията останаха уморазрушително красивите снимки на Лиляна Павлова и нейното синьо-жълто костюмче на фона на лалетата.
Ergo, лалетата са по преходни от Лиляна Павлова, с костюмче и чанта!