България изпада по медийна свобода както от Евросъюза, така и от Балканите и се доближава до държави в Азия и Африка, показва класацията за 2018 г. на "Репортери без граници", огласена вчера в Париж. Страната слиза с две места в сравнение с 2017 г. и заема мястото на Македония (111-о), която пък отива на нейното досегашно 109-о място. Всички държави от Западните Балкани, които желаят да влязат в ЕС и на които България като председател на Съвета на ЕС помага да получат европейска перспектива, се класират по-добре от нея.
Като главен виновник за това състояние е посочен депутатът от ДПС Делян Пеевски. За него пише: "Най-мрачното въплъщение на ненормално състояние на нещата е Делян Пеевски - бивш ръководител на основната разузнавателна агенция на България и собственик на "Нова българска медийна група". Неговата група притежава 6 вестника и контролира почти 80% от разпространението на печатни издания." Пеевски упорито отрича да контролира някоя разпространителска мрежа, но международната организация вероятно има други източници, на които се доверява повече.
Разделът за България е озаглавен "Непрозрачна и корумпирана". Той разобличава управленската система, водеща към "масово разпространение на корупцията и тайно договаряне между медии, политици и олигарси". Правителството е критикувано, че "раздава на определени медии средства от фондовете на Европейския съюз при пълно отсъствие на прозрачност, като на практика ги подкупва, за да не го критикуват в публикациите си или изцяло да се въздържат от отразяването на определени проблеми." Нападенията и заплахите срещу журналисти зачестиха през последните месеци, продължава анализът и завършва с констатацията: "Да си журналист в България, може да е опасно."
На Балканите най-добре се представя Румъния, която е класирана на 44-то място от 180 държави в света. Тя подобрява позицията си с две места и обяснението е, че гражданското общество е постигнало по-голяма свобода на медиите чрез протестите си срещу корупцията в страната. Придвижването на Македония две места напред се обяснява с падането от власт на Никола Груевски и неговата партия ВМРО след 10-годишно управление. "За известно време националните радио и телевизия продължиха да обслужват ВМРО. Падането от власт на "режима" на Груевски доведе до леко отслабване на правителствения контрол над медиите, но все още е твърде рано да сме сигурни в намеренията на правителството да подобри трайно ситуацията", пише в доклада. Другите балкански държави заемат следните места: Босна и Херцеговина - 62-ро, Хърватия - 69-о, Гърция - 74-то, Албания - 75-о, Сърбия - 76-о, Косово - 78-о, Черна гора - 103-то, Турция - 157-о.
Най-голямо е пропадането на Сърбия - с 10 места, защото "при президента Александър Вучич Сърбия стана страна, където не е безопасно да си журналист. Това личи от тревожния брой нападения над журналисти, по които няма разследвания, присъди и наказания". Но на Балканите само България и Турция попадат в "червената зона" на класацията, която означава лошо състояние на медийната демокрация. "Турция отново е най-големият затвор в света за професионални журналисти. Те чакат по една година зад решетките да бъдат съдени, а след това обичайно получават дълги години затвор, включително и доживотен затвор без право на замяна", пише "Репортери без граници".
"Оранжевата зона", смятана за "проблемна", свършва точно пред България с класиране на Боливия на 110-о място. За нея се казва, че насърчава автоцензурата. "Боливийските медии са съветвани да се въздържат от негативни коментари за президента Ево Моралес, който е държавен глава от 2006 г.", пише в анализа. Веднага след България е Централноафриканската република, за която пише, че все още се опитва да се измъкне от последиците на гражданската война.
"Омразата срещу журналистите заплашва демокрациите", прави извод общият анализ за състоянието на медиите в света. Европа остава най-безопасното място за журналистите, но и там за една година положението се е влошило. Малта слиза с 18 места заради убийството на журналистката Дафне Галиция и отива на 65-а позиция. Чехия губи 11 места и се озовава на 34-то заради арогантното отношение на президента Милош Земан към журналистите, размахвал срещу тях на пресконференция пластмасов автомат "Калашников" и определящ ги като "боклуци" и "хиени". Съседната Словакия губи 10 позиции и отива на 27-о място след убийството на журналиста Ян Куцяк и неговата приятелка. "Продължава да се наблюдава бавната ерозия на европейския модел, защото тук отново убиват журналисти", констатират авторите на анализа. Въпреки това световната класация отново се оглавява от европейски държави. Съединените щати са на 45-о място - отстъпват две места заради войната на президента Доналд Тръмп срещу медиите. Русия си остава на 148-о място, защото при управлението на преизбрания президент Владимир Путин всичко е по старому.
---------------------------
Топ 10 (бяла зона):
1. Норвегия
2. Швеция
3. Холандия
4. Финландия
5. Швейцария
6. Ямайка
7. Белгия
8. Нова Зеландия
9. Дания
10. Коста Рика.
На дъното (черна зона):
171. Екваториална Гвинея
172. Куба
173. Джибути
174. Судан
175. Виетнам
176. Китай
177. Сирия
178. Туркменистан
179. Еритрея
180. Северна Корея
-----------------------------------------------
Метаморфози
----------------------------------------------
Делян Пеевски продава 50% от капитала на вестниците си на компанията "Ню имидж България", чиято основна дейност е филмопроизводство и управлението на киноцентъра "Ню Бояна филмс", съобщиха едновременно Канал 3 и още няколко сайта, считани за близки до депутата от ДПС. Те се позовават на официално съобщение от издателството на Пеевски. "С настоящото ви уведомяваме, че между "Интръст" ЕАД, като продавач и "Ню имидж България" ЕАД, като купувач, се подписа предварителен договор за придобиване на 50% от капитала на "Телеграф Медиа" ЕООД, което е издател на печатните медии "Телеграф", "Монитор", "Политика" и "Меридиан мач" и е акционер в регионалната медия "Издателска къща Борба" АД. Приключването на сделката ще се извърши след произнасяне на Комисията за защита на конкуренцията. Преди Пеевски да стане официален собственик на вестници, през 2014 г. по сходен начин майка му Ирена Кръстева обяви, че продава изданията на компания на ирландския бизнесмен Патрик Халпени, който години наред бе изпълнителен директор на няколко радиостанции у нас.
|
|