:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,429,100
Активни 306
Страници 2,232
За един ден 1,302,066

Контролът върху наемите на земеделска земя се затяга

Контролът върху наемите за земеделска земя се затяга. Това решиха депутатите, които вчера приеха на второ четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Целта е да се пресекат измамите, които станаха масови с предходна промяна на закона, с която бе отменено изискването да се предоставя скица на имота при сключването на договор. Промените в закона бяха направени по инициатива на омбудсмана Мая Манолова.

Отпадането на правилото за предоставяне на скица доведе до скандали със заверяването на договори за хиляди декари земеделска земя в областите Бургас, Варна, Добрич, Силистра, Видин, Велико Търново и други. Промяната бе направена в последния ден от работата на 43-тото Народно събрание - 26 януари 2017 г. и бе гласувана единодушно от депутатите.

Според новите правила ще се изисква скица на имотите при договори за наем и аренда със срок над една година. Те ще се сключват с нотариално удостоверение и ще вписват в местната служба по вписванията. Договорите ще се регистрират и в общинската служба по земеделие. Предвижда се и такса за вписването. Депутатите определиха тя да бъде минимална - 10 лева, вместо да се определя на база на данъчната оценка.

Договорите за земеделска земя с едногодишен срок ще се сключват от собственик или съсобственик, който притежава над 25% идеални части от имота, или упълномощено от него лице. Според закона правото на собственост може да принадлежи и общо на две или повече лица - държавата, общините и други юридически или физически лица, а частите на собствениците се считат за равни.

1100
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД