:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,429,116
Активни 309
Страници 2,248
За един ден 1,302,066

Банките не вземат такси при внасяне на суми до 4161 лв.

4161 лв. е средната сума, до която банките не взимат такса при внасяне на пари по разплащателна сметка. Това показват данните на БНБ за средния размер на таксите върху банковите услуги, събирани през 2017 г. Парадоксът е, че за една година този праг е паднал с 433 лв. През 2016 г. внасянето на пари без такса по разплащателна сметка е било безплатно за средна сума до 4594 лв.

Данните потвърждават тенденцията, че да се държат пари в банка, струва все по-скъпо на вложителите. Освен че лихвите по депозитите паднаха почти до нулеви нива от повече от година насам, трезорите налагат все по-солени и всевъзможни такси и комисиони върху всяка една операция с парите по сметките на вложителите. Такси и комисиони се начисляват при откриване на сметка, за обслужването й всеки месец, при теглене на пари от нея, както и при внасяне, при нареждане на преводи и при закриване на сметка, ако това се случва до 12 месеца от откриването й.

Справка в тарифите на три от големите банки у нас - Банка ДСК, Уникредит Булбанк и Първа инвестиционна банка, показва, че при внасяне над определена сума всички начисляват по 0.1% такса върху превишението, като таксата не може да надхвърля 200 лв. Трезорите си поставят и минимум, под който не може да падне таксата - 3 лв.

Така например прагът без такса при внасяне на пари в Банка ДСК и в Уникредит Булбанк е 3000 лв., а при ПИБ - 5000 лв. Двойно по-висока такса (0.2%) събира ДСК за внасяне на суми над 3000 лв., когато купюрите са неописани и "неоформени", а когато вносителят не е титуляр - 0.25%. Уникредит Булбанк начислява такса и при броене на монети.

Тегленето на пари също води до допълнителни разходи - при това не само когато се теглят средства от депозитна сметка преди падежа. При теглене в брой от разплащателна сметка в офис на банката таксата е средно 0.2% върху суми до 1000 лв., показват данните на БНБ за 2017 г.

По-голямата част от банките обаче налагат допълнителни условия. Така например Банка ДСК начислява 0.5% за суми над 2000 лв., ако тегленето е без предизвестие. Същата такса от 0.5% налага и Уникредит Булбанк за теглене на суми над 1000 лв., но все пак поставя таван до 600 лв. ПИБ пък начислява 10 лв. плюс 0.5% от сумата, когато без заявка се теглят суми над 5000 лв.

1760
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД