:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,429,126
Активни 321
Страници 2,258
За един ден 1,302,066

Настигаме испанците по доходи след четвърт век

Чехия най-бързо наваксва изоставането от богатите в ЕС, а Румъния все повече изпреварва България
-
България ще заприлича на нормална европейска държава по отношение на доходите някъде около 2042 година. Това показва анализ на институт "Отворено общество", публикуван в сряда, който се опитва да отговори на въпроса "Кога страните от Източна Европа ще забогатеят?"

В момента доходите на българите са почти наполовина от средното за ЕС - 49%, а ще достигнат 90% след близо четвърт век, прогнозират икономистите на института. За сравнение Румъния в момента е на 56% от "златната среда" и ще й трябват само десетина години за настигането. От по-новите членки на Евросъюза най-добре се представя Чехия, която вероятно още тази година ще стопи изоставането си от по-богатите държави.

Съдейки от последните две десетилетия и по текущите темпове на икономически растеж, настигането на доходите за новите страни членки изглежда съвсем реалистично в обозрими срокове, коментират авторите на проучването. На Словения, която е на второ място след отличника Чехия, ще й трябват още 3 години, а на Литва и Словакия - съответно 7 и 8 години.

Посочените срокове не са гарантирани и заковани - те зависят от това как ще се развиват занапред страните. Ако занемарят реформите, има риск икономиките да забавят темпото и така настигането да се удължи. Обратно, държави като Хърватия и България имат реален шанс да преминат на по-бърза писта и да съкратят времето за догонване на по-богатите - това може да се случи, ако ускорят сегашната скорост на икономическия растеж с около половин процент годишно, се подчертава в анализа.

Авторите посочват, че Гърция още през 2016 г. е била изпреварена от шест страни от Източна Европа. В момента само Хърватия, Румъния и България все още са по-бедни от Гърция, но я настигат бързо. Държави от нашата "черга" вече надминават по богатство и Португалия.

"В нормални времена бихме приели, че една страна вече не е бедна, ако изпревари по доходи няколко от старите - членки на ЕС. Но това сега не е верен измерител, тъй като Гърция и Португалия значително обедняха заради дългата и тежка криза, която преживяха. Преди кризата Гърция и Португалия имаха доход около 80-90% от средния в ЕС, но сега след кризата са паднали съответно на 68 и 77% от средното в ЕС - с други думи, те вече не са толкова богати страни, особено Гърция. Така че да изпревариш Гърция днес не те прави богат, трябва да сложим по-висока летва", коментират икономистите. Те условно са приели, че ако една държава е достигнала 90% от средното ниво за общността - както е в момента Испания например, тя вече е скъсала с бедността.

"90% не е някакво магическо число, над което страните изведнъж се променят. Процесът на настигане на доходите е постепенен, не скокообразен. Но 90% е ниво, при което различията в доходите ще са по-незабележими. А когато Източна Европа се приближи към това равнище, ще изчезнат редица социални и демографски проблеми - например икономическата миграция от бедния изток към богатия запад", пояснява анализът.

Авторите подчертават, че по-новите членки на ЕС все още се нуждаят от подкрепа, за да се измъкнат от бедността, и че "старите" държави трябва да имат предвид това, когато се обсъждат бъдещето на съюза и следващата му финансова рамка. Те напомнят, че страните, които вече са в част от общността, се развиват много по-бързо от тези, които остават отвън.



СМЕТКИ

Настигането в доходите зависи от два фактора - начално ниво на БВП и темп на икономически растеж на човек от населението. Анализът взима предвид данните за ръста на БВП за последните години, защото това е най-близкият период на устойчиво развитие и съответно показва потенциала за растеж. Изключва се периодът на кризата в еврозоната, когато растежът в новите страни беше изкуствено занижен не по тяхна вина. А бумът отпреди кризата в Източна Европа едва ли някога ще се повтори.



През коя година страната ще достигне 90% от средните доходи в ЕС, ако запази темповете на растеж от последните години?

Чехия 2018

Словения 2021

Литва 2025

Словакия 2026

Румъния 2028

Латвия 2030

Полша 2030

Естония 2034

Унгария 2035

Хърватия 2041

България 2042

Босна 2071

Черна гора 2074

Македония 2091

Албания 2100

Сърбия 2100
2
1331
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Май 2018 22:10
Настигаме испанците по доходи след четвърт век...


при положение , че те бягат срещу нас !
09 Май 2018 22:21
Настигаме испанците по доходи след четвърт век
Новата повеля на Партията на Дебилите към медиите ! Да се пише другари , с ведър поглед към бъдещето , с оптимизъм към комунизЪма ! Ще ги настигнеМЕ , как няма да ги настигнеМЕ !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД