Европейските правила за мобилност, които предизвикаха недоволството на българските транспортни фирми, не целят да ги ощетят, заяви ръководителят на представителството на ЕК в България Огнян Златев, цитиран от БНР. Той поясни, че компромисен вариант ще се търси следващата седмица, когато у нас ще пристигне еврокомисарят по транспорта Виолета Булц. Златев не се ангажира какъв компромис може да се направи и докъде е склонна държавата ни да отстъпи пред предложените мерки - шофьорите да се прибират по родните си места на всеки три седмици, да спят извън кабините и др., както е заложено в пакета "Мобилност", който предстои да бъде одобрен от Европарламента. "Изходните позиции ги знаем, но да видим в самия разговор как ще протекат нещата", каза още той. От българския транспортен бранш вече обявиха, че ще протестират в София по време на срещата на върха ЕС-Западни Балкани.
Въпроса за европейските правила за мобилност е обсъдил българският премиер Бойко Борисов с германския канцлер Ангела Меркел и с френския президент Еманюел Макрон в град Аахен, съобщиха от правителствената пресслужба. Те присъстваха на церемонията по връчването на престижната награда "Карл Велики" на Макрон. Борисов изтъкнал, че страната ни ще губи 16 млрд. лева годишно, ако европредложенията бъдат приети. Канцлерът Меркел изразила разбиране за притесненията на българската страна и посочила, че трябва да се намери приемливо решение за всички държави в ЕС. Френският президент Еманюел Макрон пък се ангажирал да се чуят по телефона, за да обсъдят темата.
Двигател на промените в транспортния сектор е Франция и затова предложението е известно като закона "Макрон". Той има подкрепата на Германия, Австрия и Италия. Макрон и Борисов обсъждаха въпроса през август м.г., когато френският президент беше на визита във Варна. Тогава българският министър-председател Борисов изрази готовност България да подкрепи плановете на френския президент Еманюел Макрон за затягане на европейските правила по отношение на т.нар. командировани работници от по-бедните страни на ЕС. В сряда обаче правителството обяви, че подкрепя исканията на българските превозвачи за отхвърляне на спорните промени. Срещу тях също са Полша, Румъния, Словения, Хърватия, Унгария и Литва.
СРЕЩА
В Аахен премиерът Бойко Борисов разговаря и с управителя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, съобщиха от правителствената пресслужба. Двамата са обсъдили готовността на България за членство в еврозоната, като по време на срещата били отбелязани добрите макроикономически, фискални и финансови показатели на страната. Изтъкнато било също отличното сътрудничество между ЕЦБ, Министерството на финансите и БНБ.