Палестинците се разбунтуваха вчера срещу официалното откриване на новото американско посолство в Ерусалим, което доведе до кръвопролитни сблъсъци между тях и израелските сили за сигурност, предадоха световните агенции. Най-малко 53 души са убити на границата с Газа, а над 1500 са ранени. Решението на американския президент Донлад Тръмп да признае Ерусалим за столица на Израел и да премести там посолството доведе до гневна реакция на палестинците, които видяха в това подкрепа на Вашингтон към евреите да завладеят целия град. Протестите, наречени "Големият поход за завръщане", се разрастват въпреки призивите на Израел жителите на Газа да не стават "оръдие на Хамас" и според различни оценки в тях са се включили повече от 50 000 души. Ислямистката групировка "Хамас", която управлява Газа, обеща, че хората, които ще се съберат в Газа и на други места, ще са много повече пред следващите два дни и ще достигнат стотици хиляди. Говорителят на палестинското правителство Юсуф ал Махмуд призова за "незабавна международна намеса за спиране на ужасяващото клане".
Израелските войски са получили значителни подкрепления по границата, а в израелските населени места и между тях са разположени допълнителни сили, за да бъде защитено гражданското население в случай на нахлуване. Израел обвинява "Хамас", че използва протестите като прикритие за извършване на нападения срещу граничната ограда между Газа и Израел и срещу израелски войници от тяхната страна на границата. Според тях по време на сблъсъците са били ликвидирани и представители на "терористични групи". В листовките жителите на Газа са предупреждавани да не доближават оградата и "да не се опитват да я саботират". В протестите активисти от Газа използват гъстия дим от горящите гуми за прикритие от израелски снайперисти от другата страна на оградата.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп приветства откриването на американското посолство, като посочи в "Туитър", че това е "велик ден за Израел". Той обаче не коментира жертвите и сблъсъците в Газа. Израелската министърка на правосъдието Аелет Шакед определи американския президент Тръмп като "Чърчил на 21 век". Шакед каза, че със своето решение той е "преобърнал чембърлейнската политика на капитулация" и е показал на света, че "земевладелецът се е завърнал".
Моментът, избран и за откриването на посолството, и за протестите, има символично значение. Тръмп пожела преместването да съвпадне със 70-годишнината от създаването на Израел, а палестинските протести отбелязват годишнината от Накба - "катастрофата", когато хиляди палестинци бягат или са прокудени от войната през 1948 г. Около две трети от 2-та милиона население на Газа са потомци на палестинските бежанци.
ООН призова Израел да прекратят всички прекомерни действия срещу протестиращите палестинци и изрази желание за "независимо разследване" спрямо насилието от страна на израелски военни, при което загинаха десетки. Русия от своя страна изрази опасения, че преместването на американското посолство в Ерусалим може да доведе до изостряне на напрежението в Близкия изток.
ЦЕРЕМОНИЯ
Заместник държавният секретар на САЩ Джон Съливан предвождаше US делегацията, в която са дъщерята на Тръмп - Иванка, както и нейният съпруг Джаред Къшнар. Около 800 души присъстваха вчера на церемонията в Ерусалим, за да открият официално посолството на САЩ в свещения град. Дипломатическата мисия временно ще се намира в по-малката сграда на досегашното консулство на САЩ в Ерусалим. Чехия, Унгария и Румъния са блокирали приемането от ЕС на декларация, критикуваща преместването на посолството на САЩ от Тел Авив в Ерусалим.
-----------
50 000 палестинци участват в протестите в Газа