Дипломати от ЕС, Китай и Русия обсъждат нова сделка с Иран в опит да бъде спасена ядрената договорка, от която излязоха САЩ в началото на месеца, твърди германският в. "Билд ам зонтаг". Подготвяното ново споразумение предвиждало на Иран да бъде оказана финансова помощ, а срещу нея страната да се ангажира да ограничи разработките си на балистични ракети и намесата си в държавите в Близкия изток. Преговори по новата сделка щели да се водят тази седмица в австрийската столица Виена, допълва изданието. Срещата щяла да бъде председателствана от генералния секретар на Европейската служба за външна дейност Хелга Шмит.
Междувременно френският министър на финансите Брюно льо Мер обяви пред местни медии, че европейските компании, които са заплашени от американски санкции заради бизнеса им с Иран, може да бъдат компенсирани от ЕС. Фирмите, които правят бизнес с Иран, са застрашени от американски санкции, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп изтегли страната от споразумението за иранската ядрена програма от 2015 г. Тогава той обяви, че ще върне санкциите, наложени на Иран, и даде срок от 180 дни на фирмите да приключат сделките си с Техеран, преди да им бъдат налагани наказания. "Ще позволим ли на САЩ да бъдат икономическият полицай на света? Отговорът е не", категоричен бе Льо Мер.
В петък ЕК започна да активира регулация от 1996 г., известна като "блокиращ статут", за да защити европейските компании с бизнес в Иран. Разпоредбата забранява на еврофирмите да изпълняват санкциите на САЩ срещу Иран и не признава никакви съдебни решения, налагащи американски наказателни мерки срещу бизнеса от ЕС. Мярката трябва да влезе в сила в началото на август, ако бързо получи одобрението на Европарламента и на правителствата в страните - членки на ЕС. "Блокиращият статут" е създаден през 1996 г., за да може ЕС да се противопостави на американските санкции, наложени на Куба.
Европейските инвестиционни проекти в Иран след падането на санкциите през 2015 г. надхвърлиха 20 млрд. евро. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че ЕК е длъжна да направи всичко възможно, за да защити европейския бизнес. Освен активирането на "блокиращия статут", ЕК започна и процедура, която ще разреши на Европейската инвестиционна банка да оказва финансова за европейските инвестиции в Иран, особено за малките и средните предприятия.
ДОГОВОРКА
ЕС и Иран се споразумяха за сформирането на съвместна работна група, която ще се занимава с търговията с петрол, обяви еврокомисарят по енергетика Мигел Ариас Канете, цитиран от агенциите. "Смятаме да подкрепим Иран в сферата на нефтената търговия", каза той по време на визита в Техеран. Канете се срещна с ръководителя на иранската Организация по ядрена енергетика Али Акбар Салехи. Двамата са се договорили за провеждането на среща на високо равнище за ядрено сътрудничество в края на ноември в Брюксел. И двамата потвърдиха подкрепа за ядреното споразумение, от което САЩ се оттеглиха на 8 май.